1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlk ağızdan taze bilgiler
İlk ağızdan taze bilgiler

İlk ağızdan taze bilgiler

Geçen pazartesi günü ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi’nin kuruluş yıldönümüydü. Sağolsun dostlar, kent büyükleri, siyasetçiler, yüzlerce okurumuz telefon açtı, mesaj gönderdi, ziyaret etti. Gazetenin yaş gününü

A+A-

Geçen pazartesi günü ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi’nin kuruluş yıldönümüydü. Sağolsun dostlar, kent büyükleri, siyasetçiler, yüzlerce okurumuz telefon açtı, mesaj gönderdi, ziyaret etti. Gazetenin yaş gününü kutladılar.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, yaş gününü ilk kutlayanlardan oldu. Pazartesi günü ziyaret etmek istediğini, ama okulların açılış törenleri nedeniyle vaktinin olmadığını belirtti, Salı günü ziyarete geleceğini söyledi.

Geçen Salı günü,  Sayın Vali geldi. Saat 16. 00’dan itibaren, baş başa ve çok sakin bir ortamda görüştük. Bu görüşme sırasında Sayın Vali bazı konulara girerken, “Bu aramızda kalsın” diye çekince koydu. Bu uyarının ardından söylenenler, elbette bende kalacak. Ancak Sayın Vali’nin kentle ilgili tespitleri, yapılacak işler hakkında anlattıklarını, birinci ve en yetkili ağızdan siz okurlarıma aktarmayı da görev biliyorum.

Önce İzmit’in trafik sorununu konuştuk. Vali Topaca, “Sıkıntının farkında” olduğunu söyledi. Büyükşehir Yasası ile trafik konusundaki her önemli kararın yerel yönetimler tarafından alınıp, uygulandığını Valilik ve dolayısıyla trafik polislerinin sadece “Hareket halindeki trafik” düzeni ile ilgilendiklerini söyledi. Topaca, “Ben bu konuda çok hassasım. Kendim yolda giderken kural ihlali yapan bir araç görsem, yanlış yere park etmiş bir araba görsem, hemen polisleri uyarır, ceza kesmelerini isterim” dedi. Topaca, trafik polislerinin yetkilerinin çok daraldığını, bu nedenle trafik üzerinde fazla yoğunlaşamadıklarını anlattı.

Ancak, önümüzdeki hafta içinde bütün yetkililerin katılımı ile, İzmit trafiği konulu özel bir toplantı yapacaklarını söyledi, “Özellikle şehir içinde gelişigüzel otoparkları önlemek zorundayız. Radikal kararlar alacak ve uygulayacağız. Belki kentin bazı bölgelerindeki insanlar, esnaflar başta kızacaklar. Ama bir şeyler yapmak zorundayız. Gereken kararları alıp, uyguladığımızı göreceksiniz” dedi.

Sayın Vali ile daha sonra Arızlı konutları konusuna girdik. TOKİ’nin çok uygun koşullarda alt gelir grubu için satışa çıkarttığı ucuz konutlara ilginin büyüklüğünden bahsettim, “Sayın Valim, insanlar kura çekimi için torpil arıyorlar. Bu işte torpil olur mu?. Olursa çok günah olur” dedim. Vali Topaca, “Kimse merak etmesin. TOKİ konutları satın alma hakkı için yapılacak kura çekiminde en küçük bir kayırma, torpil olmaz. Buna izin vermem. Herkesin önünde noter huzurunda kura çekilecek. Engelliler ve şehit aileleri için ayrılan kontenjanlar var. Onlar için ayrı, normal başvurular için ayrı kura çekimi yapılacak” dedi.

Bu arada önemli bir bilgi öğrendim. TOKİ Arızlı Konutlarında 592 dairenin satılacağını açıklamıştı. Bu rakam son tespitlerin ardından 516’ya düşmüş. Yani TOKİ baştan yanlış hesap yapmış. Bu durumda bu konutlardan satın alma şansı, başvuranlar için biraz da azalmış oluyor.

Vali Topaca, sohbetin bir yerinde, “Ben hedefleri olan bir teknokratım” dedi. Bu sözünün altını çizdim. Kocaeli Valisi Topaca, Ankara bürokrasisinde gerçekten önemli bir isim. Kritik noktalardaki herkesi tanıyor Milletvekilleri ve Bakanların büyük bölümü ile dostluğu var. Topaca, “Ben hedefleri olan bir teknokratım” dedikten sonra, sözlerini şöyle sürdürdü:

“-Bu nedenle, benim yanlış yapmak, tembellik yapmak lüksüm yok”

Gerçekten de bu felsefe ile çalışıyor. Valilikteki yakın çalışma arkadaşları, “mesai kavramı yok. Sabahın köründen, gece yarısına kadar çalıştığı oluyor. Hafta sonları, tatil günleri bile çalışıyor. Kendisi çalışınca, bizi de çalıştırıyor” dediler.

Topaca, Kocaeli’de ciddi bir sorun olmadığına, vatandaşın devlet kurumlarındaki işlerinin tıkır tıkır yürüdüğüne inanıyor. Haftada en az bir kez Emniyet Müdürü, Sağlık Müdürü, Milli Eğitim Müdürü ile görüştüğünü, brifing aldığını, bütün konuları çok yakından takip ettiğini anlattı.

Hastanelerden şikayetlerin bittiğini, Nüfus’ta, Tapu’da vatandaşın hizmetinin aksamadığını anlattı. Eğitim’deki durumun  “81 il içinde 75 nciyiz” diyerek övünülecek şekilde olmadığını anlattı. İlimizdeki bütün okullar için hizmetli sorununun da giderildiğini, yeni eğitim yılına girilirken bütün okul binalarının hazır olduğunu söyledi. Topaca, “Halen 1400 derslik inşaatı sürüyor. 2012’nin planları yapıldı. Başlangıçta hedefimiz 2014 yılında il genelinde tekli eğitime geçmekti. Bu hedefi, aşağıya çektik. 2013 yılında, belki şehir merkezindeki birkaç okul hariç tekli eğitime geçmiş olacağız” dedi.

Para sorunu bulunmadığını, başlayan her okul yatırımının zamanında bitirildiğini anlattı. Topaca, “Hastanelerden şikayet var mı?” diye kendinden emin bir şekilde sordu. Gerçekten de yakın zamana kadar ilimizdeki kamu hastanelerinden çok şikayet gelirdi. Artık yok. Topaca, “Her hafta ben veya bir vali yardımcım, hastaneleri dolaşıyoruz. Acil’deki, servislerdeki hastalarla konuşuyoruz. Hastaneler konusunda çok duyarlıyız” dedi.

Kaymakamlardan memnun. Biraz Kartepe’yi konuştuk. “Bunlar aramızda kalsın” diye çekince koyarak anlattıkları da daha çok bu konudaydı.

Asayiş konusunda çok hassas. Vali Topaca, “Benim vali olduğum kentte, bir tek insan bile çetelerin mağduru olur, şantaja boyun eğmek zorunda kalırsa, o gün görevi bırakırım” dedi. Kocaeli polisinin çok iyi çalıştığını anlattı.

Kocaelispor’u sordum.. “Katkınız olacak mı?” dedim. Vali Topaca çok açık biçimde “Hayır olmayacak. Benim için o defter geçen sezon kapandı” dedi.

Orhan Görsen ve arkadaşları ile görüştüğünü, heyecanlarını, samimiyetlerini çok beğendiğini söyledi. Vali Topaca şunları anlattı:

“-Geçen sezon Kocaelispor küme düşmesin diye çırpındım. Sırplarla ilgili sorunun çözümü için para buldum. Neler çektiğimi ben bilirim. Ben bu işlerle uğraşırken, geçen sezonun devre arasında sizin takımda ağabey olarak gördüğünüz bazı futbolcular, takımdaki genç yetenekleri başka kulüplere pazarlayıp, komisyon almak için çalışıyorlardı. Bu olay beni soğuttu. Stadı  hazır tutarım. Güvenliği sağlarım. Ama bunun dışında Kocaelispor için bir şey yapmam” dedi.

Topaca ilimizde yetkili makamlarda olan herkesin uyum içinde çalıştığını, özellikle Başkan Karaosmanoğlu ile çok uyumlu olduklarını söyledi, “Bazen birlikte Ankara’ya gidiyoruz. Genel müdürlükleri, bakanlıkları birlikte ziyaret ediyoruz. Çok faydalı işler çıkıyor” dedi. Kocaeli’deki en önemli amacı, projesi hazır olan, ihale aşamasına gelen Valilik Kompleksini bitirmek. Benim çok sık yazdığım Jandarma Lojmanları ile, eski Orduevi sinemasının da yakında yıkılacağını söyledi.

Bürokratlar ve siyasetçiler için “Övücü yazılar” yazmayı pek beceremem. Benim asıl ihtisas alanım, eleştiri yazılarıdır. Ancak Vali Ercan Topaca’yı gerçekten çok beğeniyor ve takdir ediyorum. Tavrı, vücut dili ile Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na çok benziyor. Bunu kendisine de söyledim, “Senden önce de benzetenler oldu” dedi. İyi bir valimiz var. Hem Kocaeli’de iyi işler yapmak, hem Türkiye devlet yönetiminde daha yüksek görevlere yükselmek isteyen bir Vali. Umarım, çok daha önemli devlet hizmetlerine gitmeden önce, Kocaeli’de iz bırakan işler yapar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.