1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İnanılır gibi değil
İnanılır gibi değil

İnanılır gibi değil

İki milyona gencin kafalarını karıştıran aileleriyle birlikte gerginlik ve stres altında olmalarına neden olan YGS sınavının protesto eylemlerindeki gençler için bir Devlet büyüğünün yaptığı

A+A-

İki milyona gencin kafalarını karıştıran aileleriyle birlikte gerginlik ve stres altında olmalarına neden olan YGS sınavının protesto eylemlerindeki gençler için bir Devlet büyüğünün yaptığı gaf inanılır gibi değil.

Bunun adı gerçek Demokrasilerde sizce nedir? Bu ülkenin bağımsız yargısındaki savcıların başkalarının  dava açmasına gerek kalmadan derhal harekete geçmeleri gerekmez mi? Nasıl bir  söylemdir bu?  “Taksimde 1-2 bin kişi işle protesto eylemi yapmak iş değil biz de karşılarına  5-10 bin genç koyarız” var mı böyle bir söylem?

Gelecekleri ilgili bir sınav için demokratik haklarını tepkilerini dile getiren gençlerimize geleceğimiz olan insanlara yaptıkları  protestoyu bu kadar basite indirgeyip kutuplaşma dile getirmek bir yürütmenin başındaki bir numaraya hiç ama hiç yakışmadı.

Duyduğum da içimde fırtınalar koptu. İsyan etmek istedim, bir hafta bu yazıyı kaleme almak için zor kendimi tuttum.gerçekten inanılır gibi değil, Üstelik büyük olasılıklı da iktidarı genel seçim sonrası devam edecek olan bir siyasi parti lideri bu sözleri söylüyorsa bu ülke de sistem dinamiklerinin gerçekten derinden sarsıldığına tanıklık ediyoruz.

Bu ülke geçmişte ne kadar kötü günler yaşanmış olsa da,  en keskin milliyetçi söylemlerin sağ sol çatışmalarının olduğu dönemlerde bile yetkili bir siyasi bu tür  söylemi kamuoyuna duyurması için çılgın olması gerekirdi.

Şimdi bu tür protesto eylemlerinin içinde yer alıp belki de yitip gidecek hakları için seslerini yükselten bu genç fidanların neler düşünebileceklerini ve nasıl bir ruh hali içinde olduklarını da düşünmek bile istemiyorum. Yazık hem de çok yazık.

Artık ne oldukları kimlere hizmet ettikleri ne iş yaptıklarını anlamak bile istemediğim yandaş Candaş medya haramileri içinde cılız birkaç eleştiri yazısı dışında bu konuya ses veren de olmadı, evet değerli okurlarım, bu kayık o kadar dolmuş ki içindekiler yüzünden çıkan sesleri bile ayırt bile etmek zor geliyor vicdanlı insanlara.

Çok acı geliyor, ortalıkta medya mensubuyum diye dolaşan abuk sabuk insanların akılları zaten kıttı. Şimdi kör olan vicdanları da nasırlaşmış kabuk bağlamış böyle bir Demokrasi yaşam kurgusu içinde olmak bunları yaşamak hele tepkisiz kalıp sadece kimden ne koparırım nasıl cebim dolar sizin bizim vergilerimizi kontrol altında tutan paranın başındakilere selam yalakalığa devam diyen medya dan daha ne bekliyorsunuz ki?

Onlar mı isyan edecek onlar mı sahiplenecek körpecik gençlerin isyanlarını, bu kadar masum gencin hayallerini başka baharlara erteleyen  düzenbazların çirkin oyunlarını ortaya çıkarmak yerine şakşakçılığı yapanlar gece yastıklarına başlarını koyduklarında nasıl uyuyabiliyorlar  İnanılır gibi değil,

İşin özü, kuru sıkı  lay lay lom türü günü kurtaran, bülten haberciliğinin yanı sıra her an  yumuşak geçişlere müsait medya anlayışında  günümüz  insanlarına sadece orta oyunu seyrettirerek dedikodudan başka  ancak bireysel tatmin yapılır.

Neyin hesabı yapılır?

Bazen seçimler yapılmadan ortalıkta dolaşan sözüm ona anketler kamuoyu araştırmaları henüz daha oyunu kullanmamış insanlarımızın sandık başındaki kararlarını bile ipotek altına alıyor. Bizim insanımız da çoğunlukla kaybeden tarafta yer almak gibi bir tercihi olmaz.

Egosuna yenik düşer,  o yüzden siyasi partilerin seçim kampanyalarında insan yığınlarının önemi bu yüzden artar. Miting alanını kim fazla profesyonelce doldurursa kararsız insanların meraklarından o alanlara yığınlar akar.

Bu yüzden iktidar partisi her geçen seçimde deneyim üstüne deneyim katıyor, işte vekillik hesabında da bu doğrulayıcı matematiğin sapmaları fazla olmuyor.

Ama seçimlere yaklaştıkça büyük kırılmaların yaşanacağı bir ortam her an oluşabilir. Buyurun bakalım bir iddia bakın görün, kamuoyunda değişen rüzgarların kimleri nereye götüreceği bilinmez. Eski siyasilerden birinin geçmişte söylenmiş bir sözü ile yazıma noktayı koyayım, bir günün bile politikada önemi büyüktür. Seçimin  hesabını yapanlara duyurulur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.