1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. İnan ve Farket
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İnan ve Farket

A+A-

Bazen bilmiyoruz yanı başımızdaki herhangi bir şeyin önemini, değerini, anlamını.  Çoğunlukla fark etmiyoruz aslında, bazen de hiç anlamıyoruz ya da . Bakıyoruz ta uzaklara, ufka, yeni doğacak olan güne, bir sonraki defaya, daha sonrasına.. Her defasında asıl yanımızda olanı unutuyor, daha da bir öfke ile daha büyük bir hırsla koşuyoruz. Görmüyoruz, fark etmiyoruz, bilmiyoruz.  Elimizdekindense başka bir elde olanı, yanımızdakindense uzak bir yerde olanı, gözümüzün önündekindense kafamızın içinde olanı düşlüyor,hayal ediyor,  bekliyor, umuyoruz. Oysa ki ne büyük nimetler var , bir baksak açsak şu kalp gözümüzü, değiştirsek bakış açımızı  da bir görsek, teşekkür etsek, şükretsek. Mutsuz olmayı, karamsar olmayı tercih ediyoruz daha çok. Ya da bir çok sorunun üstünü örtüyoruz. Sanıyoruz ki bitti, sanıyoruz ki geçti. Biter mi ? Bence bitmez.. Geçer mi? Geçmez.. Ancak çözmek ve yeniden başlamak için yeni bir başlangıca, yeni bir sayfaya ve bunun bizdeki değerine inanırsak biter ve geçer.

Bir de inanmıyoruz içimizdeki güce, içimizdeki sevgiye. Güvenmiyoruz, yapabilir miyiz, başarabilir miyiz diye ikilemler, birtakım kendi içimizde çıkmazlar yaşıyoruz. Az önce de bahsettiğim  gibi bilmiyoruz ki bunun da değerini ya da aslında kendi değerimizi. Bilmiyoruz sorunlar yerine aslında elimizdekileri ve çözmemiz gerekenleri çözmeyi. Dıştan bir güç bekliyoruz,ya da dışarıdan gelecek  bir yardım. Halbuki dedim ya inansak, değerini , kıymetini bilsek elimizdekinin ve bunun üzerine ne varsa yanlış, eksik, hata, sorun güzel güzel uzağa gitmeden çözsek, daha doğrusu çözebilme gücü ve inancı göstersek aslında ne de iyi olur..

Kendimize inansak bir de..

Güzel ve Anlamlı  Bir Hikaye - Değer Bilmek

Vaktiyle ergin bir meslek erbabı, yıllarca yanında yetiştirdiği çırağını imtihan etmek ister. Onun eline iri bir pırlanta verip:

'Oğlum’ der  'Bunu al, önüne gelen esnafa göster, kaç para verdiklerini sor, en sonra da kuyumcuya göster.

Hiç kimseye satmadan sadece fiyatlarını ve ne dediklerini öğren, gel bana bildir.'

Çırak, elinde pırlanta bir bakkal dükkanına girer ve 'Şunu alır mısınız?' diye sorar.

Bakkal parlak bir boncuğa benzettiği mücevheri alır; elinde evirir çevirir; sonra: 'Buna bir tek lira veririm. Bizim çocuk oynasın' der. Çırak teşekkür edip çıkar.

Bir manifaturacıya gider. O da parlak bir taşa benzettiği mücevhere ancak bir beş lira vermeye razı olur.

Üçüncü olarak semerciye gider: 'Buna ne verirsiniz?' diye sorar. Semerci şöyle bir bakar, 'Bu...' der 'benim semerlere iyi süs olur. Bundan kaş dediğimiz süslerden yaparım. Buna bir on lira veririm.'

Çırak en son olarak kuyumcuya gider. Kuyumcu mücevheri görünce yerinden fırlar.

'Bu kadar büyük pırlantayı nereden buldun?'diye hayretle bağırır ve hemen ilâve eder. 'Buna kaç lira istiyorsun?' Çırak sorar: 'Siz ne veriyorsunuz?'

'Ne istiyorsan veririm.'

Çırak, 'Hayır veremem.' diye taşı almak için uzanınca kuyumcu yalvarmaya başlar:

'Ne olur bunu bana sat. Dükkânımı, evimi, hatta arsalarımı vereyim.' Çırak  'emanet olduğunu, satmaya yetkili olmadığını,ancak fiyat öğrenmesini istediklerini' anlatıncaya kadar bir hayli dil döker.

Meslek erbabının yanına dönen çırak büyük bir şaşkınlık

içinde macerasını anlatır.

'Bundan ne anladın?' diye sorar.

Çırağının verdiği cevap çok doğrudur: 'Bir şey, ancak değerini bilenin yanında kıymetlidir.'

Ölçü

Sevdiğin müddetçe

ve sevebildiğin kadar,

sevdiğine her şeyini verdiğin müddetçe

ve verebildiğin kadar gençsin.

Nazım Hikmet Ran

Bu yazı toplam 1415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.