1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. İlkeli siyaset nasılmış görelim
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

İlkeli siyaset nasılmış görelim

A+A-

Bir bilgekişi, çölde öğrencileriyle 

Otururken demiş ki;
"Gece ile gündüzü nasıl ayırt edersiniz?
Tam olarak ne zaman karanlık başlar,
Nezaman ortalık aydınlanır?" Öğrencilerinden biri;
"Uzaktaki sürüye bakarım"
"Koyunu keçidenayıramadığım zamanakşam olmuş 
demektir." Başka bir öğrenci de"Hocam" demiş,
"İncir ağacını, zeytin ağacından ayırdığım zaman,
anlarım ki sabahbaşlamıştır." Bilge kişi, bu  cevaplar  karşısında  uzun süre susmuş. Öğrencileri meraklanmışlar ve
"Siz ne düşünüyorsunuz hocam?" diye sormuşlar. Bilge kişişöyle demiş; 
Bakın  çocuklar "Yolda  yürürken karşıma bir kadın çıktığında,açıkmı ,kapalımı ,güzel mi çirkin 
mi, siyah mı, beyaz mı,diye ayırmadanona "bacım" diyebildiğimde ve 
yine yürürken önüme çıkan erkeği,  yakışıklı mı , zengin mi ,yoksul mu diye bakmadan,
milletine,ırkına, dinine aldırmadan,Hz.Ademdenkardeşim sayabildiğimde 
anlarım ki; 
sabah olmuştur, AYDINLIK başlamıştır.İşte  gönül  insanları  hayata  böyle  bakıyorlar .
İnşallahTürkiyemiz de  çözüm sürecinden sonra bu hale gelirde hepimiz kardeşçe bu vatan topraklarında mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşarız.Savaştan, kandan, ölümden  şimdiye kadar kime fayda gelmiş.BuPkk meselesiyle 1978 yılından beri yani 36 yıldır uğraşıyoruz.36 yılda  tam otuzaltıbin insanımızöldü.Binlerce annebabanınyüreği yandı.Binlerce çocukyetim ve öksüz kaldı.Devletin  kasasından  800  milyar  dolar  uçtu  gitti. Sonuç  ne oldu kocaman bir hiç.NePkk özlediği kürt devletini kurabildi.Nede Devletimiz o kadar teröristi öldürdüğü halde terör meselesini çözebildi. Demekki ölmek veya öldürmekle meseleler hallolmuyor.
İktidar Partisibaktı ki bu  iş  böyle olmayacakbütün   siyasi  rizikolarınıda göze alıp çözüm sürecini başlattı.Ama gelin görünki şu muhalefet partilerinin çözüm süreciile  ilgili   söylemlerini ve tavırlarını inanın anlamakta zorluk çekiyorum.Bu  nasıl  bir  siyasi  anlayış,  bu  nasıl  bir  ülke  ve  insan  sevgisidir. Yahu arkadaş hadi diyelim iktidar   akan  kan dursun,artık kardeş kanı dökülmesin,analarağlamasın diye böyle bir yol  bulmuş  kararlılıklada uygulamaya çalışıyor.Tamam sizce İzlediği bu  çözüm  yolu  yanlış  olabilir.Peki siz bu kanın durması için karşılında ne öneriyorsunuz.Hangi öneriniz var.Koyun  bir  ortaya da  millet  bir  görsün. Sadece afaki laflarla iktidarın yaptıklarını eleştiriyorsunuz.Senelerce  sizlerde  bu  ülkenin  başına  iktidar  oldunuz. Niye  o  zamanlar  terörün  bitmesi  için  bir  çözüm  yolu  aramadınız. Çünkü  sizin  o  zamanlar da  terörü  bitirme k  diye   bir  derdiniz  yoktu.Şimdi de  yok.Ortalığaçıkıpta bir çözüm yolu söylemediğiniz içinde millet size güvenmiyor.İnsanlar nediyor o zamanbiliyormusunuz.
Demekki  hükümet  doğru  söylüyormuş   bunlar kandan,ölümden nemalanıyorlar. Bunun  başka  izah  tarzı  yok. Bu terör  belasını  istese  bitirirlerdi  demekkionuniçin bitirmediler.Bizleri hep oyaladılar.Ha bugün bitireceğiz ha yarın bitireceğiz diye oylarımızı alıp,kendi dümenlerini yürüttüler.Çünkü bizden oy almaları  için ellerinde terör meselesinden başka malzemeleri kalmamıştı.Ülkemizin en önemli meselesi  terörolduğu halde,bizim dikkatimizi hep başka yönlere çekerek Cumhuriyet elden gidiyordiye  mitingler düzelediler.Laiklik  elden gidiyor diye başörtülü kızlarımızı okullara sokmadılar.İrtica geliyor diye televizyon  ekranlarına   neidüğü belirsizislam  alimi  diye  yutturdukları  insanları çıkararakislamdinini kötülemeye çalıştılar.Devletin memur  kademlerindeki dindar insanları fişleyerekkorku cumhuriyeti kurmaya  çalıştılar.
Ama maalesef yaptıkları  bu hesapların hiçbiri  tutmadı.Millet artık gözünü açtı.Tabiri caizse artık sizlerin  her zamanpolikaadına söylediğiniz o boş laflarıyemiyor.Milletimizsöyleme değil eyleme bakıyor.Yani lafla peynir gemisinin yürümediğini herkesanladı.Ama şunuda  çok merak  ediyorum.Eğer Cumhurbaşkanı  ve  Başbakan bu cesur davranışıyla çözüm sürecini   iyi  yöneterek  akan bunca kanıdurdurmada başarılı oldukları   zaman ki öylegörünüyor,sizler muhalefet parti liderleri olarak o koltuklarınızda nasıl oturacaksınız onu  merak ediyorum.Tabiki bunun yanında şunuda merak etmiyor değilimhani.Senelerceilkeli siyaset anlayışı ile davrandığını söyleyen parti teşkilatlarınızsizleri o koltuklarınız da oturtmaya devam edeceklerse ne yazık ki muhalefet partilerinde  de artık ilkeli siyasetanlayışı bitmiş demektir.Ben  buradan bunu anlarım.Herkese iyi pazarlar.
Bu yazı toplam 544 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.