1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmam’ın sözleri kulaklarımda
İmam’ın sözleri kulaklarımda

İmam’ın sözleri kulaklarımda

Gazetedeki fotoğrafına baktım; genç bir insan. Fethiye Caddesi Karagöz İşhanı’ndaki mescidin imamlığını yapıyormuş. Adı da Numan Uysal’mış. Uysal’ın başka bir yanı da var. Türk Diyanet Vakıf

A+A-

Gazetedeki fotoğrafına baktım; genç bir insan. Fethiye Caddesi Karagöz İşhanı’ndaki mescidin imamlığını yapıyormuş. Adı da Numan Uysal’mış.

Uysal’ın başka bir yanı da var. Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şubesi’nin Kurucu Başkanı imiş aynı zamanda.

İmamların, daha doğrusu din adamlarının konuşmalarına pek alışkın değiliz. Bu nedenle daha çok dikkatimi çekti Özgür Kocaeli’deki haber. Merak ettim ve ilgiyle okudum. Okuduklarım gözlerimin önünden gitmiyor o gün bu gündür.

“Türkiye Cumhuriyeti yasalarımızın bize yüklemiş olduğu görevlerin başında, toplumu dini konularda aydınlatmak gelir; aynı zamanda dinin özellikle siyasi ve ticari anlamlarda kötü amaçlarla kullanılmasını önlemek de görevimizdir.” Diyen bir imam sizin de dikkatinizi çekmez mi?

Böyle bir sıkıntı var demek ki. Var ki sayın Uysal bu konudaki görüşlerini böyle dile getiriyor.

Bununla da kalmıyor ve;

“Bizler, dernek, vakıf ve siyaset kapılarından ayrılmayan imamlar olmak istemiyoruz. Gözlerini cemaatin cebine dikmiş, cemaatten daha az bilgili, sırf maddi gayretlerle gözlerini cenazelere, hacca, umreye, yurt dışına dikmiş imamlar olmak istemiyoruz. Siyasiler tarafından kullanılan imam da olmak istemiyoruz.” diyor.

Ne kadar acı değil mi, bir imamın böyle bir saptamada bulunması ve bir anlamda özeleştiri yapması. Siyasilerden yakınması ise başlı başına bir olay. Türkiye’de bunun örnekleri var demek ki ve imamlar bu durumdan oldukça rahatsız.

İstemediklerini böylece, kısa biçimde özetleyen Numan Uysal, ne istediklerini söylememiş mi, belirtmemiş mi?

Onu da yapmış ve demiş ki;

“Tüyü bitmemiş yetimin payından aldığımız maaşlarla, bu kahraman milletin çocuklarına, bu toprağın insanına ihanet eden, nefret tohumları saçan değil, yalnızca Kuran’ın birlik sesini, sevmeyi ve sevilmeyi duyuran imam olmak istiyoruz.”

Özellikle de günümüzde, her çevreye baskıların bu denli yoğunlaştığı bir ortamda, genç, aydın bir imam çıkıyor ve bunları söylüyor.

Denebilir ki;

“Sözü kime?”

Kendini dindar gösterip de malı götüren yok mu yani? Gazete okumuyor, televizyon izlemiyor musunuz? Okuyor, izliyorsunuz da, hep tek yanlı şeyleri mi dinliyorsunuz? Öyle yaparsanız yok denebilir. Ama belli ki sayın Uysal’ın sıkıntısı var bu konuda. Öyle olmasa örgütlenmez, öyle olmasa bu uyarıları, özeleştirileri yapmaz.

Kim anlar peki bu sözleri?

Sen, ben, biz anlarız da, işine gelmeyenler, sayın Uysal’ın olmak istemedikleri ve yandaşları anlamaz.

Kutluyorum sayın Uysal. Yalnızca imam olmak yetmiyor, yürekli imam olmak gerekiyor demek ki…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.