İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İlkbahar

A+A-
Bugün resmi anlamda ilkbaharın ilk günü. Çiçeklerin renklendiği, ağaçların yeşerdiği, suların biraz daha ısındığı mevsimin ilk günü. Çocukların artık kırlarda oynayabileceği, pikniklerin artacağı, günlerin daha da da uzaması ile birlikte sevdiklerle geçirilebilecek günlerin artık fazlalaşabileceği bir döneme giriyoruz. Eminim güneşi özleyenler , kışı geride bırakmak isteyenler de oldukça fazladır. 
Kışın yapılmayan bir çok şeyin ilkbahar veya yazda daha kolaylıkla yapıldığına inanılır  genel olarak. Bu fikre çok fazla katılmasam da yine de bu fikre inananlara saygı duyuyorum.  Çünkü aslında her zaman ifade ediyorum baharı yaşamak içimizde olan bir şey, hem gerçek hem de mecazi anlamda. 
Yoksa dışarıda çok fazla soğuk da olsa, biz eğer ki iyi , eğlenceli, umutlu ve neşeliysek zaten çok fazla dış etkene de ihtiyacımız olmayacaktır. Bahane üretmek ve yaşamı aslında olduğu gibi değil de olmadığı gibi yaşamayı kendimize daha fazla layık ve kendimiz için daha fazla kolay görüyoruz. 
Gelelim ilkbahara ve mevsim değişikliği ile birlikte yaşanan ve hepimizin bünyesini farklı olarak etkileyen bahar yorgunluklarına. Vücudumuzun bir anda canlanan doğaya, ısınan havaya, günlerin uzamasıyla birlikte değişen çalışma saatlerine verdiği tepki farklı oluyor. Buna göre neler yapabiliriz, şöyle bir göz atalım isterseniz.
*Öncelikle vücudumuzun değişen saat sürecine alışması için kaliteli , düzenli ve iyi bir uyku uyumaya gayret edebiliriz. Geceleri fazla geç yatmamaya sabahları da erken kalkmaya kendimizi alıştırmalı ve bunu her gün yaparak kalıcı olmasını sağlayabiliriz. Bu şekilde vücudumuz daha iyi dinlenecek, hafızamız yenilenecek, ruhumuz da bu yeni sürece alışmaya kolaylık sağlayacaktır.
*Vücudumuzun dengeli vitamin ve mineral desteği için daha fazla taze sebze ve meyve yiyebiliriz. 
*Kışın bir şekilde yapılamayan açık hava yürüyüşlerini yapmak için ilkbahar ayları bence harika bir fırsat aslında. Vücudumuzun hareket etmeye ihtiyacı olduğunu hep hatırlayalım.
* Bu dönemde vücudun halsizliğine karşı bitki çaylarını içmek de güzel bir fikir olabilir. Elbette doktorların tavsiye ettiği ve önerdiği dozlarda içilmesi koşuluyla yararlı olabileceğini inanıyorum. 
* Uzmanların da söylediği ve benim de her zaman desteklediğim gün içerisinde bol bol su içmek de ilkbaharı karşılarken kendimize yapabileceğimiz bir iyilik olabilir.
“Hayatınız kötü bir yola girmişse, unutmayın; direksiyondaki sizsiniz.”
Marlynn Longston 

Kartallar
Kartal,kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır.70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40′a vardığında pençeleri 
sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma  gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.
Artık kartalın uçması iyice  zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır: 
- Ya ölümü seçecektir, 
- Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.
Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir.
Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu uygun 
yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. 
En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez 
eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş 
uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.
Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. 
Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski 
alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız.
Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından tam olarak yararlanabiliriz.
National Geographic – ‘’ Kartallar ve İnsanlar ‘’
Not: Beşiktaş Avrupa’ya veda etti fakat hepimizi başarısıyla gururlandırdı. Yine de buralara kadar geldiği için Kara Kartal’ımızı tebrik ederim. 
Bu yazı toplam 397 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum