1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İKTİDAR PARTİSİNDE YAŞANANLAR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İKTİDAR PARTİSİNDE YAŞANANLAR

A+A-

İktidar partisinin dört dönemdir tek başına iktidar olmasında en önemli etkiyi doğal

liderinin yapmış olduğu kabul görmüş durumdadır. Bu kabul görmüşlüğün aldığı en önemli uyarı 7. Hazıran. 2015 genel seçimlerinde, tek başına iktidar desteğinin verilmemesidir. 7. Haziran seçimlerinde, tek başına iktidarın engellenmesi şeklinde gerçekleşen uyarı, yine doğal liderinin en yüksek paya sahip olduğu siyasi kurgu ile kuruluş dönemi ilkelerine ve anlayışına geri dönme yaklaşımlarıyla aşılmıştır.

1. Kasım seçimlerinde, tek başına iktidar olunamadığı seçimlerden beş ay sonra yapılan seçimlerde, daha büyük destekle tek başına iktidar olunmasını sağlayan etkenlerin geçerliliğini sürdürmesi, belirleyici olması bu nedenlerledir. Belirsizlik döneminde, doğal liderin durumu kabullendiğini, uyarıyı aldığını gösteren tutum ve davranışları önemli olmakla birlikte, kurucu kadronun, Başbakan’ın güven veren, teminat teşkil eden yaklaşımları ve performansları belirleyici durumdaydı. 1. Kasım seçimlerindeki başarıda, doğal liderin katkısı ve etkisi, kuruluş dönemi ayarlarına dönülmesine geçit vermesi, esneklik gösterebilmesiyle ilgiliydi.

ALTERNATİF İHTİYACININ KARŞILANAMAMASI

İktidar partisinin kuruluş döneminde ortaya koyduğu, değiştirici, dönüştürücü, kapsayıcı yaklaşımlarını, evrensel demokratik işlevselliğe taşıyamadan sürdürebilmesinin temel dayanağı, muhalefetin alternatiflikler üretememesidir. Muhalefet partilerinin kendi konumlarını merkeze alan, dönemsel, göreceli hamlelerin dışında, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha katılımcı siyasi değişim ve dönüşümler sergileyememesi, iktidar partisinin mutlak lider partisine dönüşmesini beslemiştir. Muhalefetin oluşturduğu alternatiflik boşluğunu, Türkiye’nin ulaştığı değişim ve gelişim düzeyi, küresel dünya dinamikleriyle ilerleyen içiçelikler, AB’ ye tam üyelik müzakere süreci, Sureyi ve Ortadoğu ülkelerinin sebep olduğu sorunların uluslararası boyutu doldurmaktadır.

BAŞBAKAN’ IN TASFİYESİ

Devletin merkezde olduğu sistemin çözülmesinde önemli siyasi başarılar kazanan iktidar partisinin doğal lideri ve kurucu kadrosunun, Demokratik Hukuk Devleti’ nin inşasında yetemezliklere sürüklenmesinin açıklanabilir nedenleri bulunmaktadır.

Demokratik Hukuk Devleti’ ni inşa sürecinin, kapsayıcı, katılımcı, demokratik, evrensel yaklaşımlarla tamamlanması ihtiyacı, siyasi geleneğimizde bulunmayan, demokratik pratik işleyişlerimizle karşılanamayan  sorunların yaşanmasını kaçınılmaz kılmıştır. İktidar partisinin, mutlak liderliğe sürüklenen durumu, muhalefet partilerinin alternatiflik üretememeleri, Başbakan’ ın sürdürülebilirliği sağlayan performansını ve yaklaşımlarını belirleyici hale getirmiştir. Sorunların yoğunlaşarak arttığı ve katlanılamazlık düzeyine ulaştığı dönemde, başbakının ulaştığı kabulgörmüşlükle yetinmeyip, çıkışı iktidar partisinin doğal liderinin insiyatifine yüklemek çok ağır olduğu kadar, pek çok riskleri de barındıracaktır. Sorunların yoğunlaşması, çözüm ihtiyaçlarının baskıları iktidar partisini, pragmatik bir tercihe zorlasa bile, Başbakan’ ın yaklaşımları ve performansıyla sürdürülebilirliğe ulaşan kabul görmüşlüğü, yapılabilecek hataların görünürlüğünü artıracaktır. Başbakanın sürdürülebilirliğe taşıdığı farklılık nedeniyle, iktidar partisinin şimdiye kadar geliştirip uygulayabildiği siyasi gelenek iç alternatiflik birikiminin oluşmasını engellemekte zorlanacaktır. Bir başka ifade ile, önümüzdeki dönemde, İktidar partisinin doğal lideri, 7. Haziran seçimlerinde yapılan uyarıyı kabul ettiğini, kuruluş döneminin ayarlarına döndüğünü sergileyen pozisyonunu yeniden üretip, kabul edilebilirliğe taşımakla karşı karşıyadır. Muhalefet partileri açısından önümüzdeki dönemde karşılaşılacak sorunlar ise alternatiflik baskılarının artması, değişim ve dönüşümlere zorlanılması yönünde olacaktır. Bütün siyasi işleyişlerimiz yönüyle önümüzdeki dönem, alternatiflikle, kapsayıcılıkla, katılımcılıkla, demokratiklikle ilgili sorunların, belirleyici, değiştirici, dönüştürücü etkilerini göstereceği dönem olacaktır.

 

Bu yazı toplam 1796 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.