• BIST 89.573
 • Altın 146,325
 • Dolar 3,6382
 • Euro 3,9067
 • Kocaeli 15 °C

İLİM TAHSİLİ (1) 

Mehmet SÖNMEZOĞLU

Yüce dinimiz İslam, ilme ve ilim ehline büyük önem vermiş, ilim rütbesini rütbelerin en yükseği olarak kabul etmiştir. İlim kelimesi çeşitli şekillerde Kur’an’da 750 yerde geçmektedir. Yine pek çok hadiste ilimden bahsedilmektedir. Bu durum dinimizin ilme verdiği değerin en açık delilidir.

İlim, “kesin ve sağlam bir biçimde bir şeyin gerçeğini bilmek” anlamına gelmektedir. İlim, aynı zamanda Yüce Allah’ın subûtî sıfatlarından biri olup,  Allah’ın gizliyi, açığı, gelmişi, geçmişi, olmuşu, olanı ve olacağı kısacası her şeyi tam ve eksiksiz olarak bilmesi demektir.

İnsanın dünya ve ahiret mutluluğuna yönelik her türlü bilgiye ilim denir. İnsan ilim sayesinde Rabbini tanır, Allah’a nasıl iyi kul olacağını öğrenir. Yine insan ancak ilim öğrenmekle yanlış yollara sapmaktan kurtulur, doğruya, iyiye, güzele ve faydalı olana yönelir. Kişinin dinin gereğini yerine getirebilmesi de yine ilim ile mümkündür. Bundan dolayı ilim öğrenmek en faziletli amellerden biri kabul edilir.

Allahu Teâlâ’nın, Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’e ve O’nun yüce şahsında bütün insanlığa ilk hitabının “Oku” olması, İslam’ın bilgiye verdiği değeri çok açık bir şekilde göstermektedir. Kur’an’ın ilk inen ayetleri şöyledir: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak”dan yarattı. Oku! Senin Rabbin en cömert olandır. O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.”  (Alak, 96/1-5)

İlim, Cenâb-ı Hakk’ın insana verdiği anlayış ve seziş kabiliyetinin ürünüdür. İnsana verilen bu özellik diğer varlıklar arasında onun değerini yüceltmiştir. “Allah, Âdem’e bütün isimleri öğretti…” (Bakara, 2/31) ayetinde haber verildiği üzere Hz. Âdem’e dolayısıyla insana bütün nesnelerin isimlerini, sıfatlarını, neye yaradıklarını ve buna benzer bilgileri öğretmiştir. Daha sonra insanlar çeşitli yollarla özellikle de peygamberler ve onların getirdiği kitaplar vasıtasıyla sürekli bilgilendirilmiştir. Çünkü insanın hayatını devam ettirebilmesi, bunun yanında Hakk’ı batıldan, doğruyu yanlıştan, hayrı şerden, iyiyi kötüden,  ayırt edebilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bilgiye ihtiyacı bulunmaktadır. 

“Kulları içinde Allah’tan gerektiği şekilde ancak ilim sahipleri korkar” (Fâtır, 25/28) ayetinde ilmin, insana kulluk şuuru kazandırma özelliğine dikkat çekilmektedir. Doğru ve faydalı bilgi gerçekten insanın Marifetullah’a ve takvaya ulaşmasına yani Allah’ı gereği gibi bilip tanımasına ve O’ndan gereği gibi sakınma disiplini kazanmasına vesile olur. Yunus Emre bir şiirinde bu hususa değiniyor ve kişiyi Hakk’a ulaştırmayan ilim tahsilinin boş bir uğraşı olduğunu söylüyor:

İlim, ilim bilmektir / İlim Hakk’ı bilmektir
Çün Hakk’ı bilmezsin / Ha kuru bir emektir
    
İlim bitip tükenmeyen bir hazinedir. Mal sarfetmekle azalır, ilim ise sarfetmekle çoğalır. Bedenin gıdası yemek ve içmek olduğu gibi, ruhun gıdası da ilim ve hikmettir. Bu sebeple, dinimizde kadın-erkek her Müslümanın kendisine gerekli olan ilmi öğrenmesi farz kılınmış, ilim ile uğraşmak nafile ibadetten üstün sayılmıştır.   Bu öneminden dolayıdır ki, Kur’an’da “De ki: Rabbim! İlmimi artır” (Tâhâ, 20/114) buyrularak, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in şahsında Müslümanların ilim öğrenmeye rağbet göstermeleri ve daha çok bilgi talebinde bulunmaları emredilmiştir. 

     Dinimize göre ilim sahibi olmak bir insan için en büyük meziyettir. Bu sebeple âlimler fazilet bakımından diğer insanlardan daha üstün bir payeye sahiptirler. Yüce Allah, Kur’an’da ilmi övmekte, kıymetini açıklamakta, ilim sahiplerinin diğer insanlar arasındaki üstünlüğünü bildirmektedir. Ayet-i kerimelerde şöyle buyrulmaktadır: “De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (Zümer, 39/9) “(Bilen ve bilmeyen) bu iki zümrenin hali, kör ve sağır ile gören ve işiten kimselerin hali gibidir. Bunların durumları hiç birbirlerine denk olur mu? Hâlâ düşünmez misiniz?” (Hûd, 11/24) “Allah içinizden iman edenlerle, ilme nail olanların derecelerini yükseltir.” (Mücâdele, 58/11) 

Kur’an’da ilim ve ilim sahipleri böylece övülürken, “Sakın cahillerden olma!” (En’âm, 6/35);  “Cahillerden yüz çevir” (A’râf, 7/199) buyrularak bilgisizlik ve cahiller de kınanmıştır. Zira Kur’an-ı Kerim’e göre, her türlü kötülüğün gerçek sebebi cehalettir. 

NOT: Haftaya devam edecek.
 

*Yeni eğitim-öğretim yılının ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor; anaokulundan Kur’an Kurslarımıza ve üniversiteye kadar tüm eğitim kurumlarımızdaki öğretmenlerimize ve öğrencilerimize üstün başarılar diliyorum. 
 

Bu yazı toplam 831 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37