1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlaç sektöründe daha iyi olabiliriz
İlaç sektöründe daha iyi olabiliriz

İlaç sektöründe daha iyi olabiliriz

İlaç sektörü toplantısında konuşan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Sanayi İl Müdürü İlhan Aydın, AR-GE merkezlerinin sayısının artması gerektiğini vurguladı

A+A-

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Sanayi Odası ve TÜBİTAK MAM iş birliğiyle ilaç sektörü toplantısı gerçekleşti. Toplantıya KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fiğlalı, akademisyenler, KSO yöneticileri ve ilaç sektörünün temsilcileri katıldı.

BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Programın açılışını yapan Prof. Dr. Sadettin Hülagü toplantının önemli olduğunu belirterek, “Dünya ölçeğinde AR-GE alanında en çok yatırımın yapıldığı alan olan ilaç sektörüne yönelik bizlerin de sorumlulukları var. Bu sorumluluklar nedeniyle yapılacak çalışmaları değerlendirmek istiyoruz. AR-GE çalışmalarının yüzde 15'e yakınını temelde ilaç sektörü ve farmakolojik alanlar oluşturuyor. Tabii ki ekonomik boyut oldukça önemli. İhracat ve ithalat rakamlarının oranı bize yakışmıyor. Bunu daha iyiye taşıyacak bir potansiyele sahibiz. Bu verileri düşündüğümüzde sektöre yapılan her türlü katkı ve alana yönelik her türlü faaliyetin ülkemiz açısından çok büyük bir öneme sahip olduğu açıkça ortadadır” ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİMİZ GERİ
Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan ise Türkiye'nin ihracattaki kilogram fiyatının 1.4 dolar olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti sanayiyi kalkınma politikası olarak seçmiştir. Türkiye’nin başka bir kaynağı da yoktur. Türk toplumunun sosyal refahını artırmak ancak sanayileşmeyle ve üretimle mümkündür. Sanayide teknoloji yoğunluğunun artması yani düşük teknolojiden orta-yükseğe, yükseğe geçme her aşamada gayrisafi milli hasılata veya toplumun refahına çok ciddi etkiler eder. Eğer yapılan üretime bilgi katılırsa bilginin değeri artıyor. Üretimin değeri artıyor” şeklinde konuştu.

AR-GE MERKEZİ AZ

İlhan Aydın da ülkemizdeki ithalat ve ihracat rakamlarına değinerek, "Yaklaşık 5 milyar dolar bir ithalatımız var. 1 milyar dolar da ihracatımız var. Yani aradaki makas büyük. İlimize baktığımız zaman 128 tane AR-GE merkezimiz var. Bunlardan 3’ü ilaç sektörüne hizmet veriyor. Bu merkezlerin sayısını arttırmamız gerek" dedi. Toplantı, TÜBİTAK MAM Bitkisel İlaç Mükemmeliyet Merkezi ve Biyoteknolojik İlaç Mükemmeliyet Merkezi ziyaretlerinin ardından sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum