1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İKTİDAR PARTİSİNİN YAPAMADIKLARINI YAPABİLECEK ALTERNATİFLİK
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İKTİDAR PARTİSİNİN YAPAMADIKLARINI YAPABİLECEK ALTERNATİFLİK

A+A-

İktidar partisi, devletin dışında kalan halkın temsilcisi olarak iktidara gelmişti. İnancına, ibadetine, geleneğine, göreneğine, kılık, kıyafetine, farklılıklarına bağlı halkın sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerinin karışlanmasını temsili hedefledi. Devletin dışında bırakılan halkın beklentilerinin karşılanması için vesayet sisteminin etkisizleştirilip aşılmasını dava olarak tanımlayıp mücadeleler verdi.

SİYASİ ALIŞKANLIKLARIMIZI OLUŞTURAN NEDENLER

Çok partili sisteme geçilmesinden sonraki dönemde Demokrat Parti iktidarına darbe yapılarak oluşturulan, devletin merkezde olduğu, darbeler ve müdahalelerle şekillenen, nispi demokratik uygulamalarla meşruiyeti sağlanan vesayet sistemi bütün siyasi partilerin aşması gereken temel sorun durumundaydı. Türkiye siyaseti vesayet sisteminin aşılması mücadelesini “ dava “ olarak kabullendi. Cumhuriyetimizi gelişmiş dünya ülkeleri arasındaki hak ettiği yere ulaştırmak mücadelesi Türkiye siyasetinin ortak hedefiydi. Siyasi partiler arası yarış bu ortak dava ve hedefler için sürdürülüyordu. Ancak yeterli demokratik birikimimiz, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmış örnek işleyişlerimiz yoktu. Karşıtlık üzerinden, gerilime, kamplaşmaya, dışlamaya sürüklenen siyaset yapma alışkanlıklarımızı imkansızlıklarımız oluşturdu.

İKTİDAR PARTİSİNİN BAŞARDIĞI

Demokrat parti geleneğini sahiplenen ana akım siyasi partiler, demokrat partinin vesayet sistemiyle mücadele edemeyecek konuma getirilmiş olması halini aşamadılar. Yapabileceklerini yaparak dönemlerini tamamladılar (Adalet Partisi, ANAP, Doğru Yol Partisi ). Cumhuriyet Halk Partisi geleneğini sahiplenen siyasetler de 1971 müdahalesine, halkı karşı yapılmıştır anlayışı ile karşı çıkarak sürdürdükleri mücadelelerinin, 12 Eylül 1980 darbesiyle sonlandırılmasından sonra vesayet sistemiyle mücadele edemeyecek hale geldiler. 28 Şubat 1997 post modern darbesi milli görüş siyasetine karşı yapıldı. Hiçbir siyasi yaklaşım açıktan karşı çıkmayı göze alamayacak durumdaydı. Ancak vesayet sisteminin sürdürülemez hale geldiği, Dünya/Türkiye dengelerinin ve değişiminin bunu sağladığı anlaşılmıştı. Liberal demokratik değerler yönünde değiştiğini açıklayan milli görüş siyasetinin önemli kadroları, merkez sağ temsili hedefleyen AK PARTİ oluşumunu gerçekleştirdi. İktidara gelen Ak Parti vesayet sistemini etkisizleştirmeyi başardı.

İKTİDAR PARTİSİNİN BAŞARAMADIĞI

İktidar partisi verdiği mücadelelerle, gösterdiği kararlılıklarla vesayet sistemini etkisizleştirerek, halkın, kamusal alanda kendisine yer bulmasını sağladı. Vesayet sisteminin bütün önemli kurumlarına sızarak o’nun yerine almayı hedefleyen FETÖ/PDY’nin kalkıştığı darbenin önlenmesinde de en etkin sorumluluğu yerine getirebildi. Bedel ödediğimiz sorunlarımızla, karşılayamadığımız ihtiyaç ve beklentilerimizle sistem sorunları kapsamında yeterince yüzleşemediği için yetersizliğe sürüklenmeye başladı. Bu temel eksiklik iktidar partisini, vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletini, kendi anlayışını merkeze alarak, kendi önceliklerine göre sağlamaya yöneltti.

ALTERNATİFLİK İHTİYACI

Türkiye’nin sorunlarıyla, ihtiyaç ve beklentileriyle“ sistem “ sorunları kapsamında yüzleşebilecek ve alternatifliği sahiplenebilecek siyasete ihtiyaç duyulmaktadır. Vesayet sistemiyle mücadele şartlarının oluşturduğu siyasi alışkanlıklar bütün siyasi partilerde etkin ve yönetebilir konumda olduğu için kendi öncelikleriyle, sistem sorunları kapsamında yüzleşemiyor, demokratik kurumsal dönüşümlerini başaramıyorlar. 31 Mart ve 23 haziran yerel seçimlerinde, muhafazakar değerlere sahip halkın kendisi gibi olan iktidar partisine, merkez sol değerlere sahip ana akım siyaset tarafından yine “ halkın kendisi gibi olan “ daha kapsayıcı, eşitlikçi, demokratik, çoğulcu beklentileri temsil edebilen adaylarla uyarıda bulunuldu.

CHP’NİN HALKIN KENDİSİ GİBİ OLAN

ADAYLARININ ALTERNATİFLİĞE TAŞINMASI

İktidar partisinin, halkın kendisi gibi olan özelliklerinin aşınması, yıpranması, kabul edilemez hale sürüklenmesi, CHP’nin halkın kendisi gibi olan adaylarıyla uyarı yapılabilmesini sağladı. Ana muhalefet partisi Türkiye ve dünya gerçekliğini, sistem sorunları kapsamında değerlendirip, yüzleşebilirse, vesayet sisteminin yerine, her kesin kendisine alan bulabileceği Demokratik Hukuk Devletinin inşasını sahiplenebilecektir. CHP’nin alternatiflik biriktirip, güven kazanabilmesi için ise siyasi işleyişini demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşımaktan başka seçeneği bulunmamaktadır.

Bu yazı toplam 707 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.