1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlkeli durabilmek
İlkeli durabilmek

İlkeli durabilmek

Son bir haftadır Kocaeli CHP İl Başkanlığına yapılan atama tartışılmaktadır. CHP Genel Merkezi’ne giderek ve geçen hafta yazdığım yazı ile bende bu tartışmalara katıldım. Öyle anlaşılıyor

A+A-

Son bir haftadır Kocaeli CHP İl Başkanlığına yapılan atama tartışılmaktadır. CHP Genel Merkezi’ne giderek ve geçen hafta yazdığım yazı ile bende bu tartışmalara katıldım. Öyle anlaşılıyor ki,  Ankara’ya gidişimiz özellikle Yalçın Kuşkan taraftarlarının huzurunu oldukça bozmuş.

İl örgütünün teşkil edilmesi akabinde bu konuda artık yazmamaya karar vermiş iken, Gazetenin Genel Yayın Müdürü Sayın İsmet Çiğit’in geçtiğimiz Pazar günü yayınlanan yazısında, partinin huzurunu bozan kişiler olarak ismimin içinde bulunduğu bir listeyi alaycı bir ifade ile köşesine taşıması, bu konuda son defa yazma gereğini duymama neden olmuştur.

2004 ve 2009 yerel seçimlerinde CHP’li adayların seçim kaybetmesi için özel çaba harcayan bir kişinin CHP İl Başkanı olarak atanması, önümüzdeki genel seçimler öncesi parti içerisinde azda olsa var olan huzuru daha da bozacağı endişesi ile bu girişimde bulunduk.

Şunu hemen ifade etmek istiyorum ki, CHP’yi kullanarak bir yerlere gelmemiş ve bundan sonra da gelmeyi düşünmeyen, CHP iktidarlarından nemalanmamış, sadece CHP’nin iktidara gelmesini isteyen bunun içinde özveri ile çalışan CHP’lilerden de çok olumlu tepkiler aldım.

CHP’ye gönülden bağlı bu kişiler hiç merak etmesinler ki, CHP’li olmanın bedelini fazlası ile ödemiş biri olarak altmış yıllık yaşamımda olduğu gibi bundan sonra da CHP’ye zarar verecek hiçbir eylemin içinde bulunmayacağım.

Biz, birileri gibi tepkimizi partiden istifa ederek göstermedik. Birileri gibi partinin içinde kalarak seçimlerde partinin aleyhinde çalışarak da göstermedik. Yine birileri gibi CHP’nin rakibi olan partilere gidip CHP’li adaylara seçim kaybettirmek için de uğraşmadık. Hiçbir makam ve mevkinin beklentisi içinde olmadan CHP iktidarı için iki yerel seçimde de büyük bir özveri ile çalıştık.

Biz, Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gürsel Tekin’e ve Genel Sekreter Sayın Bihlun Tamaylıgil’e; bir Genel Başkan Yardımcısı’nın yalanlar üzerine inşa etmeye çalıştığı Kocaeli İl Örgütü’nün, yaklaşan genel seçimler öncesi CHP’ye zarar vereceğini anlatmaya çalıştık. Bunu yaparken de hiç kimseden gizlemedik. Hiç kimseye yalan söylemedik.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, benim siyasi ve bürokrasi hayatım Kocaeli ile sınırlı değildir. Gerek bürokrasi, gerek siyasi yaşamımda icazetle hiçbir yere gelmedim. Bundan sonra da gelmeyi düşünmüyorum.

Memuriyetten öncesi ve sonrası CHP üyesi olarak yapmaya çalıştığım siyaseti, Genel Başkanlar dâhil olmak üzere kişilere bağlı olarak değil CHP’nin kuruluş ilkelerine bağlı olarak yapmaya çalıştım. Seçim ile gelinmesi gereken yerlere atama yapılmasına ve Ankara’dan örgüt seçimlerine müdahale edilmesine ve aday dayatılmasına sürekli karşı çıktım.

Eğer birinin icazeti ile milletvekili olmak isteseydim, 1983 yılında siyasette örnek aldığım iki kişiden biri ve benim de çok yakınım olan o zamanki Halkçı Parti Genel Başkan Yardımcısı Merhum Turgut Altunkaya’nın teklifini kabul ederdim. Gözüm mevki ve makamda olsaydı, Sayın Karaosmanoğlu’nun teklifini de kabul ederdim.

Sayın Çiğit’in alay edercesine şahsıma yakıştırdığı Çevre ve Orman Bakanlığı’nı yapacak birçok kişi CHP içerisine çokça bulunmakta, olası bir CHP iktidarında partiyi maliye bakansız bırakmamak için Sayın Çiğit’in listesinde yedinci sırada bulunan yerimi on ikinci sırada bulunan Sayın Hurşit Güneş’e severek vereceğim.

Ayrıca Sayın Çiğit’in listesinde ismimin karşısına, alay edercesine şovenist düşünceleri çağrıştıracak şekilde koyduğu ifadeye gerçekten üzüldüm. Sadece Kocaeli’nde değil Türkiye’nin her yerinde Artvin’li olduğumu kimseden saklamadım. Artvin’li olmaktan da hep gurur duydum. Artvin’li oluşumu hiçbir zaman referans olarak kullanmadım. Yöneticilik yaptığım dönemlerde de Artvinliliği ölçüt olarak almadım.

Sayın İsmet Çiğit’in CHP’de huzuru bozanlar olarak tanımladığı listenin başına Sayın Hurşit Güneş’i hemen arkasına da kendi ismini yazsaydı, liste daha inandırıcı olacağını belirterek bu konuyu burada kapatmak istiyorum.

Büyükşehir Belediyesinin cevapları

CHP içindeki sorunları yazmayı şimdilik bırakıp Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Sayın Ali Haymanalı’nın, yazılarımı esas alarak ulaşım ile ilgili hazırladığı soru önergesine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun verdiği cevapları bugün sizler ile paylaşacağım.

Sayın Karaosmanoğlu’nun, 12. 11. 2010 tarihli soru önergesine 10. 01. 2011 tarihinde verdiği cevapta yapımından vazgeçilen “Monoray Projesi ile ilgili olarak fizibilite raporunun İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Usta, Prof. Dr. Metin Üstündağ ve Yrd. Doç. Dr. Berk Üstündağ tarafından 50. 000 TL karşılığında hazırlandığını” belirtmiştir.

Şimdi akıllara şu soru gelmektedir. Hazırlanan bu rapora göre Monoray Projesi’nin ulaşım ve ekonomik yönden yapılabilirliği bulunmakta ise neden yapımından vazgeçildi? Eğer yapılabilirliği bulunmuyor ise neden 2009 seçim beyannamesinde bu projeye yer verildi?

Sayın Karaosmanoğlu’nun bir diğer soruya verdiği cevapta “Gazanfer Bilge Bulvarı ile otoyol köprüsü arasındaki yolun ekspres yol olarak düşünüldüğü, bu yolun toplu taşıma güzergâhında bulunmadığı, bu yolun toplu taşıma işletmecileri tarafından fizibil bulunmadığı, toplu taşıma araçları ile ağır vasıtaların bölgeye başka güzergâhlardan yönlendirildiği” belirtilmektedir.

Gazanfer Bilge Bulvarı adı ile google girdiğinizde kazalar ile karşımıza çıkan bu bulvarın Sayın Başbakan’ında katıldığı temel atma töreninde, Sayın Karaosmanoğlu “İzmit ile Kocaeli Üniversitesi’ni buluşturacak bu bulvarı günde 50 bin kişinin kullanacağını” belirtmişti

Yolun eğiminin çok yüksek olması nedeni ile ağır vasıtalar ile toplu taşıma araçlarının girmesi yasaklanan ve Dünya Şampiyonu güreşçimizin adını taşıyan bu bulvarı, acaba günde bin kişi dahi kullanabilmektedir mi?

Bu kenttin ulaşım yatırımlarından önce Ulaşım Ana Planı’na ihtiyacı olduğunu 2004 yılı Aralık ayından itibaren bu köşeden belirtmekteyim. 2010 yılı Ocak ayında bu planın ihale edilmesi aradan altı yıl geçmesine rağmen yine de sevindiricidir.

Sayın Karaosmanoğlu, Sayın Ali Haymanalı’ya verdiği yazılı cevapta Ulaşım Ana Planı Projesi’nin içerisinde trafik sayımlarının, ulaşım hane halkı anketleri ile sürücü anketlerinin de bulunduğunu belirtmektedir.

Ayrıca Sayın Karaosmanoğlu bu cevabında Boğaziçi Proje Mühendislik Plan ve İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne verilen Ulaşım Ana Planı yapılması işinin içerisinde anket başına 15 TL fiyat belirlendiği, bununda 150. 000 TL sı bir maliyet getirdiği açıklanmaktadır.

Şimdi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Tahir Büyükakın’ın 30 Eylül 2010 tarihinde yaptığı basın toplantısındaki söylediği “Anar firmasına anket sipariş edildiğini, trafik konusunda yaklaşık 10 bin kişiden fikir alınacağını, bu anket çalışmasının yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olacağını, anketle kent halkının şehir içi ulaşımındaki beklentilerinin ortaya çıkartılacağını buna göre de yeni yatırımlar planlanacağını” sözlerini hatırlatmak istiyorum.

Bu durumdan, aynı amaçlı iki ayrı firmaya yaptırılan iki ayrı anketten birine 150 bin TL, diğerini ise 2 milyon TL ödendiği anlaşılmaktadır. Başlı başına yolsuzluk olan bu durumun mutlaka açıklığa kavuşması gerekmektedir.

İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay’ın kurucusu olduğu Anar Firması’na verilen böyle bir iş bulunmuyor ise Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Tahir Büyükakın, böyle bir açıklamayı neden yaptı? Eğer yanlışlıkla böyle bir açıklama yapıldı ise bugüne kadar neden yalanlanmadı?

Bu sorularıma her zaman olduğu gibi Büyükşehir Belediyesi’nden herhangi bir açıklama gelmeyeceğini biliyorum. Ancak yazılarımı yakından takip ettiğini bildiğim Sayın Ali Haymanalı bu sorularımı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önerge şekline getirip Sayın Karaosmanoğlu’na soracağını da tahmin ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.