1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlçe oldular ama, liseleri bile yok
İlçe oldular ama, liseleri bile yok

İlçe oldular ama, liseleri bile yok

İlimiz siyasetinin günümüzdeki bir numaralı ismi Nihat Ergün’ün hazırlayıp, uygulamaya koyduğu proje çerçevesinde, Kocaeli’deki belde belediyelerinin kapatılıp-Değirmendere, Hereke ve İhsaniye ile ilgi

A+A-

İlimiz siyasetinin günümüzdeki bir numaralı ismi Nihat Ergün’ün hazırlayıp, uygulamaya koyduğu proje çerçevesinde, Kocaeli’deki belde belediyelerinin kapatılıp-Değirmendere, Hereke ve İhsaniye ile ilgili çekincelerimi korumakla birlikte- Kocaeli’de 12 ilçeli yeni düzene geçilmesini doğru bulan ve destekleyenlerden biriyim.

İlçelerin idari sınırları konusunda tartışmalar olabilir. Normaldir. Ancak en azından kağıt üzerinde bu sistem, devleti israftan kurtaran, Kocaeli’nin daha rahat yönetilmesini sağlayan bir düzendir.

Ancak uygulamada ve işlerin yürüyüş biçiminde ciddi sıkıntılar, eksiklikler vardır. Daha kötüsü, bu eksiklikler, sıkıntılar görmezlikten gelinmektedir. Süreç uzadıkça, sorunun daha büyümesi kaçınılmazdır.

Belde belediyeleri kapatılıp, yeni ilçeler kurulurken devlet hizmetlerinin vatandaşa daha iyi verilebilmesi hedeflenmiştir. Özellikle Kartepe ve Başiskele ilçelerinin kurulmasındaki temel gerekçe, artık yükü taşıyamaz hale gelen merkez ilçe İzmit’in rahatlatılması, insanların devlet hizmetlerine daha kolay ulaşmasının sağlanmasıdır.

Ancak uygulama bu şekilde yürümüyor.

Türkiye’nin idari sistemine göre, ilçe statüsüne kavuşturulmuş bir yerleşim bölgesinde olmazsa olmazlar vardır. Her ilçenin devlet hastanesi olmalıdır. Kendi adliyesi olmalıdır. Bir uyduruk bina bulup, bunun kapısı üzerine “Kaymakamlık” yazmak ve bir kaymakam atamakla, bir yerleşim alanını ilçe yapamazsınız.

İlçede, üniversite lükstür de, ilköğretim, ortaöğretim kurumları o ilçe nüfusunun tamamına hizmet verebilecek kadar olmalıdır. O ilçenin vatandaşları, kaymakamlık binasına girdiklerinde nüfus, tapu gibi her türlü kamu hizmetini alabilmelidir. Her ilçede en az bir tane kamu bankası şubesi bulunmalıdır. İlçenin her köşesine PTT hizmetleri ulaştırılıyor olmalıdır.

Bizim kentimizde belde belediyeleri kapatıldı. Beldeler birleştirildi, “Siz ilçe oldunuz” denildi.  İlimizdeki siyasi yapı giderek AKP’den yana homojen bir hal aldığı, özellikle İzmit dışındaki bölgelerde AKP’ye, Başbakan Erdoğan’ın siyasi kimliğine büyük saygı ve sevgi duyulduğu için kimsenin sesi çıkmıyor. Ama sıkıntı var. Yeni ilçelerin eksikleri giderilmiyor. Daha kötüsü bu eksiklerle kimse ilgilenmiyor.

Dün bu gazetenin 5 nci sayfasında “Perde Arkası” sütunlarında küçük bir haber çıktı. İlimizin en büyük ilçelerinden olan Kartepe ve Başiskele ilçelerinde henüz genel lise bulunmuyor. Bu iki ilçe, Türkiye’nin pek çok vilayetinden daha kalabalık. Daha yüksek potansiyele sahip.

2008 yılı sonunda ilçe oldular. Aradan geçen süre içinde bu ilçelerde İmam Hatip Liseleri yapıldı. Özellikle Kartepe’de gereğinden fazla meslek lisesi de var. Ama genel lise yok.

Önümüzdeki ders yılında da eğitim hayatlarına genel lisede devam etmek isteyen gençler İzmit’teki okullara gelmek zorunda kalacaklar. Bu iki ilçenin gençleri, Milli Eğitim’in vereceği karara göre, İzmit’teki İnkılap, Namık Kemal veya Mimar Sinan Lisesine kayıt olacaklar.

Genel lisede okumak isteyen bir öğrenciye, ya da çocuğunu genel lisede okutmak isteyen bir veliye, “Boş ver, gel seni İmam Hatip’e yazdıralım” diyemezsiniz.

Son dönemlerde meslek liseleriyle ilgili katsayı sorunu büyük ölçüde çözülmüş olsa da, meslek liselerinden mezun olan gençler biran önce piyasanın ihtiyaç duyduğu işgücüne yönlendirilirler. İleride avukat, hakim, savcı, polis, subay, mühendis, doktor, eczacı, diş hekimi, vali, kaymakam ya da benzer devlet görevinde bulunmayı, ya da kendi işini kurmayı hedefleyenlerin, ilköğretim çıkışlarında Anadolu veya Fen Liselerini kazanacak kadar başarılı olamamaları halinde gidecekleri okul genel lisedir.

Kartepe ve Başiskele ilçe olmuştur. Çok sayıda belde belediyesi kapatılmış, beldeler birleştirilmiş, bu süreç sancısız biçimde geçilmiştir. Ama bu ilçelerin olmazsa olmaz ihtiyaçları karşılanmamıştır.

Başiskele ve Kartepe ilçelerinin kuruluş amaçlarından biri de İzmit’i taşıdığı büyük yükten kurtarıp, rahatlatmaktır. Ama iki yeni ilçede lise yok. Şimdi bu ilçenin gençleri önümüzdeki ders yılında da hergün İzmit’teki okullara gelip gidecek. Hem bu çocuklara, hem onların ailelerine yazık. Hem İzmit’e yazık.

Bizim kentimizin, özellikle öğrencilerin üniversiteye girişlerinde ne kadar geride kaldığını, ne kadar başarısız olduğunu biliyoruz. Şimdi, hergün Kartepe’den, ya da Başiskele’den kalkıp İzmit’teki genel liselere gelip giden öğrencilerden üniversite sınavlarında ne kadar başarı bekleyebilirsiniz?..

Özel dershanelerin çoğu yeni ilçelere, hatta o ilçelerin beldelerine kadar gitti. Ama devlet yeni ilçelerde henüz genel lise yapamadı. Önümüzdeki yılların planlamasında var mı, bundan da kuşkuluyum.

Yeni ilçelerin sıkıntıları, sadece devletin bu ilçelere götürmesi gereken yatırım ve hizmetlerin gecikmesiyle, umursanmamasıyla sınırlı değildir. 12 ilçeye dayalı Büyükşehir sistemi de,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başında İbrahim Karaosmanoğlu gibi özel bir insan bulunduğu için kör topal yürümektedir. İlçe belediyeleri yetkisizdir. Bu sistem ilçe belediye başkanlarını umursamaz ve tembel yapmıştır. İlçe belediyelerinin neredeyse tek yetkisi, her akşam saçma sapan Ramazan sohbetleri düzenlemek, etraflarındaki insanları iftar yemeklerinde ağırlamakla sınırlıdır.

Günün birinde Karaosmanoğlu gibi sabırlı ve uyumlu bir Büyükşehir Başkanı olmazsa, Büyükşehir Başkanı ile ilçe başkanları farklı siyasi partilerden seçilirse, ilimizde çok ciddi bir yönetim kaosunun yaşanması da kaçınılmaz hale gelecektir. Günümüzde ilçe belediyeleri, kendi bölgelerindeki basit sokaklara asfalt dökecek gücü bile yitirmiş durumdadır. Aslında bütçeleri yeterlidir de, sistem onları, “Bana ne Büyükşehir yapsın” mantığına getirmiştir.

Önce Başiskele ve Kartepe’ye genel lise yapmak, yeni ilçelerin fiziki eksiklerini tamamlamak gerekir. Sonra da önümüzdeki yerel seçime kadar ilimizdeki şu mevcut yerel yönetim ve Büyükşehir-ilçe belediyesi ilişkileri ile ilgili yeni bir modeli geliştirmek gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.