• BIST 88.258
 • Altın 145,965
 • Dolar 3,5936
 • Euro 3,8018
 • Kocaeli 21 °C

İlk Meclis’in ruhu Kocaeli’de

İlk Meclis’in ruhu Kocaeli’de
Cumhuriyet'in ilanının 93 ncü yıldönümünü kutlayacağız yarın.

Ve bu yıl ilk kez, farklı siyasi görüşlerde olmasına rağmen herkes İzmit Perşembe Pazarı Alanı’nda saat 12.00’de toplanıp, Merkez Bankası önüne omuz omuza yürüyecek. Bu durum 93 yıl öncesiyle ilgili yazılanları hatırlattı bana...

Cumhuriyet ilan edilirken Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bugünkü gibi partiler yoktu. Ama gruplar vardı. Görüş ayrılıkları vardı. Tarih kitaplarını karıştırın, kelimelerin altında farklı anlamlar aramadan, sadece özünde ne olduğunu anlatmak için yazılmış yazıları okuyun, hepsinde emperyalist güçlere karşı; Doğudan Ermeniler, Güneyden İngiliz ve Fransızlar. Konya'ya kadar yayılan İtalyanlar. Karadeniz boyunca silahlanan Rumlar ve en son Batıdan Yunan ordusuna karşı verilen Milli Mücadele'de toplumun farklı kesimleri ve görüşlerden 337 milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında birlikte mücadele ettiğini göreceksiniz. Tek amaçları vardı: Bu milleti tam bağımsızlığına kavuşturmak. Milli Mücadele yıllarında sanıyor musunuz durum bugünkünden farklıydı? Korkan, ihanet içinde olanlar o zaman da vardı. Cepheyi bırakıp kaçanlar, geride nifak tohumu ekip meclisi ve milleti bölmek isteyenler, dış güçlerle bağlantı halinde yeni bir oluşum için çabalayanlar her zaman olduğu gibi Kurtuluş Savaşı sırasında da vardı.

Ama bağımsızlık için inanan insanlar yılmadı. Mecliste gizli oturumlarda gerekirse birbirlerine karşı en acımasız eleştirileri yaptı, karşı çıktı ama ülke menfaati için alınan ortak bir karar varsa susup, hepsi uydu.

Kocaeli, Kurtuluş Savaşı'nda düşman işgalinden kurtulan ilk yerlerden biriydi. Bu bölgeden Anadolu'daki mücadeleye silah taşındı. Kazım Özalp komutasında İzmit'te toplanan mürettep ordu Milli Mücadele'nin en önemli kollarından biri haline geldi, savaşın kaderini değiştirdi.

Türkiye 15 Temmuz darbe girişimi sonrası işte bu yüce duyguları yeniden yaşadı, bu ruh yeniden canlandı. Bütün siyasi partilerin katıldığı bu uzlaşı ortamında İl Başkanları toplanıp, tıpkı ilk meclisteki gibi görüşler ayrı ayrı da olsa ülkenin ve kentin menfaatleri için ortak kararlar almaya başladı. Buna sahip çıkmalıyız.

Şimdi bu siyasi partiler yarın Cumhuriyet yürüyüşünde yan yana olacak. Bu yüzden bu yıl ki Cumhuriyet Yürüyüşü’nü daha fazla önemsemek gerek. Yüreğinde vatan sevgisi taşıyan herkesin yarın bu özel kutlamada o meydanda olması gerek.

Yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Cumhuriyet'in ilanının 93 ncü yıldönümünü kutlayacağız. O meclis ki, Mustafa Kemal'den, Mehmet Akif Ersoy'a herkesin meclisiydi. O mecliste aydın, yazar, gazeteci, asker, doktor, din adamları, kısacası herkes vardı. Dünya görüşleri çok farklıydı. Ama ayaklarında çarıkları bile olmadan, en az yarısı silahsız bir orduyla kendinden neredeyse 10 kat büyük ve çağın en modern silahlarıyla donatılmış düşmana karşı imanıyla, inancıyla mücadele ederek o büyük savaşı kazandılar. Ne hikayeler var o mücadeleyle ilgili, anlatmakla bitmez. Mangal Dağı’nda bir yandan yıldırımların, bir yandan düşman topçu ateşinin dövdüğü tepelerde, sicim gibi yağan yağmurun altında boyunlarına kadar suya batmış halde siperleri canı pahasına terk etmeyen Mehmetçiğin, top mermisinin düştüğü yerde göğe yükselen kumdan kulelerin içinde parçalanmış bedenlerinin kanlı-canlı gerçek hikayeleri.

Cepheye mermi, top, silah taşırken ayak tabanları su toplayıp, parçalanan; günlerce süren yürüyüşte çoğu zaman aç yol alan ve bu sırada hayatını kaybeden hamile kadınlarımızın destanı var. Yoksulluğun dibini görmüş bu aziz milletin torunları olarak yarın o meydanda olmak zorundayız. Bugün de benzer durumlar yaşanıyor aslında etrafımızda. Ömer Halisdemir’lerimiz var hala. Güneydoğdu’da gözünü kırpmadan şehit olan yiğitlerimiz var. Onlar için de yarın meydanda olmalıyız. Kimse gelmese de ben olacağım diyerek sokakları Ay-Yıldızlı bayraklarımızla süslemeliyiz. Evlerimiz, iş yerlerimiz yarın kıpkırmızı olmalı. Ve haykırmalıyız beraberce bu bayram, bu vatan onun, bunun, diğerinin değil; benim, bizim, hepimizin bayramı.

 Şimdiden Kutlu Olsun.

Vali Güzeloğlu: “Fiyatlara uygulama birliği geliyor”

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na büyük bir güven ve hürmetim var. Özellikle ekmek fiyatlarında hepimizin unuttuğu 25 krş’luk farkın peşini bırakmayıp, Fırıncılar Odası’na geri adım attırması, kentin her sorunuyla yakından ilgilendiği hissini bende daha da pekiştirdi. Nüfusu bu kadar yoğun bir kentte her sorunla bu kadar ilgili ve yakın olması, bilgi ve birikimin yanı sıra disiplinli bir çalışma hayatıyla da bağlantılı diye düşünüyorum.  Geçen hafta uzun uzadıya iki kez gündeme taşıdığım “Kantinlerde satılan yüksek fiyatlı ürünler” konulu yazılarımda son çare olarak Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslenmiştim. Ekmekte 25 krş’luk artışa bile haksız olduğu için müsaade etmeyen Vali Güzeloğlu’nun bir şişe suyun öğrenciye 50 krş yerine 1 TL’ye satılmasına da izin vermeyeceğini tahmin ediyordum. Aslında benim yazım Vali Güzeloğlu’nun bu konuda yaptığı çalışmaların üzerine bilmeden denk gelmiş. Sayın Güzeloğlu dün sabah makamına davet edip konuyla ilgili yapılan çalışmaları aktardı. Önemli mesajlar verdi. Güzeloğlu’nun sadece kantin işletmeleriyle değil, her alanda esnafın sorunlarına yakından ilgili olduğu bir gerçek. Önceliği hijyen ve dolayısıyla halk sağlığı. Berberlerden, kantine kadar bu konuda vazgeçilmez kuralları var. Bununla birlikte benim yazılarımda da belirttiğim gibi ortak fiyat uygulamasına da önem veriyor. Güzeloğlu, esnaf odasına kayıtlı olmayan kantin işletmecilerinin ihalelere girebiliyor olmasını önemli bir tespit olarak görüyor. Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na şuan kayıtlı kantincilerin %90’ının kendi döneminde belge aldığını belirterek bu konuya verdiği öneme dikkat çekti. Ancak şu fiyat denetimi konusunu Oda’ya bırakmadan kendilerinin yapacağını açıkladı. İlgili birimlere çalışma yapılması hususunda talimatı vermiş. Gelecek haftadan itibaren bütün kantinlerde “Uygulama birliği” sağlanacağını, her kantinde kalitesi ve hijyeninden taviz verilmeden eşit fiyat uygulamasının devreye gireceğini söyledi. Kocaeli’de 1.125 okul, 336.467 öğrenci bulunuyor. Bu potansiyeli ticaret alanı değil, gerçek bir eğitim ordusu olarak gören ve doğrultuda çalışan Sayın Vali’ye bütün veliler adına teşekkür ediyorum.

Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kimse ile kavga etmeden iyi gazete yapabilmek20 Şubat 2017 Pazartesi 09:43
 • Belediyelerden çok şikayet var19 Şubat 2017 Pazar 23:08
 • Yeni poliklinik binası bir ihtiyaç19 Şubat 2017 Pazar 00:03
 • Kültür Tepesi, 28 Haziran’da açılacak17 Şubat 2017 Cuma 00:02
 • Önce Sen Sev17 Şubat 2017 Cuma 00:00
 • AK Parti İl Başkanı Ceyhan: "Hedef: 65, Yakışan: 70"16 Şubat 2017 Perşembe 00:29
 • Sirmen: “Geceleri ağladım”15 Şubat 2017 Çarşamba 00:01
 • Köseköy kavşağı, tramvay gibi olmamalı 14 Şubat 2017 Salı 00:05
 • Gazeteniz 1 TL oldu13 Şubat 2017 Pazartesi 09:22
 • Kimse bizi geçemez13 Şubat 2017 Pazartesi 00:00
 • ÖNE ÇIKANLAR
  • Bir yere Çöp Fabrikası yapmak zorundayız
  • Doğru ile Yanlış
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37