İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İlk temas

A+A-
7 Haziran seçimleri öncesinde siyasetçiler, liderler, parti yöneticileri, adaylar oradan oraya koşuşturdular.. Demeçler verdiler, Halka vaatlerde bulundular. Birbirlerini suçladılar..
7 Haziran Pazar günü vatandaş olarak biz sandık başına gittik. Heyecanlıydık. Kendimize en yakın gördüğümüz siyasi partiye oyumuzu verdik. 
7 Haziran Pazar gecesi sabaha ulaşmadan sonuçlar ortaya çıktı. 2002’den buyana devam eden tek parti iktidarı sona ermişti. Halk, AKP dahil hiçbir partiye ülkeyi tek başına yönetme yetkisini tanımamıştı. AKP 258 milletvekilliğinde kalmış, HDP barajı geçmişti. CHP ve MHP hedefledikleri kadar oy ve milletvekilliği kazanamamıştı. 
Türkiye için yeni, çok farklı bir dönem başlıyordu. 
Seçimden buyana geçen bir ayı aşkın süre aslında makul süredir. Meclis, Başkanını seçti. Başkanlık divanı oluştu. Bu süreçte de parti liderleri konuştular. Kimileri kırmızı çizgiler çekti. Kimileri rest çekti… 
CHP lideri Kılıçdaroğlu başlangıçta, AKP’yi dışarıda bırakacak, yüzde 60’lık muhalefet bloku içinden kendi Başbakanlığında bir hükümet kuracak formül için havaya gidi. Ama MHP , “Ben ucundan kıyısından HDP’nin bulacağı hiçbir oluşumun içinde yokum” diyerek bu kapıyı kapattı. 
Davutoğlu, hep olgun davrandı. “Siyaset sıkılı yumrukla yapılmaz., Çözün yumruklarınızı, biz el sıkışmaya geliyoruz” dedi. 
Siyaset barometresinde bir gün AKP-CHP; ertesi gün AKP-MHP formüllerine daha fazla şans verilir oldu. 
………..
Hepsi bitti. Bugün, tabir yerindeyse, “zurnanın zırt dediği” yere geldik. Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan 63 ncü hükümeti kurma yetkisini alan AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün yeni Cumhuriyet Hükümetini kurmak adına resmi temaslarına başlıyor. 
Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün saat 14.00’de buluşacaklar. 63 ncü Cumhuriyet Hükümetini kurmak görevini üstlenen Davutoğlu, yarın MHP Genel Başkanını, çarşamba günü de HDP Genel Başkanını aynı amaçla ziyaret edecek. Hükümet, Ramazan Bayramı’nı 4 güne çıkarttı. Perşembe günü Bayram tatili başlıyor. 63 ncü hükümeti kurmaya yönelik birinci tur görüşmeler bayram öncesi bitecek. Bayram ertesi, çok büyük olasılıkla 20 Temmuz’dan itibaren Davutoğlu, 2 nci tur görüşmelere başlayacak. 
Bu arada  “Hükümet kurulamaması halinde” Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Anayasa’nın verdiği erken seçime gitme kararı için gerekli 45 günlük süre de  9 Temmuz Perşembe günü Davutoğlu’nun görevlendirilmesiyle birlikte başladı. 
……….
Bundan sonraki süreç belli. Her şey Anayasa’da yazılı. Kim ne derse desin köklü bir devlet geleneğimiz var.  Davutoğlu, bu hafta birinci tur görüşmeleri yapacak. Bayram ertesi, ikinci tur. Koalisyon için uzlaşma olursa, Davutoğlu 63 ncü hükümeti kuracak. Olmazsa, görevi Cumhurbaşkanı’na iade edecek.  Davutoğlu’nun bu süreçte oyalama, zaman kazanma taktiklerine yöneleceğini hiç sanmıyorum. Karakterinin buna uygun olmadığını düşünüyorum. Davutoğlu hükümeti kuramaz da görevi iade ederse, Cumhurbaşkanı öyle sanıyorum ki hiç istemese bile hiç tereddüt etmeden Meclis’teki ikinci büyük partinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da görev tevdi edecek.  Ancak 132 milletvekiline sahip CHP’nin Genel Başkanının -siyasette hiçbir şey çok kesin değildir-  MHP ile HDP’yi bir potada eritip hükümet kurma şansı hiç mümkün görünmüyor. Bu durumda ülke, çok büyük olasılıkla kasım ayının 4 ncü pazar günü çok erken bir seçime gidecek. 
………..
Ben, bugün gerçekleşecek Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesinden umutluyum. İki lider de görüşmeye partilerinin en üst seviyedeki yöneticileri ile katılacaklar. Bu, devletin zirvesinde resmi bir görüşme. Zirvede konuşulanların hepsini kamuoyunun öğrenme şansı bulunmuyor. “Paralel yapı”, CIA görüşmenin yapılacağı salona böcek koyup dinleyebilir ama, bu başka bir şey.. 
Görüşmenin çok samimi başlayacağına, Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu’nun kameralar önünde birbirlerinin elini büyük bir samimiyetle sıkacağına eminim. İkisi de centilmen,   hamurlarında insan sergisi ve hoşgörü bulunan insanlar. Mübarek Ramazan. Çay kahve ikramı olmayacak. Önce hal hatır soracaklar. Sonra Davutoğlu, “Allahın emri, peygamberin kavli ile,  kızımız CHP’yi, oğlumuz hükümetimize istemeye geldik” mealinde bir girizgah yapacak. Elbette CHP kız evi, naz evi olacak. Kılıçdaroğlu’nun öyle balıklama koalisyon ortaklığına dalmasını bekleyemeyiz. 
CHP lideri daha önceden açıkladığı 14 başlıkta topladığı koşullarını bir kez daha masaya koyacak. Büyük olasılıkla, “Gelin önce şu bayram öncesi emeklilere birer maaş ikramiye verelim” diyecek. 
Davutoğlu- Kılıçdaroğlu görüşmesinin çetin, ama centilmenlik sınırları içinde geçeceğini tahmin ediyorum. Konuşulanların hepsini öğrenme şansımız yok. Ama bütün televizyon kanalları heyecanla kapı önünde bekliyor olacak. İki lider ve kurmaylarının görüşme bittikten sonraki yüz ifadeleri bile çok şeyler anlatacak. 
………
Ben Türkiye’nin 63 ncü Cumhuriyet hükümetini, Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında, çok erken bir genel seçime gerek kalmadan, bu parlamento aritmetiği içinde kurulacağına inanıyorum.  AKP-CHP olmaz, AKP-MHP olur. Bu da olmaz, HDP destekli AKP azınlık hükümeti olur. Formüller çok ve hiç biri imkansız değil. 
7 Haziran’dan beri yazıyorum. Bugün itibariyle Türkiye’de hiçbir şey 6 Haziran’dan daha kötü, hiçbir tablo 6 Haziran’dan daha karalık değildir. Tam tersine Türkiye’de bütün dengeler 8 Haziran’dan itibaren yerine oturmaya başlamıştır. Havada kötümserlik değil, iyimserlik var. Türkiye demokrasiyi öğreniyor. Kamuoyuna, basına bu aşamada düşen görev, CHP, MHP ve HDP’yi “AKP ile uzlaşmak, AKP ile hükümet kurmak seçmene ihanettir” gerginliği içine sokacak söylem ve eylemlerden uzak durmak olmalıdır. 
Demokrasi uzlaşmaktır.. En azından uzlaşmayı denemek, olabildiğince zorlamaktır. Buna rağmen olmuyorsa, erken seçime gidilir. Olmazsa, bir daha gidilir.. Yaşanan gelişmelerin hiç birinden kamuoyu kaygı duymamalıdır. 
Şimdi vatandaş olarak bizlere düşen, ayaklarımızı uzatıp devletin ve siyasetin zirvesindeki pazarlıkları keyif alarak izlemek olmalıdır. Mübarek Kadir Geceniz kutlu olsun. Türkiye için endişelenmeyin. Her şey yolunda gidiyor.
Bu yazı toplam 350 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.