1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İnat etmiyorlar, hak arıyorlar
İnat etmiyorlar, hak arıyorlar

İnat etmiyorlar, hak arıyorlar

Dün bizim gazetenin birinci sayfasında bir haber vardı. Başlık “Üniversiteliler inat ettikçe, biber gazı yiyorlar” şeklindeydi. Bu başlığı hiç içime sindiremedim. Toplu ulaşıma yapılan fahiş

A+A-

Dün bizim gazetenin birinci sayfasında bir haber vardı. Başlık “Üniversiteliler inat ettikçe, biber gazı yiyorlar” şeklindeydi. Bu başlığı hiç içime sindiremedim. Toplu ulaşıma yapılan fahiş zammı protesto eden öğrencileri inatçı ilan ediyor. İnsanın insana yapmak istemeyeceği kadar eziyet çektiren biber gazını gençlerin yüzünün tam ortasına sıkan polisleri de haklı gösteriyor.

Sorun yeni değil... Çok zorluklar içinde, yoksul ailelerine büyük yükler bindirerek Türkiye'nin dört bir yanından Kocaeli Üniversitesi'ne okumaya gelen binlerce genç, yıllardır bu kentteki toplu taşıma sisteminden ve toplu taşıma maliyetinden yakınıyorlar.

Kocaeli Üniversitesi'nin Umuttepe yerleşkesi şehre uzak. Bu yerleşke bünyesindeki yurtlarda kalanlar dışında, bütün öğrenciler toplu taşım araçları ile okula gidip geliyorlar. Hani okul şehir merkezine yürüme mesafesinde olsa, bütün öğrenciler yürür. Ya da toplu taşıma ücretlerine itiraz edenlere kimse hak vermez.

Ama Umuttepe'de okuyan öğrencilerin her gün toplu taşım araçlarına binme zorunluluğu var. Bazı öğrencilerin aylık ulaşım masrafı 100-150 TL'yi buluyor. Bu rakam bazı gençler için aylık harcamasının yarısına denk geliyor.

Yazık günah. Bu işe çözüm bulmak lazım. Kocaeli Üniversitesi'nin bütün öğretim görevlileri servis araçları ile ücretsiz seyahat ediyorlar. Üniversite'den yüzlerce görevli, İzmit-İstanbul arasında her gün bedava taşınıyor. Ama gariban öğrenciler, neredeyse günlük yiyecek parasından fazlasını bu şehirde toplu taşımaya ödüyorlar. Bu durum yanlış, düzeltin dediklerinde de polisten dayak yiyorlar. Oysa bu gençleri dövmek yerine, dinlemek ve dertlerine çözüm bulmak gerekiyor.

Türkiye'nin çok değiştiğinin kanıtı

Bundan üç-dört yıl önce, Genel Kurmay Başkanlığı tarafından kamuoyuna, basına böyle bir bildiri yayınlanmış olsa, dün Türkiye'de bütün taşlar yerinden oynardı.

Malum, yargıda devam eden Balyoz davası var. Bir kısmı halen görev başında olan, bir kısmı yakın zamana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en tepesinde hizmet verip, emekliye ayrılmış 163 yüksek rütbeli asker “Balyoz Davası” soruşturması kapsamında tutuklu bulunuyor.

Genel Kurmay Başkanlığı önceki gün, bu konuyla ilgili uzun bir açıklama yaptı. “163 emekli ve muvazzaf subayın tutuklu olmasını anlamakta güçlük çekiyoruz” denildi.

Ortada çok net deliller yokken, delil olarak ortaya konan belgelerin önemli bir bölümünün hatalı, düzmece olduğu şüpheleri yaygınken, bu 163 kişinin tamamının tutuklu olması, tutukluluk durumuna yapılan itirazların üst üste reddedilmesi benim de aklımı karıştırıyor. Ama bu konuda Genel Kurmay’ın açıklama yapması doğru değil.

Zaten dün ulusal medyada Genel Kurmay'ın bu sitemi (müdehalesi) ya birinci sayfaların alt tarafında ya da iç sayfalarda verilmişti. Çok değil üç-dört yıl önce olsa, Genel Kurmay'dan böyle bir açıklama bütün gazetelerde sürmanşet olurdu.

Aman dikkat etmek lazım... Tam çok önemli bir seçime gidiyoruz. Bir kez daha asker-AKP gerilimi yaşanırsa, bu yine Erdoğan'ın ve AKP'nin işine yarayacaktır. Muhalefeti, özellikle CHP'yi mağdur edecektir. Seçimlerin çok yaklaştığı dönemde, TSK'nın zaten artık pek fazla dikkate de alınmayan açıklamalarla ortamı germemesi gerekiyor.

İlkokullarda sabah kahvaltısı

Kocaeli Valiliği, pilot okul olarak seçtiği İzmit Serdar Mahallesi'ndeki Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nda uygulamayı başlatmış. Bu okulda eğitim gören 730 öğrenciye, Milli Eğitim Müdürlüğü her sabah kahvaltı ikram ediyormuş.

Devlet, Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilere haftanın üç günü (Poğaça, peynir ve süt), iki günü de (simit, peynir ve meyve suyu) veriyor.

Özellikle yoksul bölgelerdeki ilköğretim okullarında, hiç değilse 1-2-3 ncü sınıf öğrencilerine bu uygulamanın Türkiye genelinde yapılmasında yarar var. Devletin paketleyip, sabahları öğrencilere dağıttığı kahvaltı paketlerinin maliyeti, olsun olsun 1-2 TL'dir. 7-10 yaş grubundaki çocuklar için beslenme, özellikle sabah kahvaltısı çok önemli.

Yoksul kesimlerdeki okullara gelen çocukların büyük bölümü, evlerinde sabah kahvaltısı yapmadan okullarına geliyorlar. Her sabah bu çocuklara böyle kahvaltı paketleri verilse, onların gelişimi açısından derslerde alacakları bilgi kadar faydalı olacağına eminim.

Ziya Gökalp İlköğretim'de başlatılan öğrencilere sabah kahvaltısı servisi çok güzel bir uygulama. Bunun genişletilmesi konusunda karar alınırsa, eminim, toplumdan, velilerden de büyük destek gelecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.