1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. İl başkanları masası yeniden kurulamaz mı?
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

İl başkanları masası yeniden kurulamaz mı?

A+A-

Türk mühendis Ece Kamar, Dünya teknoloji devi Microsoft’un yapay zeka yazılımı ekibinin önemli bir parçası… Kamar’ın alanı, yapay ahlak ve vicdanmış.

İlginç değil mi?

Ece’nin Hürriyet’ten Ahmet Can’a anlattıklarını okumuştum. Sanırım bir buçuk yıl önceydi.

Ece Kamar şöyle diyordu:

Düşünün sürücüsüz bir araç kaza riskiyle karşı karşıya kaldı ve bir şeye çarpacak. Kime veya neye çarpacağını doğru tercih edebilmeli. Ya da insan kaynaklarını planlayan bir robot yazılım. Daha önce o pozisyona sadece yüzde 10 kadın geldiği için benzer bir tercihte bulunmamalı. Etik kodları olmalı.”

ABD’de hakimler kimin kefaletle bırakılabileceğini veya tutuklu kalacağını benzer bir yazılımla belirleyebiliyorlarmış.

Uzatmayalım, el âlem robotlara bile bizim aklımızı kullanarak ahlak ve vicdan yüklemeye çalışırken bizim toplumda faydacı kalıpların vicdanın önünde yer aldığını görmek çok üzücü.

Kutuplaşmış, konuşamayan bir toplum olduk. Bir meseleye birkaç farklı açıdan bakamayan farklı bakış açılarını değerlendiremediğimiz bir süreçten geçiyoruz.

Uzlaşamıyoruz, karşımızdakini anlamıyoruz; anlamaya da çalışmıyoruz.

***

Mesela biz de bir “İl Başkanları Masası” vardı… Türkiye’de benzeri olmayan il başkanları toplantıları ayda bir, bir siyasi partinin il başkanının ev sahipliğinde diğer il başkanlarının katılımıyla yapılıyordu. Hatta valiliği döneminde Tahir Büyükakın, Bilecik’te de uygulamıştı.

Sonra Cengiz Sarıbay ile Bekir Yurdagül’ün yarıştığı CHP İl kongresi öncesinde yaşanan atmosfere kurban gitti, dağıldı.

DSP, DP, SP il başkanları durumdan memnundu ama il başkanları toplantılarıyla ilgili tartışma CHP üzerinden yürüdü. Çünkü ana muhalefet partisi iktidarın antitezini savunarak güç bulur- buluyor. Ama il başkanları toplantıları bu durumu Kocaeli’nde geriye atıyor, attığı düşünüldü.

Cumhuriyet halk partisi İl Başkanı Cengiz Sarıbay, naif ve pragmatik bir isim. Abi kimliğiyle hem partisinde hem il başkanları toplantılarında önemli bir rol oynuyordu. Ama kongre sürecinde toplantılara katılmama kararı aldı. Ve zaman içinde masa dağıldı.

Evet sekretaryası yoktu, evet çok magazin görünüyordu. Ama o masada ilin bazı meseleleri birinci ağızlardan konuşulabiliyordu.

Herkesin biraz kendi gibi olabildiği masaydı.

Zaman zaman ben de eleştirmiştim. Hatta langırt oynama görüntüsünün ciddiyeti bozduğunu sert biçimde yazmıştım. Evet, biraz doz aşımları oluyordu ama çözümler de üretiliyordu.

Bizzat muhalif il başkanları birçok meseleyi masada halledebildiklerini anlattılar.

***

 “Diyalog” kapısını açık tutmak Kocaeli’ndeki siyaseti kutuplaşmadan koruyordu. Mesela il başkanları toplantıları yapılsaydı, İzmit Belediye Meclisi’ndeki bazı gereksiz tartışmalar ve süreç uzamaları- komisyona havaleler engellenemez miydi?

Bence engellenebilirdi.

Havanda su dövülen görüntüler ortaya çıkmazdı.

Konuşma ortamı olmayınca sorunlar büyüyor. Kaybeden biz vatandaş oluyoruz. Birikmiş meselelerimiz var. Çöp var, ulaşım var, ekmek var, belediyelerdeki işleyişler var.

Oysa Mehmet Ellibeş bir diyalog adamıdır.

Cengiz Sarıbay bir diyalog adamıdır.

Şanbaz Yıldız, diyalog kapısını kapatmayan bir siyasetçi. Bunu ittifak görüşmelerinde gördük. DSP ve DP il başkanları bu masaya hayır demez.

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, “Bu masa birlik ve beraberliğin olduğu bir masadır. Bu

masayı biz yıkmak için kurmadık. Bu masada bir ruh var. Bu masa yıkılmayacak,

büyümeye devam edecektir. Bu masayı yıkmaya kimsenin gücü yetmeyecektir” diyen siyasetçi. Onun da hayır demeyeceğini düşünüyorum.

***

Siyasette naifliği destekliyorum. İlla da bağıra çağıra siyaset yapılmaz. İlla kavga gürültüyle siyaset yapılmaz. Hala aynı fikirdeyim. Olumlu yönleri olan bir işi, siyasetin kurtlar sofrasına atmak kötü olmuştu. Bugün kurtarılabilir. Ellibeş ve Sarıbay gibi iki kurt ama pozitif siyasetçi kendi partilerinin dengelerini- çıkarlarını da gözeterek bu masayı yeniden oluşturabilirler.

Masa siyasette şablonların gidip vicdanın geri gelmesi demektir.

Masa sorunların daha kolay çözülebilmesi demektir.

Masa herkesin her koşulda bir araya gelebileceğinin göstergesidir.

Masa umuttur.

Masa barıştır, diyalogdur.

Masa yeniden kurulsun.

Bu yazı toplam 1728 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum