1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İlimizin 11 Milletvekili
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İlimizin 11 Milletvekili

A+A-
Geriye dönüp, araştırmak lazım.. Öyle sanıyorum ki, çok uzun zaman sonra ilk kez ilimizin parlamentoda temsil edilen partilerin tamamına mensup milletvekilleri bulunacak. 7 Haziran seçimleriyle birlikte Meclis’e 4 siyasi parti girdi. Kocaeli’nin bu dört siyasi partide de milletvekili var.
Yeni meclisin aritmetiği içinden-belki çok uzun ömürlü olmayabilir ama- bir şekilde güçlü hükümetin kurulacağına inananlardanım. Yeni hükümet bir koalisyon olacak. Hangi formülle kurulursa kurulsun, Kocaeli’nin hem iktidar partilerinde, hem muhalefette temsilci ya da temsilcileri bulunacak. Bu kentimiz için, kentimizde yaşayan herkes için güzel bir durumdur ve Kocaeli’de siyaset bundan böyle daha hareketli olacak anlamına gelir.
…………
7 Haziran seçimleriyle ilimizden TBMM’ye giden 11 milletvekilini şöyle kısaca değerlendirmek istiyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki, yurt dışı oylarından gelen farkla HDP’li Ali Haydar Konca’nın milletvekili çıkmasına ne kadar sevindiysem; pazar gecesi yeniden seçilmenin sevincini yaşarken sabaha karşı milletvekilliğini kaybeden Lütfü Türkkan’a o kadar üzüldüm. Lütfü Türkkan bence geride kalan dönemde Meclis’te Kocaeli’nin sesini en çok duyuran milletvekili oldu. Listede Saffet Sancaklı’nın arkasına konulması büyük bir haksızlıktı. Buna rağmen olağanüstü çalıştı, tam anlamıyla çırpındı. 
Yurt dışı oylarından gelen farkla MHP’li Türkkan’ın kaybedip, HDP’li Konca’nın milletvekili seçilmesi,  ülkemizde uygulanan D’Hont sisteminde bir tek oyun bile ne kadar değerli olduğunun kanıtıdır. Aslında AKP 500 oy eksik, MHP 500 oy fazla alsa,  HDP’li Konca, Türkkan’ın yerine değil, AKP’li Kaflı’nın yerine Meclise girmiş olabilirdi. 
11 milletvekilimizle ilgili görüşlerime gelince: 

FİKRİ IŞIK:
Hiç kuşkusuz yeniden milletvekili olmayı hak ediyordu. Yeni dönemde içinde AKP’nin bulunduğu bir hükümetin kurulması halinde, Işık’ın yine Bakan olacağına eminim.  AKP oylarının ülke genelinde bu kadar düştüğü bir dönemde, partinin Kocaeli’deki performansının sorumlusu olan Işık, Ankara’ya yine Kocaeli siyasetinin lideri olarak gidiyor. Ancak öyle sanıyorum ki Işık, bir sonraki kongreler döneminde partinin Kocaeli’deki teşkilatları üzerinde bu kadar müdahil olmayacaktır. Zaten 3 ncü ve son dönemi. 
SEZER KATIRCIOĞLU: Hiç karşılaşmadım, hiç tanışmadım. Hakkındaki referanslar iyi.  AKP’nin ilimizdeki diğer kadın adayları içinde “Başı kapalı” olduğu için üst sırada tercih edildi. Akıllı, ağır başlı bir hanımefendi. Ancak silik bir milletvekili olacaktır ve eminim bir sonraki seçime kadar milletvekili kalacaktır. 
ZEKİ AYGÜN: Geçen dönem Meclis’in en sessiz, en silik milletvekillerinden biri oldu. Yine aynı çizgide kalacaktır.  Zararı da, faydası da olmaz. Bu dönem fazla çalışmasına da gerek kalmadan seçildi. Zeki Aygün’ün bu dönem son kez milletvekilliği yapacağını düşünüyorum. İyi insandır. O’dan devlete, millete bir zarar gelmez. Ama hala Akmeşe’ye gaz sözünü bile tutamadı. Pek faydası da olmaz. 
İLYAS ŞEKER:  Kendisini Kocaeli milletvekili olmaktan çok, Türkiye ve Erzurum milletvekili olarak görüyor. Bu seçim döneminde, özellikle eski Milli Görüş tabını üzerinde etkili olmaya çalıştı. Milletvekilliği görevinde de, daha çok AKP’nin ülke genelindeki siyasi çalışmaları ile ilgilendi.  Belediye Meclisi üyesi, Büyükşehir Başkanvekili olduğu dönemlerde daha üretken, daha atık bir siyasetçiydi. İktidarda törpülendi. Siyasi kariyerinin 2020’lı yılları için, 2019’daki yerel seçimlere hazırlanabilir, Büyükşehir Adaylığı için çaba gösterebilir. 
M.AKİF YILMAZ: Sadece “Şevki Yılmaz’ın oğlu” olarak anılması, O’na yapılan haksızlık diye düşünüyorum. M.Akif Yılmaz, bu tablo içinde Kocaeli’nin en etkili, en çalışkan milletvekili olabilir. Özgüveni yüksek, çok medeni ve bilgili bir insan.. Siyasi kariyer için de önünün açık olduğunu düşünüyorum. 
CEMALETTİN KAFLI: Bu dönemin Gebze milletvekili olacak. Avukat.. Seçim döneminde tanıştık. Kentimizde Gebze bölgesi dışında çok tanınmayan Kaflı da milletvekili olmaya hak eden, kaliteli, dolu ve tanıdığım kadarıyla pek çok AKP’liden daha demokrat, daha her kesime açık bir insan. Kocaeli milletvekili olarak, gerektiğinde partisine bile kafa tutacak kadar çalışkan ve etkili olacaktır. 
FATMA KAPLAN HÜRRİYET: Meclis’te Kocaeli’nin rengi olacağını umuyorum. Bütün seçim döneminde olduğu gibi, Meclis’te ve Ankara siyasetinde de eminim kırmızı ceketi ile öne çıkacak ve tanınacaktır. CHP içinde çok uzun yıllar çaba harcayanlar kenarda kalırken liste başına konulması kendisine yönelik bir kıskançlık nedeni olmuştu. Fatma Hanım’ın 
7 Haziran’da partisine geçmişte sağ partilere oy vermiş pek çok kişiden oy getirdiğine ben tanığım. Havaya girmez, bugüne kadar ortaya koyduğu kişiliğini sürdürürse seçmenin en rahat ulaşabileceği, herkesin derdiyle ilgilenmeye çaba gösteren bir milletvekili olarak karşımıza çıkacaktır. 
HAYDAR AKAR: CHP 2 nci sırasından seçilen milletvekili için olumlu veya olumsuz hiçbir değerlendirme yapmak içimden gelmiyor. 
TAHSİN TARHAN: 11 kişilik Kocaeli milletvekilleri heyeti içinde en çok güvendiğim isim. Sanayicinin de işçinin de garibanın da sorunlarını bilen, Atom Karınca misali çalışkan ve düzgün bir adam olarak tanıyorum. Siyasette yükseleceğini, CHP’nin ilimizdeki yeni patronu olacağını tahmin ediyorum.
SAFFET SANCAKLI: MHP’li bir hükümet kurulursa Spor Bakanı olabilir. Ama önümüzdeki dönem Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’yı Türkiye siyasetinde genellikle gaf yapan, gereksiz laflar söyleyip, abes çıkışlar yapan biri olarak göreceğiz. Yıllardır milletvekili olmayı, siyasette yükselmeyi çok istiyordu. Kendisi çok fazla çaba harcamadan bu amacına ulaştı. Umarım iyi değerlendirir. 
ALİ HAYDAR KONCA: İlimizde çok geniş bir kesim tarafından zaten tanınıyor. Tanımayanlar da O’nu bu dönemde tanıyacak ve sevecektir. Son derece mütevazı, toplumun her kesimiyle iletişim kurabilen, devleti de milleti de tanıyan bir insan. Kocaeli milletvekili seçilmesi kentimiz için iyi olmuştur. Eminim, HDP’den nefret edenler bile, zaman içinde Konca’yı sevecek ve takdir edecektir. Kavga gerekirse kaçmaz ama, barışın adamıdır. 
Bu yazı toplam 600 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum