1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İKTİDAR PARTİSİNDE DEĞİŞİKLİK
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İKTİDAR PARTİSİNDE DEĞİŞİKLİK

A+A-

İktidar partisi 2. olağanüstü büyük kongresinde yeni genel başkanını ve başbakanı, partinin merkez organlarını belirledi. Belirleme ihtiyacı, parti içi dinamizmin ürettiği beklentilerden kaynaklanmadı. Ağırlıklı olarak, doğal liderlerinin hızlı ve kesintisiz inisiyatif kullanabilme alanını genişletme kurgusunun ürünüydü. İktidar partisinde sorumluluk yüklenen siyasiler, delegeler, ortaya konan kurguya uygun davranarak belirlemeyi yapmış oldular. Gerçekleştirilen değişiklik, bir siyasi partinin iç meselesi olarak değerlendirilirse söylenebilecek çok fazla bir şey yoktur. Değişiklik yapılan partinin iktidar partisi olması, günlük yaşamı, ekonomiyi vb. hayatın her alanını etkileyebilmesi, daha kapsamlı siyasi değerlendirmeyi ihtiyaç haline getirmektedir.  

DÖRDÜNCÜ DÖNEM İKTİDARININ KOŞULLARI

İktidar partisinin dört dönemini sürdürebilmesinin temel nedeni,

çözülemeyen sorunların, birikmiş ihtiyaçların karşılanması yönünde ortaya koyduğu performansıdır. İktidar partisi çalışmalarının kabul görmesinde, devlet merkezli sistemin dışlayıcı, ötekileştirici, kontrol edici alışkanlıklarına direnebilmesi, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha katılımcı yaklaşımlar sergileyebilmesi etken olmuştu. Ulaştığı başarılarını siyasi anlayışının evrilmesine, evrensel demokrasinin kurumsallığıyla 

sürdürülmesine taşıyamaması sorun yaratmıştır. Bu eksiklik üçüncü dönemin sonunda yapılan genel seçimlerde sert bir uyarı ile ortaya konulmuş ve tek başına iktidar desteği verilmemişti. Yapılan halk uyarısını doğal lider ve partinin önemli bütün kadroları kabullendiler, kuruluş döneminin kurallarına ve işleyişine  uyacaklarını açıkladılar. Beş ay sonra yenilenen seçimlerde muhalefet partilerince alternatifliğin ortaya konulamamasının da etkisiyle yeniden tek başına dördüncü dönem iktidarına uluşıldı. 1. Kasım 2015 seçimlerinde yeniden ve daha büyük destekle ulaşılan iktidar, hataların, yanlışların, eksiklerin yapılmayacağı güvencesiyle sağlanabilmişti. Yapılan seçim kampanyalarında, doğal liderin daha geride, daha kapsayıcı konumda olması, değiştirilen genel başkanın, yeterliliği, güvenilirliği, performansı, yeniden tek başına iktidara gelinmesinde belirleyici önemdeydi. Uyarının alındığının ve uygun yönetimin sergileneceğinin aktif sorumlusu durumundaki genel başkanın kabul gören yaklaşımlarının altı ay sonra, siyasi kurgu ile sonlandırılması bilinemezlikleri artırmaktadır.

OLUŞAN FARKLILIĞIN  YÖNETİLMESİ

7. Haziran seçimlerindeki uyarı, Türkiye’ nin değişen ve gelişen ihtiyaçlarıyla, çözülmesi öncelikli hale gelen sorunlarıyla ilgiliydi. Tek başına hiç bir partiye iktidar şansı vermeme nedeni, değişen Türkiye’nin, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha evrensel değerlerle kavranması ve 

yönetilmesi ihtiyacından doğmuştu. Yapılan uyarının alındığına inandırıldığı ve başka da alternatif olmadığı için yeniden tek başına iktidara gelinebilmişti.  Dördüncü dönem iktidarının sürdürülebilirliğini sağlayacak etkenlerin, değişen Türkiye’nin dinamiklerinde aranması, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu gerçeklikti ve olağan bir durumu yansıtıyordu. Dördüncü dönem iktidarının sorunları, beklentileri, fırsatları, değişen ve gelişen Türkiye’nin yeni konumuna göre değerlendirilip, karşılanmaya çalışılmasına ihtiyaç vardı. Siyasi bir kurgu ile değiştirilen genel başkanın, dönemin ihtiyaçlarını karşılayabilme kapasitesinin,  performansıyla, yeterliliğiyle, evrensel perspektifiyle, dengeleri gözetebilme esnekliğiyle kabul görmesi, oluşan gerçeklikten ve konumundan kaynaklanıyordu.  

DEĞİŞTİRİLEN  GENEL  BAŞKAN  SONRASININ  BELİRSİZLİĞİ

İktidar partisinın, 1. Kasım seçim başarısını doğru yönetebilmesi, sadece hizmetlerin aksatılmamasına, yatırımların gerçekleşmesine değil, değiştirilen genel başkanın aşılabilmesine ve oluşan yeni beklentilerin karşılayabilmesine de bağlı hale gelmiştir. 7. Haziran seçimlerinde yapılan uyarıyı anladık ancak, siyasi işleyişimizi değiştiremiyoruz deme şansı bulunmamaktadır. Daha fazla destekle dördüncü döneme taşıyan irade, siyasi işleyişi yeterli bulsaydı 7 Haziran uyarısı hiç yaşanmazdı. Olağanüstü genel kurulda siyasi kurgu olarak ortaya konan değişiklik tam uyumu yansıtan coşkuyla gerçekleştirilmiş olmasına rağmen, uyarıyı aldık görünümünün sadece seçim kazanmak için yapılıp yapılmadığını da akıllara getirmektedir.

Bu yazı toplam 1356 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.