1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İl Güvenlik Kurulu en doğru kararı verdi
İl Güvenlik Kurulu en doğru kararı verdi

İl Güvenlik Kurulu en doğru kararı verdi

Aslında iki kulüp arasındaki son yıllarda gerginlik belirgin bir şekilde azalmıştı. Bunun en önemli nedeni 3 yıldır takımların farklı liglerde mücadele etmesiydi. Uzun sayılabilecek bir

A+A-

Aslında iki kulüp arasındaki son yıllarda gerginlik belirgin bir şekilde azalmıştı. Bunun en önemli nedeni 3 yıldır takımların farklı liglerde mücadele etmesiydi. Uzun sayılabilecek bir ayrılıktı bu. Bu ayrılık tansiyonu ister istemez düşürmüştü. Sezon başında her iki camiadan dostluk mesajları yükseldi. Sakaryaspor Başkanı Rauf Tunaboylu ile Kocaelispor Başkanı Muammer Çelik ezeli rekabet, ebedi dostluk çağrıları yaptılar. İki kulüp arasındaki husumet nedeniyle son yıllarda konan deplasman seyircisinin maçlara gelmemesiyle ilgili yasağın kalkması gerektiğini haykırdılar.

Yasağın sona ermesi bekleniyordu

Bundan 4-5 yıl önce o gerginliğin had safhaya ulaştığı dönem, deplasman seyircisi maçlara gitmesin önerisini ortaya koyan, yasağı savunan spor yazarıydım. O günkü koşullarda deplasman maçlarına taraftarın gitmesi son derece üzücü sonuçları beraberinde getirebilirdi. Bundan korktuğum için yasağı savundum. Ancak aradan geçen süreçte tansiyon oldukça düşmüştü. Bu sezonki maçlar için tehlikeli bir durum gözükmüyordu. İki kulüp gibi ben de yasağın artık bitmesi gerektiğini yazdım. Kısa bir süreye kadar her şey olumlu gidiyordu. 15 Aralık’ta İzmit’te oynanacak ilk maça Sakaryaspor taraftarının gelmesi bekleniyordu. Hatta karşılıklı hazırlıklar bile yapılmıştı. İl Güvenlik Kurulu 7 Aralık’ta toplanacak ve yasağın kaldırıldığı, Sakaryaspor taraftarının İzmit’teki maça geleceği kararı alacaktı. Meraklı ve heyecanlı bir bekleyiş vardı.

İstanbul’daki olaylar ürküttü

Ne olduysa 5 Aralık Pazar günü oldu. İstanbul İl Güvenlik Kurulu, 7. 5 yıl sonra Bursaspor’un Beşiktaş maçına gelmesi yönünde karar almıştı. Bursaspor taraftarı İstanbul’a geldi ama maç öncesinde kan gövdeyi götürdü. Birçok kişi yaralandı, vahim bir tablo ortaya çıktı. Türkiye doğal olarak ayağa kalktı. Hükümet, federasyon şiddet yasasının bir an önce çıkması için harekete geçti. İstanbul’da yaşananlar, Kocaelispor-Sakaryaspor maçı öncesinde Kocaeli İl Güvenlik Kurulu’nu haklı olarak endişelendirdi. Deplasman taraftarına yönelik yasağı kaldırmaya hazırlanan İl Güvenlik Kurulu, Beşiktaş-Bursaspor taraftarı arasındaki çatışmanın ardından karar değişikliğine gitti. Karar değişikliğinde iki kulübün kongre kararı alması ve yönetim boşluğu da etkendi. Yönetim boşluğu tedbir alma noktasında sorun çıkartabilirdi. Sonuçta İl Güvenlik Kurulu, deplasman seyircisine uygulanan yasağın 15 Aralık’taki maçta da uygulanması yönünde karar verdi. Bu kararın alınmasında ortaya haklı gerekçeler koyuldu.

Şiddet yasası çıkarsayasak biter

Sanmıyorum ki, iki taraftan bu karara bir itiraz, tepki gelsin. Olması gereken buydu. Aksi yönde bir karar alınsa, olası bir kan dökülmesi durumunda bunun hesabını vermek mümkün olmazdı. Kocaeli İl Güvenlik Kurulu’nu aldığı bu doğru karardan ötürü kutluyorum. Dileğimiz, beklentimiz odur ki, bir an önce şiddet yasası çıksın. Yasa olay çıkartanlara çok büyük cezalar getiriyor. O yasa mutlaka caydırıcı olacak, futboldaki terör azalacaktır. Şiddet yasasıyla birlikte deplasman seyircisine koyulan yasaklar da sona erecektir. Kocaelispor-Sakaryaspor maçlarında iki takım taraftarını tribünde görebilmek için şiddet yasasının meclisten çıkmasını beklemek durumundayız.

Kayyum ataması her an olabilir

Herkesin gözü kulağı mahkemenin yapacağı kayyum atamasında. Dernekler Masası evrakları geçtiğimiz cuma günü göndermişti. Aradan neredeyse bir hafta geçti, henüz mahkemeden bir ses çıkmadı. Dün öğlen saatlerinde İl Dernekler Müdürü Hurşit Atalı’yı aradım yeni bir haber var mı diye. Atalı, “Dosya 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde. İnceleme tamamlandığında hakim 1142 kayıtlı üye içerisinden 3’ünü kayyum heyeti olarak atayacaktır. Atamayla ilgili yazı bize gelecek, biz de basını bilgilendireceğiz. Şu anda beklemedeyiz ” dedi.  Atalı, her an atama yazınının gelebileceğini söyledi.

Kayyum heyeti, sonuçta geçici bir süre görev yapacaklar deyip geçmemek lazım. Bu heyet kulübü kongreye götürmekle kalmayacak, yeni yönetim oluşumunda rol oynayacak.  Bir ay, belki de daha fazla süreç aktif olarak çalışacak bu heyet. Kulübü geçici de olsa onlar yönetecek, kararları onlar alacak. Akıllara şu soru geliyor. Atama 1142 üye içinden yapılacak yapılmasına ancak hakim üyeleri tanımaz. Kayyum heyeti için isimleri nasıl belirleyecek, en doğru, en uygun isimleri nasıl bilecek?  Sorunun yanıtı da belli aslında. Hakim araştıracak, soracak. Büyük olasılıkla Valimizin bilgisine başvuracak. Valimiz mutlaka bir ön çalışma yaptırmıştır.

Valimizin isimlerin belirlenmesi noktasında İl Dernekler Müdürü Hurşit Atalı’nın bilgi ve tecrübesine başvuracağını tahmin ediyorum. Atalı 7-8 yıldır ilimizde. Herkesi iyi tanıyor, kimlerin bu işi yapabileceğini çok iyi biliyor. Hurşit Atalı’nın en isabetli tercihleri yapacağından benim kuşkum yok. Merakla atama kararını ve kayyum heyetinde kimlerin olacağını bekliyoruz.

Mehmet Tüysüz ağabey 2 bin TL’yi gönderdi

Kent Spor Basını olarak düzenlediğimiz Kurtuluş Zirvesi’nde topladığımız parayı takıma prim olarak verme kararı almıştık.  Veysi Yavuz ( 2 bin TL) Aziz Alemdar ( 1000 TL) İsmet Erturan (500 TL) ve Necdet Memiş (100 TL)  göndermiş, bize ulaşan 3600 TL’yi takıma dağıtması için kaptan Serdar Topraktepe’ye teslim etmiştik. Atafen Eğitim Kurumları sahibi, Kocaelispor eski yöneticisi sevgili Mehmet Tüysüz’ün de 2 bin TL sözü vardı. Mehmet ağabey bundan 10 gün kadar önce bu parayı Kocaelispor teknik patronu Soner Alp’e gönderdiğini söyledi. Toplamda 5600 TL prim vermiş olduk. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.