1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İl Özel İdaresi, Derince Belediyesi’ne ceza kesti
İl Özel İdaresi, Derince Belediyesi’ne ceza kesti

İl Özel İdaresi, Derince Belediyesi’ne ceza kesti

İl Genel Meclisi’nin Fahim Kılıç başkanlığındaki Ağustos ayı ikinci oturumu dün yapıldı. Toplantıda Derince Belediyesi’nin Yenikent Mahallesi’nde 57 bin 475 metrekarelik ormanlık alanda taşocağı(hammad

A+A-

İl Genel Meclisi’nin Fahim Kılıç başkanlığındaki Ağustos ayı ikinci oturumu dün yapıldı. Toplantıda Derince Belediyesi’nin Yenikent Mahallesi’nde 57 bin 475 metrekarelik ormanlık alanda taşocağı(hammadde üretim tesisi) malzemelerini, bir firmaya sattığı yönündeki CHP’li Adnan Tok’un iddiaları ile ilgili komisyon tarafından hazırlanan rapor, komisyon başkanı Ömer Koşan tarafından okundu. Raporda Derince Belediyesi’nin çıkarılan malzemelerin ticari olarak satılmaması gerektiği halde bir firmaya satması nedeniyle İl Özel İdaresi tarafından 33 bin 600 TL ceza kesildiği açıklandı. CHP’liler konuyla ilgili savcılığa da suç duyurusunda bulunmuştu. Konuyla ilgili çalışmalar ve üzerine giden CHP’li üye Adnan Tok, komisyonu çalışmaları nedeniyle kutladı, “Taşocağı’ndan çıkarılan hammaddelerden ne kadar çıkarıldığı tespit edilemedi, dökülen malzemeler nereye döküldü, komisyon kurulup yeniden incelenmelidir. İdarenin kaybı var” dedi. Tok, Derince Belediyesi’nin malzeme sattığı firma ile Belediye arasında ilişkinin olup olmadığını sordu. Kılıç, komisyonun iddiaların doğru olup olmadığını araştırdığını, Belediye ile firma arasında nasıl bir ilişkinin olup olmadığının Meclisi ilgilendirmediğini söyledi. Komisyon raporu oybirliği ile onaylandı.

ŞİFALI SULAR İNCELENDİ:

Meclis toplantısında ilimizde bulunan şifalar sularla ilgili inceleme yapan Muhammet Karaosmanoğlu başkanlığındaki Tarım Komisyonu raporu açıklandı. Halk arasında şifalı olarak bilinen suların koruma altına alınması gerektiğini belirten Karaosmanoğlu, şifalı suların hastalıklara iyi gelip gelmediğinin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından incelenmesini ve iki tip olarak projelendirilerek, İl Özel İdaresi yatırım programına alınmasını istedi. Karaosmanoğlu, ilimizin çeşitli bölgelerinde bulunan şifalı olarak bilinen sular hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Tarım Komisyonu üyesi CHP’li Ahmet Uzun, şifalı suların bulunduğu köylerin yollarının bozuk olduğunu ve yapılması gerektiğini söyledi. Uzun, “Şifalı sulara ulaşmak için düzgün yolların olması gerekiyor, yollar kısa zamanda yapılmalıdır. Şifalı olarak bilinen sulara para karışmamalı yoksa tadı kaçar” dedi. Tarım Komisyonunun raporu oy birliği ile kabul edildi.

BİLGİSAYAR YÜZÜNDÜN DERS ÇALIŞMIYORLAR:

CHP’li Erdal Baş, Üniversite sınavlarında ilimizin 75’nci sırada yer almasını eleştirdi, “İl Genel Meclisi olarak eğitime her türlü desteği verdik, bu sonuçlardan anlaşılıyor ki ilimizde eğitim çökmüştür. Okullarda sıkıntılı durumların olduğu görülüyor, müfettişler hiç denetleme yapmamış mı, Büyükşehir Belediyesi iyi niyetle öğrencilere bilgisayarla dağıttı ancak, çocuklar başlarını bilgisayardan ayırmıyorlar ders çalışmıyorlar. Kocaeli her konuda önde ama eğitimde en sonuncusudur” diye konuştu.

POSCO YİNE GÜNDEME GELDİ:

Daha önceki meclis toplantılarında tartışmaların yaşandığı Posco konusu sürpriz bir şekilde AKP Grup Sözcüsü Celal Özkaraaslan tarafından gündeme getirildi. Özkaraaslan, Nurhan Atalay’ın yerel bir gazetede yer alan yazısını okudu, eleştirdi, kamuoyunu yanılttığını, mecliste demokratik uygulamaların olduğunu söyledi. Atalay da Özkaraaslan’a yanıt verdi, “Bu yazımda karalama varsa dava açabilirler. Mecliste antidemokratik uygulamalar yapılmıştır. Bu yönde mahkeme karara bile vardır. Şahsıma da hakaret edildi ama ben dava açmadım.”dedi. Atalay, Tekel işçilerine destek amacıyla meclisi terk ettiklerini yok sayılmaları nedeniyle mahkemeye başvurduklarını ve mahkemeye kazandıklarını açıkladı. Olayın kendisinin Başkanlığı döneminde olduğunu hatırlatan AKP’li Ali Ayaz, yaşanan olayı anlattı,”mahkemenin kazanılması halinde huzur haklarını Tekel işçilerine verileceği sözü verilmişti, sözünü tutmanızı bekliyoruz” dedi. Ayaz’a tepki gösteren CHP’li Seyfettin Kayabey, huzur haklarının tamamının burs olarak verilmesini önerdi. CHP’li Dursun Genç, o oturuma ait bir günlük huzur haklarını Tekel işçilerine vereceklerini açıkladı. CHP’nin 16 il Genel Meclis üyesi kişi başı bir oturum ücreti olan 97 TL’yi Tekel işçilerine verme kararı aldı.

CHP Grup Sözcüsü Ahmet Elmas, yargıda kendilerinin haklı çıkması nedeniyle AKP’lilerin alındığını söyledi. Posco konusunda AKP’lilerin yandaş medyayı yanlarına çekmeyi başardığını öne sürdü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.