1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İl Genel Meclisi hızlı giriş yaptı
İl Genel Meclisi hızlı giriş yaptı

İl Genel Meclisi hızlı giriş yaptı

İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı ilk toplantısı bugün yapıldı. Valilik 100. Yıl Salonundaki Fahim Kılıç başkanlığındaki toplantıda Gölcük Ayazma Jeotermal, Cengiz Topel Havaalanı ve Çolakoğlu Metalurji’n

A+A-

İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı ilk toplantısı bugün yapıldı. Valilik 100. Yıl Salonundaki Fahim Kılıç başkanlığındaki toplantıda Gölcük Ayazma Jeotermal, Cengiz Topel Havaalanı ve Çolakoğlu Metalurji’nin Yukarı Hereke’de terk edilmiş bir taşocağına bıraktığı atıklar gündeme geldi. İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, toplantının açılışında tüm üyelerin geçmiş Ramazan Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı.

CHP'liler Çolakoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu

İl Genel Meclisi CHP Üyesi Mehmet Kaçar, Çolakoğlu Metalurji’nin Yukarı Hereke bölgesinde terk edilmiş bir taşocağına bıraktığı atıkları gündeme getirdi. Kaçar, "Yukarı Hereke alanında Çolakoğlu fabrikasının maden ocaklarına ruhsatı olmadığı halde çuruf bırakmasına şahit olduk. Bunlar zehirli mi değil mi, Valilik izni var mı, zabıta denetiminden geçti mi bilmiyoruz ama yer altı su kaynaklarını kirlettiği gerçektir. Bu konuda tüm birimlere suç duyurusunda bulunduk. Bu olayın durdurulmasını istiyoruz" dedi.

Özkaraaslan: "Çolakoğlu kaçak atık dökmüş"

İl Genel Meclisi'nin AKP Gurup Başkan Vekili Celal Özkaraslan, konuyla ilgili olarak söz aldı ve oylanmasına gerek olmadığı görüşünü savundu. Özkaraaslan, "Taşocağı ile ilgili iş bitiminde işletme sahibi açtığı çukuru doldurmak zorundadır. Çevre Bakanlığı, artık bu işe bakıyor ve yeni çıkan yönetmelikler ile farklı atıklar depolanmak zorundadır. Çolakoğlu fabrikasının resmen kaçak atık döktüğü tespit edilmiştir ama daha önce de bu tür konular ele alındı. İl Özel İdaresi birimleri konu hakkında harekete geçmelidir. Önerge olarak gündeme alınmasına gerek yok. İl Özel İdaresi çalışmasını yapsın daha sonra bize bilgi versin" dedi. CHP Grup Başkan Vekili Ahmet Elmas ise İl Genel Meclisi Çevre Komisyonu'nun taşocağına giderek burada inceleme yapmasını talep etti.

Jeotermal sular kiralama işi Ekim'de olacak

Bir diğer gündem maddesi olan Gölcük Yazlık Ilıca Ayazma mevkiindeki jeotermal kaynak için kurulması gereken su deposu ve terfi istasyonlarına ait proje ve maliyet hesap çalışmaları ile ilgili konu ele alındı. Konuyla ilgili olarak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Enes, "Jeotermal sular taşınabilir olarak değerlendirmeye alınacak ve kiralama yetkisi İl Genel Meclisi'nin olacaktır. Hukuk müşavirliği konu hakkında daha önce kiralama ile ilgili verdiği hükümler vardır. Gölcük Belediyesi'nin burası ile ilgili projeleri var. Jeotermal su için ayrıca iki firmanın talebi var. Biz, Ekim ayı meclis toplantısına istasyonları kurmuş oluruz. Kiralama bedellerini o zaman tartışabilir ve karara bağlayabiliriz" dedi.

Dursun Genç: "Jeotermal sular kiralanamaz"

CHP İl Genel Meclis Üyesi Dursun Genç ise İl Özel İdare'nin jeotermal suları kiralama konusunda meclis yetkisinin olduğuna dair bir maddenin olmadığını belirtti. Genç, "Konuyla ilgili yönetmeliklere bakıyorum ama jeotermal sular kiraya verilebilir diye bir madde göremiyorum. Kaynak suları kiralanabilir. Bu konunun iyi araştırılması gerekiyor. Ona göre karar vermeliyiz. Yarın sorun yaşayabiliriz" dedi. Daha sonra meclis konuyu Ekim ayında görüşmek üzere karar aldı.

Cengiz Topel hava alanı dış hatlara müsait değil

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Karakuş, gündem dışı söz alarak Kartepe'de yapımı biten Cengiz Topel Hava Alanı ile ilgili bilgiler verdi. Hava alanı pistinin uçuşlara uygun olmadığını söyleyen Karakuş, "Cengiz Topel Hava Alanı sivil havacılığa açıldı. Her yer yeniden yapıldı. Her şey tamam ama unuttukları bir şey var. Bu pisttir. Pist uçuşlara elverişli değildir. Bu nasıl unutulur. Pist için gerekli çalışma yapılmamış. Kartepe esnafı ve vatandaşlar, hava alanının açılmasından dolayı çok memnun oldular. Bizler de sevindik. Gerekli olan bir şey yapıldı. Ama ileride büyük tehlikerle karşılaşmamamız için gerekli önlemler alınmalı” dedi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Enes, konuyla ilgili olarak bilgilendirme yaptı. Enes, "Ben hava alanı komisyonunda yer aldım. Her şey yapıldı. Pist dış hatlara açılmadı. Çünkü uygun değil. Pist dış hatlardan gelen uçaklar için küçüktür. Ancak iç hatlar için uygun olduğu netleşmiştir. Sadece iç hatlar için hizmet verecektir" dedi.

İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantısının devamı yarın (Salı) saat 10. 30 da Valilik 10. Yıl Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.