1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. “İnadına mini etek giyin, inadına dekolte giyinin”
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

“İnadına mini etek giyin, inadına dekolte giyinin”

A+A-
Geçen haftaya damgasını vuran konuşma, gazeteci-yazar Soner Yalçın’ın “inadına mini etek giyin, inadına dekolte giyinin” ifadesi olmuştur. Bir an için bu görüşün zıddının yani “inadına çarşaf giyeceksiniz, inadına evlere kapanıp haremden çıkmayacaksınız” benzeri ifadeleri kullanan şaşkın bir Ak Partilinin olduğunu düşünün. Aman ya rabbi, şimdiye kadar kıyamet kopmuş ve o sözün ardından tenekeler çalınmıştı ve o şaşkın Ak Partilinin şahsında genelleme yapılarak tüm camia topa tutulmuştu. Bremen mızıkacıları gibi koro halinde günlerce, aylarca ve hatta yıllarca bu sözden dem vuran mebzul miktarda laikçi türerdi. –Efendim, işte bunlar gerçek niyetlerini açığa çıkarttılar. Bunlar toplumu zorla çarşafa sokacaklar, bunlar şeriatı getirecekler falan filan… Ama bakıyorum da bu ceberut jakobenci yaklaşıma çifte standardın sarsılmaz bekçilerinin gıkı bile çıkmıyor. Hiç kimse demiyor ki, yahu kardeşim sana ne kimin ne giyip giymeyeceği. Sen nasıl insanlara böylesi bir giyim tarzını icbar edebilirsin. Eğer ille de böyle bir tarzı uygulatacaksan önce kendi eşinden başlat. Sana ne kimin hanımının nasıl giyindiği. Ama, bakıyorum da hemen hepsi bıyık altından gülüyorlar ve bu ifadeyi zımni olarak tasdik ediyorlar.  
Bu yaklaşımı sosyal paylaşım sitemde eleştirdim ve biraz ironi bir biçimde şöyle yazdım: “İnadına mini etek giyin, inadına dekolte giyinin" diye hanımların bedenleri üzerinde politika yapan Soner Yalçın, inadına eşine bunları yaptırsın da minisinden ve dekoltesinden hoşlananlar da babasının hayrına seyretsinler. Evet, pilot uygulamayı kendi eşinden başlatsa isabetli olur sanırım” 
Değerli dostlar, aslolan bireysel hürriyetlerdir. Kimin ne giyip ne giymeyeceği kendisinin bileceği bir iştir. Hiç kimse hiç kimseyi farklı davranmaya zorlamamalıdır. Biz yıllarca başörtüsünün serbest olmasını savunurken, hiçbir zaman başı açık olanlara bir kısıtlama getirilmesini asla istemedik. İsteyenlerin de karşısına dikildik. 12 yıldır Ak Parti iktidarda, bu güne kadar değil başı açık olanlara mesafeli durmayı; tam aksine onlara karşı adeta bir pozitif ayırımcılık yapılmıştır. Gidin Ak Parti kadrolarına bakın. Çok sayıda üyelerinin yanında yönetim kademesinde hatırı sayılır miktarda idareci ve söz sahibi başı açık hanım kardeşlerimizi görürsünüz. Kendileri, kendilerini mutlu ve huzurlu hissediyorlar. Hiç kimse onların gözlerinin içine baka baka “inadına örtünün” tacizinde bulunmuyor, kimse de kendilerine farklı bir gözle onlara bakmıyor. Baş üstünde tutuluyorlar. Bu, bilinen bir gerçektir. Hiç kimsenin giyim-kuşamına karışılmamıştır. Tesettür özendirilmiş olabilir, alkole karşı mesafeli durulmuş da olabilir ama hiç kimsenin yaşam biçimine, alkolüne müdahalede bulunulmamıştır. Doğru olan da budur.
Farkındalıklar zenginliğimizdir: çatışma aracı değildir. Bu heterojen yapıdan bir çatışma ortamı yaratanlara ekmek çıkmaz. Hassasiyetleri kaşıyarak, yapay fay hatları döşeyerek, toplumu birbirine düşürerek, gergin ortamlar yaratarak, medeniyetler çatışmasına kapı aralayıp mahalle baskısı yapmak kimseye fayda sağlamaz. 
Kimsenin kimseyi ötelemediği, herkesin herkesi olduğu gibi kabul ettiği ve bir arda kardeşçe Allah’ın nimetlerini paylaştığı bir Türkiye hepimize yeter ve artar da…
Bu yazı toplam 675 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum