1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlçe Belediyeleri modelinde yeni düzenlemeler gerekiyor
İlçe Belediyeleri modelinde yeni düzenlemeler gerekiyor

İlçe Belediyeleri modelinde yeni düzenlemeler gerekiyor

Mart-2009’daki yerel seçimlerle birlikte, Kocaeli’nin idari yapısı çok büyük ölçüde değişti. Sınırların tamamı Büyükşehir’in sorumluluk alanına girdi. Belde belediyeleri kapatıldı. Yeni ilçe

A+A-

Mart-2009’daki yerel seçimlerle birlikte, Kocaeli’nin idari yapısı çok büyük ölçüde değişti. Sınırların tamamı Büyükşehir’in sorumluluk alanına girdi. Belde belediyeleri kapatıldı. Yeni ilçeler oluşturuldu, ya da belde belediyeleri ilçe belediyelerinin bünyesine katıldı.

Türkiye için geleceğe yönelik bir model olarak gösterilen, ülkemizde başka benzeri de bulunmayan bu yeni yapılanmanın mimarı hiç kuşkusuz bugün Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Nihat Ergün’dür. Bu modelin şekillenmesinde, o sıralar İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü olarak görev yapan bugünkü Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın da emeği, bilgisi vardır.

Kandıra ile Derince dışında ilimizdeki bütün ilçeleri yeniden yapılandıran bu modeli o dönemde de destekleyenler arasındaydım. Kocaeli gibi bir kentte 45 belediyenin bulunması, hem kaynak israfıydı, hem idari yapıyı zorlayan, hizmetleri aksatan bir yapılanmaydı. Ancak yaklaşık iki yıldan beri uygulanan yeni modelin de bekleneni vermediğini bugün açıkça görüyoruz. Bu modelde ciddi aksaklıklar var. Şimdi, 2014’daki yerel seçimlere kadar bu model üzerinde bazı rötuşlar yapmak, aksayan yerleri düzeltmek gerekiyor.

Her şeyden önce bu yeni yapıda seçim sistemi yanlıştır. Köylerde oturanlar, Büyükşehir Başkanı ile İl Genel Meclisi için oy kullanabiliyorlar. Köyler, bağlı bulundukları ilçenin Belediye Başkanını seçemedikleri gibi, belediye meclisine bile temsilci veremiyor. Ciddi bir kayıptır. Köylerin sorumluluğu büyük ölçüde Büyükşehir’in üzerinde olsa da, hala pek çok temel devlet hizmeti İl Genel Meclisi’ne bağlı Özel İdare tarafından yürütülüyor. Oysa, İl Özel İdare bütçesi Kandıra ve Karamürsel dışındaki bütün ilçe belediyelerinin bile bütçesinden düşük. Bu tablo içinde, İl Genel Meclisi’ni tamamen ortadan kaldırmak-bence çok gereksiz hale gelmiştir- belde ve köylerde oturan seçmenlerin ilçe belediyeleri ile belediye meclislerinde söz sahibi olmasını sağlamak şarttır.

Yeni ilçelerin kurulmasıyla, bu ilçelere devletin mecburi hizmetlerinin gelmesini bekliyorduk. İki yıl geçti. Yeni kurulan Kartepe’de, Başiskele’de ilave hizmet ne yapıldı?. Devlet Hastanesi, Adliye mi geldi?.. Devlet bankaları şube mi açtı?.. Sadece bazı bölgeler jandarma bölgesinden çıkartılıp, polis sorumluluk alanına alındı. Hepsi bu kadar.

İlçe belediyelerinin bütçeleri çok düşük. Zaten kent genelinde neredeyse yerel yönetimle ilgili bütün sorumluluk Büyükşehir’e verilmiş. İlçe belediye başkanlarının makamı, makam arabası, havalı kartvizitleri var. Bol bol her fırsatta yurt dışı gezi yapıyorlar. İlçe Belediyeleri bu modelde hizmet üretemiyor, Büyükşehir her şeye yetişemiyor.

Bu nedenle yeni bazı düzenlemelere ihtiyaç var. Örneğin, Başiskele ilçesinde Kullar ile Yuvacık ayrı bir belediye olabilir. Körfez’de Hereke ile Tavşancıl ayrılarak ayrı bir belediye oluşturulabilir. Hereke çok özel bir bölge. Özellikle Fikri Işık’ın halıcılık ve turizme yönelik çok büyük projeleri var. Hereke’nin, Körfez Belediyesi’ne bağlı mahalle olması, haksızlıktır, yanlışlıktır.

Gölcük Belediyesi büyüyen sınırlarına yetişemiyor. Değirmendere ile Halıdere ve Ereğli bir farklı belediye;  İhsaniye ile Hisareyn ve Yazlık başka bir belediye olabilir. Daha yerinden yönetim, daha sağlıklı yönetim ve daha iyi hizmet imkanı sağlanabilir.

Yeni yapılanmanın en sıkıntılı bölgesi Kartepe’dir. Kartepe ilçesi kurularak büyük iş yapıldı. Önemli iş yapıldı. Üstelik birbirinden çok farklı 10 belde birleştirildi, fazla ses de çıkmadı. Ama Kartepe’de işler yürümüyor. Kağıt üzerinde birliktelik oldu da, fiilen bu sağlanamadı. Kartepe Belediye Başkanlığı, Şükrü Karabalık’a büyük geldi.

İktidar partisi teşkilatı içinde sıkıntılar var. Çok düzgün bir bürokrat izlenimi veren Kaymakam ile, Belediye arasında pürüzler var. Kartepe ilçesi ne turizm yatırımı gördü, ne tarım alanında yeni projeler gelişti. Kartepe ilçesinde de eskisi gibi 10 tane belediye gerekmese bile, birkaç yeni belediye kurulabilir. Uzuntarla-Eşme-Uzunçiftlik bir belediye; Derbent-Maşukiye bir belediye, Suadiye-Arslanbey bir belediye olabilir. İşler daha iyi yürür.

Kent büyüklerinin, bu kentin siyasetçilerinin bu ilemeyen ve hizmet üretilmesini engelleyen yapı ile ilgili yeni düzenlemeleri mutlaka gündemine alması gerekiyor. Bu iş, böyle gitmeyecek. Kocaeli kaybediyor, insanlar kaybediyor.

12 ilçe belediyesinin toplam 2011 yılı bütçesi 635 milyon TL. Büyükşehir Belediyesi’nin tek başına 2011 bütçesi 1 milyar 250 milyon TL. Kandıra Belediyesi bütçesi 7 milyon, Karamürsel Belediyesi bütçesi 14 milyon TL. Nüfusu daha yüksek olan İzmit Belediyesi’nin bütçesi 92 milyon TL’yken, Gebze’nin bütçesi yaklaşık iki katı, 153. 5 milyon TL.

Bu işlerde yanlışlıklar var. Yönetim zaafı var. Hantal, tembel, hizmet üretmeyen ilçe belediyeleri oluşturduk.

Kuşkusuz öncelikle AKP’li yetkililerin yeni düzenlemeler için fikir üretmesi lazım. Ayrıca iktidara alternatif olduklarını, talip olduklarını söyleyen CHP’lilerin bu model üzerinde yeni fikirler oluşturması lazım. Hiç kimse kalkıp da, “Yeniden 45 belediyeli sisteme geçeceğiz” diyemez. Ama mevcut sistemin 2014’den sonra da bu şekilde, bu modelle devamını savunmak Kocaeli’ye yapılacak ciddi kötülüktür.

En azından Kartepe için mutlaka bir yeni model hazırlanmalıdır. Kartepe Belediyesi’ne bağlanan ve kapatılan belde belediyelerinden çalışanlar ilçe belediyesine alınmıştı. Bir “Norm kadro”  uygulaması başlatıldı. Yüzlerce insan Kartepe’den sürüldü. Bir kısmı işsiz kaldı. Kartepe bu dağınık yapı içinde yağmalanmaya mahkumdur. Dağ yolu üzerinde yapılan yatırımlar boşa gitti. Kartepe büyük ilçe olduktan sonra, bir arpa boyu yol gidemedi. Hala ilçenin merkezi neresidir bu bile belli değil.

Bu modeli mutlaka rötuşlamak, mutlaka bazı ilçelerin içinde eski bazı beldelerin birleşiminden oluşan yeni belediyeler kurmak gerekiyor. Kocaeli’de 12 ilçe belediyeli model tutmadı, oturtulamadı. Bu il sınırları içinde 18-20 belediyeye ihtiyaç olduğu, köylerdeki seçmenlerin yerel yönetimlere daha fazla katılımını sağlayacak bir modelin oluşturulması gerektiği çok açıkça görülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.