1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmralı'ya fazla yüz verildi
İmralı'ya fazla yüz verildi

İmralı'ya fazla yüz verildi

Sadece hükümet değil medyamız da aynı hataya düştü. Türkiye'de bölücü terör balasını başlatan, bu terör yüzünden hayatını kaybeden on binlerce insanın kanı ile beslenen katillerin lideri,

A+A-

Sadece hükümet değil medyamız da aynı hataya düştü. Türkiye'de bölücü terör balasını başlatan, bu terör yüzünden hayatını kaybeden on binlerce insanın kanı ile beslenen katillerin lideri, son yıllarda adeta bir siyasi aktör durumuna getirildi.

İmralı'da ömür boyu hapis cezasını yatan terör örgütü lideri ile devletin görüştüğü, pazarlık yaptığı ortaya çıkmıştı. Devlet gerektiğinde herkesle görüşebilir ama bu iş başka boyutlara çekildi. İmralı'ya adeta düzenli tekne seferleri yapıldı. Devlet görevlileri, avukatlar, katil başının yakınları, partilileri ziyarete gitti. Hepsi canlı yayınlarla haber yapıldı. Hepsi abartıldı. İmralı'dan gelecek mesajlar pür dikkat beklendi.

Terör örgütü lideri, katillerin başı bir gün “Ateşkes” dedi. Ertesi gün “Silahlı mücadeleye devam” diye açıklama yaptı. Son olarak “Kürt sorunu artık silahla çözülemez” diyebilen Diyarbakır Belediye Başkanı'nı tehdit etti.

Sözde son olarak Haziran’daki seçimlerin ertesine kadar ateşkes kararı alınmıştı. Şimdi İmralı'daki katil başının “Ateşkes Mart başında bitebilir” tehditlerini okuyoruz. Fazla yüz verildi, fazla şımartıldı. Belki dağdayken örgütü bu kadar kolay yönetemiyor, talimatlarını bu kadar rahat veremiyordu. İmralı'daki şimdi Türkiye'nin başına daha fazla dert olmaya başladı.

Erdoğan yeni adaylara umut verdi

Haziran-2011'de yapılacak seçimler öncesinde yarışın büyüğü partilerin aday listeleri için yaşanacak. Çünkü bizim seçim sistemimizde vekil olmanın yolu genel başkanların iki dudağı arasında. Listenin garanti bir sırasına girebildiyseniz, seçmen sizi sevmiş, sevmemiş; tanımış, tanımamış önemi kalmıyor. Vekilliği kapıyorsunuz. Ya da tam tersi; listenin alt sırasındaysanız ağzınızla kuş tutsanız seçilemiyorsunuz.

Seçimlerin favorisi konumunda olan AKP'de liste kulisleri çoktan başlamış durumda. İktidar partisinde aday belirlerken teşkilat yoklaması denilen bir yöntem uygulanıyor. Parti delegeleri sandık başına gidip bölgelerinde aday olarak görmek istedikleri isimler için oy kullanıyorlar. Ama o sandıklardan çıkan sonucun kuvvetli bir etkisi olduğunu söylemek güç. Herkesin bildiği bir gerçek var: AKP'de Genel Başkan Recep Tayip Erdoğan ne derse o oluyor…

Başbakan Erdoğan 2002 seçimleri için belirlediği milletvekillerinin önemli bir bölümünü 2007 seçimlerinde liste dışı bırakmıştı. Şimdi daha büyük bir değişime hazırlandığı anlaşılıyor. Nasıl olsa parti içinde malzeme çok. Artık AKP'nin kaliteli aday bulmak konusunda bir sıkıntısı bulunmuyor.

Başbakan'ın Lübnan gezisi dönüşü, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamaların önemli mesajlar içerdiğini düşünüyorum. Erdoğan “Meclis'te 336 kişi olacaksın, yeri gelecek toplantı yeter sayısını bulamayacaksın. Bize bu acıyı çektirenlerle yola devam edemeyiz” demiş. Yani özellikle Meclis oturumlarına pek ilgi göstermeyen milletvekillerinin önümüzdeki dönemde eleneceğinin sinyalini vermiş.

Bu durumda AKP'nin Kocaeli'deki mevcut milletvekillerinden Osman Pepe'nin işinin çok zorlaştığını söyleyebiliriz. Nihat Ergün, Fikri Işık, Muzaffer Baştopçu, Sibel Gönül için “Meclis'e devamsızlık” sorunu bulunmuyor.

Erdoğan'ın değişim mesajı, en çok da halen milletvekili olmayıp, önümüzdeki seçimlerde AKP'den aday adaylığına hazırlananları heyecanlandıracaktır. Süre daralıyor, heyecan artıyor. AKP meclis grubunda önemli değişiklikler yapılacağı kesin. Çünkü Başbakan, yeniden tek başına iktidara gelirse, kendisini ve partisini çok daha hareketli, çok daha yoğun, çok daha radikal kararların alınacağı bir iktidar dönemine hazırlıyor.

WikiLeaks bu kez ne açıklayacak?

2006 yılında kurulan bir internet sitesi (WikiLeaks) ABD başta olmak üzere pek çok büyük ülkenin gizli kapaklı operasyonlarını açığa çıkartıyor. Bu internet sitesi son aylarda, olayı bizzat içinde yaşamış insanlardan elde ettiği belge ve bilgileri yayınlayarak Irak ve Afganistan'daki savaşlarla ilgili çok çarpıcı gerçekleri ortaya koydu. WikiLeaks İsveç'te adresi bilinmeyen bir nükleer sığınaktan yönetiliyor.

Türkiye belki çok fazla ilgilenmedi. Ama Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili bu çarpıcı belgeler dünyada büyük yankı uyandırdı.

Şimdi aynı internet sitesi, ABD Dışişleri Bakanlığının, Savunma Bakanlığının çok gizli 3 milyon civarındaki belgesini yayınlamaya hazırlanıyor. Bu belgelerin açıklanmasıyla yine siyasi ve diplomatik skandalların patlayacağı öne sürülüyor.

Bu kez yayınlanacak belgelerin içinde büyük olasılıkla Türkiye'yi ilgilendirenler de bulunacak. İddialara göre WikiLeaks internet sitesinde bugün-yarın yayınlanacak belgeler arasında, ABD'nin Kuzey Irak'ta terör örgütünü nasıl desteklediği ve Türkiye'nin ABD'ye yönelik El-Kaide operasyonlarına nasıl destek verdiği konularında çarpıcı belgeler bulunacak.

Türkiye skandallara alışmış, en büyük sırların deşifre olmasına şerbetlenmiş bir ülkedir. Belki WikiLeaks'ın yayınlayacağı yeni belgeler Türkiye'de şöyle bir okunup, geçilebilir ama dünya siyasetinde önemli değişikliklerin oluşmasına, bazı devletler arasındaki ilişkilerin bozulmasına da yol açabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.