1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İnce ile hiç olmaz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İnce ile hiç olmaz

A+A-
Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye genel başkan olduğundan buyana 6 seçime girmiş. CHP, bu seçimlerin hiç birinde yüzde 25’in üzerine çıkamamış. 
Kabul, Kılıçdaroğlu, dürüst adam.. Atatürkçü, özgürlükçü. Tembel değil.. Ama olmuyor. CHP’nin oylarını arttıramıyor. Son 1 Kasım genel seçimlerinde ortam bu denli elverişliyken, iktidar bu denli yıpranmışken, Kılıçdaroğlu yine hezimete uğradı. Elbette hiç kimse kalkıp,  “CHP’de Kılıçdaroğlu genel başkan kalsın” diyemez.  Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olarak 7 nci bir seçime girmesi mümkün değildir. Olağanüstü kurultay ile olmazsa, olağan kurultayla Kılıçdaroğlu koltuğundan inecektir. 
Burada asıl soru, “Kemal Kılıçdaroğlu gittikten sonra CHP’nin başına kim gelecek?”sorusudur.  CHP’nin Demirtaş tipi genç, kendine güvenen,  kendisini çok iyi anlatabilen bir lidere ihtiyacı olduğuna inananlardanım. Şimdi ortalıkta CHP Genel Başkanlığına talip olan pek çok isim göreceğiz. Yine ilk çıkanlardan biri Yalova milletvekili Muharrem İnce oldu. 
İnce, kendi seçim bölgesinde ön seçime girme cesareti gösterememiş biri. Özel hayatında, siyasi  uygulamalarında pek çok eleştirilecek tavrı bulunan bir siyasetçi.. 1 Kasım seçimleri öncesi Yalova’da kırdığı potlar, yaptığı gaflar, bir kafe sahibi ve eşiyle girdiği tartışmalar İnce’nin önemli defoları. Sözcü gazetesi ağzından konuşan, salla parti bir adam. 
CHP’de “Kılıçdaroğlu gitsin de İnce gelsin” diyenler, partiye çok daha büyük zarar vermenin peşindedirler. Kılıçdaroğlu gitmelidir. İyi niyetine rağmen başaramamış, becerememiştir. Ama artık CHP’ye gerçekten aklı başında, karizmatik, nispeten genç bir Genel Başkan gerekir. Umut Oran bir örnektir. Benim öteden beri aklımdaki isim ise, Prof.Dr.Hurşit Güneş’tir. Güneş’e öncelikle Kocaeli’deki CHP’liler destek olmalıdır. Biraz yontarız, eğitiriz.. Hurşit Güneş’ten çok karizmatik bir lider çıkabilir. 
*KIZMAYIN ONLARA, ACIYIN
Dün saat 09.05.. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, bu vatanı  emperyalist işgalinden kurtaran dünya tarihindeki en önemli insanlardan biri olan Gazi Mustafa Kemal’e saygı anı. Sirenler çalıyor.. 2 dakika durmak,  Atatürk’ düşünmek ve O’na saygı göstermek gerekiyor.. 
Pek çok insan, özellikle çocuklar duruyorlar. Saygı gösteriyorlar. Ama hiç umursamayanlar da var.. 
Şehir içinde sirenleri duydukları halde arabaları ile ilerleyenler.. Bisikletle  gidenler. Sözde Yürüyüş Yolu üzerinde sağlık için yürüyüş yapanlar.. Elindeki simit ya da poğaçayı yiyerek işe yürüyenler..
Kimisi, o anın Atatürk’ü saygı anı olduğunun farkında değil. Dünyadan uzak, her şeyden habersiz. Kimi biliyor.  Sirenlerin Atatürk’ün ölüm anı olduğu için çaldığının farkında. Kendince umursamıyor. Kasten Atatürk’e saygısızlığını göstermek istiyor.. Elbette kızıyor insan.. Ama kızmamak, aslında o zavallılara acımak lazım. Bu ulus, bu Cumhuriyeti Kuran insana bile saygı göstermeyecekse,  bu insanlar kendilerine nasıl saygı gösterebilir. Bu ulus içindeki kimi insanlar Atatürk’ü bile sevmeyecekse, çevresindeki kimi sevebilir.. Sonuçta herkes kendinden sorumlu. Siz, Atatürk’ü seviyor, O’na saygı ve minnet duyuyorsanız, bu sizin karakterinizin ve insanlığınızın gösterisidir. Bunu yapamayanlara, Atatürk’ü düşman gibi görenlere, saygısız davrananlara ise hayatta hiçbir zaman mutlu olamayacaklarını düşünerek bakın, sadece acıyın.
*SABAHLARI KENTSA KAVŞAĞI
Her sabah gazeteye gelmek için evden çıktığımda, Kentsa Kavşağından D-100’e giriyorum. Her sabah aynı tablo ile karşılaşıyorum. Binlerce işçiyi Kentsa bölgesindeki, Alikahya OSB’deki fabrikalara sabah 08.00 vardiyası için getiren servis araçları, D-100’den dönebilmek için,  yol kenarında çok uzun kuyruklar oluşturuyorlar. 
Aslında sabahın o saatinde, D-100’deki trafik nispeten tenha. Yol rahat gözüküyor. Ama Kentsa kavşağındaki trafik ışıkları,  D-100 trafiğindeki yoğunluk dikkate alınarak ayarlanmış. Servis araçları kuyrukta bekliyor. Oysa, sabahları 07.30-08.00 saatleri arasında bu kavşakta farklı bir uygulama yapılabilir. Bir tane trafik polisi görevlendirilir. D-100’da İzmit yönüne trafik çok yoğun değilse, trafik polisi inisiyatif kullanır, Kentsa kavşağından dönen servis otobüslerinin, işe araçları ile gelen çalışanların araçlarının daha yoğun biçimde dönmesi sağlanabilir. 
Çok basit bir iş. Ama her sabah bu kentteki binlerce insanı rahatlatacak, yaşamlarına 5-10 dakika da olsa ek süre katacak bir iş. Kentse kavşağında Alikahya’da dönüş için gün boyu 30 saniye yeşil ışık yanıyorsa, sabah yoğun saatlerde bu süre 60-75 saniyeye çıkartılabilir. Bizim şehrimizde insanların yaşamını kolaylaştıracak bu kadar basit işlerin neden düşünülmediğini hep merak etmişimdir. 
*KARAMÜRSEL'DE 1 KASIM ANALİZİ
1 Kasım seçimlerinin ilimizdeki sonuçlarını ilçe ilçe analiz etmeye devam edelim. Bugün Karamürsel’deki rakamlara bakalım. AKP ilimizde bütün ilçelerde oylarını 7 Haziran’a göre 10 puan arttırmayı hedefliyordu.  Karamürsel’de de bu hedefe ulaşıldı.
Karamürsel, çok uzun yıllardan beri ilimizde sağ partilerin önde olduğu, özellikle CHP’nin çok büyük varlık gösteremediği bir ilçe.  Ancak AKP de bu ilçede kolay kolay yüzde 50’yi bulamıyordu. Hatta,  İsmail Yıldırım, AKP’nin ilimizde büyük başarı kazandığı seçimlerde DP adayı olarak Belediye Başkanı seçilmişti.  2011 genel seçimlerinde AKP’nin Karamürsel’deki oyu (16.478)(%50.06). 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AKP adayı İsmail Yıldırım (14.723) (%43.0) oy almıştı. 7 Haziran genel seçimlerindeki oyu  (15.942) (%46.75 oldu. AKP 1 Kasım seçimlerinde Karamürsel’de (20.062)(%56.72) oya ulaştı. Hiç kuşkusuz, AKP Karamürsel teşkilatı için çok başarılı bir sonuç oldu.
CHP Karamürsel’de 1 Kasım seçimlerinde de geriledi. CHP’nin 2011 genel seçimlerinde Karamürsel’deki oyu ((8.736) (%26.54). 30 Mart 2014 genel seçimlerinde daha da geriliyor(8.257)(%24.1).  7 Haziran seçimlerinde her yerde olduğu gibi, Karamürsel’de de CHP açısından küçük bir kıpırdanma var(8.985)(%26.35).1 Kasım’da ise, CHP’nin Karamürsel’deki oyu (8.796)(%24.87) oluyor. CHP Karamürsel örgütünün çalışkanlığını biliyorum. Ama demek ki yetmiyor. 
MHP Karamürsel’de çok zayıf değil. Hatta MHP’nin Karamürsel’de oran olarak 2011’in gerisine düşüyor.. 2011 genel seçimlerinde Karamürsel’de MHP (3.992)(%(12.13) oy almış. 30 Mart yerel seçimlerinde Karamürsel’e çok asılamamışlardı. MHP oyları (3.850)(%11.3) olmuş. 7 Haziran’da  (5.319) (%15.6)’a yükseliyor. 1 Kasım’da ise  (4.235) (%11.97) oy var. Karamürsel’de HDP’nin varlığından söz etmek anlamsız. 7 Haziran’da (969) olan HDP oyu, 1 Kasım’da  (693)’e inmiş. 7 Haziran’da BBP ile birlikte (2.266) oy alan Saadet Partisi de 1 Kasım’da (973) oya gerilemiş.
*IŞIK'IN TESPİTİ DOĞRU
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, seçim sonrası partisinin İzmit teşkilatına yaptığı teşekkür ziyaretinde önemli bir tespitte bulundu. Işık, 1 Kasım’da AKP’nin Kocaeli’de yüzde 56’nın üzerinde oy alarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını söyledi: 
“-Oy oranımız yüzde 56’nın üzerinde. Bu bir rekor. Ama ortaya çıkan sonuçtan memnun olanların oranı yüzde 85.  AK Partiye oy vermeyenler bile, seçimden AK Parti’nin tek başına iktidar çıkmasından memnun görünüyorlar.”
Işık’ın bu tespitinin özellikle bizim ilimiz için doğru olduğunu düşünüyorum. Seçimi AK Parti’nin kazanmış olmasından memnun olanların oranı yüzde 85’i bulmasa da yüzde 75-80 seviyelerinde olduğu bir gerçektir. Arkadaşlarımla, dostlarımla konuşuyorum.  Benim siyasi tercihimi de bildikleri için olsa gerek, hiç biri “Ben 1 Kasım’da AK Partiye oy verdim” demiyor. Ama hemen hepsi, “Böylesi iyi oldu. Türkiye’de istikrar oldu” diyorlar. 
7 Haziran ile 1 Kasım arasında geçen süreç,  bütün dünyada siyaset bilimi için çok titizlikle incelenmesi ve örnek alınması gereken bir süreçtir. 7 Haziran’dan AKP dışındaki muhalefet, yüzde 60’ın üzerinde bir destekle çıkmıştı.  Bahçeli’den ötürü, AKP’ye karşı elde edilmiş bu yegane üstünlük kullanılamadı. Halk, koalisyonlardan korkutuldu.  1 Kasım seçimlerine gidilirken de, “AKP dışında seçimden tek başına iktidar çıkma şansı bulunan, bunu talep eden başka parti yok” havası, topluma çok güzel enjekte edildi.
Türkiye’de siyaset yapanların, seçim öncesi ittifaklar ve seçim sonrası koalisyonlar konusunda çok iyi çalışması lazım. Bu ülkenin insanlarına  “Demokrasilerde koalisyonlar öcü değildir. Hatta bazı koşullarda koalisyonlar, tek parti iktidarlarından çok daha hayırlıdır” gerçeğini anlatmak lazım. Aksi halde, bu toplum, karizmatik, dediğim dedik liderlerin peşinden koşmaya devam edecektir. 

*KÖRFEZ'DE 1 KASIM ANALİZİ 
AKP, ilimizin Körfez ilçesinde de 1 Kasım’da yüzde 50’nin üzerinde oy aldı.  Körfez’de 2011 genel seçimlerinde AKP(39.712)(%49.9) oy almıştı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Körfez’de Başkan’ı değiştiren parti (38.139)(%44.3) oy aldı.  7 Haziran genel seçimlerinde iktidar partisi Körfez’de dip yaptı(37.027)(%41.7). 1 Kasım’da ise, AKP’nin Körfez ilçedeki oyları (48.570)(%52.65) oldu. 
30 Mart yerel seçim dönemi, AKP’nin körfez ilçe teşkilatlarında kırılmalara neden olmuştu. Belli ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karizması, AKP’nin Körfez’deki yaralarını sarmış. 
Körfez ilçede CHP’nin oy sayısında minik bir artış, ama oranda azalma görüyoruz. Körfez’de CHP’nin 2011 genel seçimlerindeki oyu (19.153)(%23.7). 30 Mart yerel seçimlerinde ön seçime rağmen sıkıntılar olmuştu. CHP’nin bu seçimlerde Körfez’deki oyu (18.013)(%20.9)’a kadar düşmüş, MHP’nin gerisinde kalmıştı.  7 Haziran’da CHP Körfez’de (19.872)(%22.8) oy aldı. İlçede daha önce CHP’ye oy veren önemli bir kitlenin bu kez HDP’ye kaldığı konuşuluyordu.  1 Kasım’da CHP’ye (20.281)(%22) oy çıktı. 
MHP 2000’li yılların başlarında Körfez ilçede yerel yönetimi elinde tutan partiydi.  2011 genel seçimlerinde Körfez’de (11.909)(%14.75) oy aldılar. Yerel yönetimdeki başarısızlık, partiye dip yaptırmıştı.  30 Mart 2014 yerel seçimlerinde (19.980)(%23.2) oyla, CHP’yi geçtiler. 7 Haziran’da MHP’nin Körfez’deki oyu  (15.359)(%17.3)’a kadar düşmüş. MHP’nin Körfez’de 1 Kasım performansı da dikkat çekecek kadar kötü(12.059) (%13.1).
Körfez’de HDP’nin durumu da incelemeye değer. HDP, 7 Haziran’da Körfez’de özellikle Yukarı Hereke’nin yığılmasıyla (10.457)(%11.8) oya ulaşmışken, 1 Kasım’da  (7.934)(%8.6)’a gerilemiş. AKP teşkilatları bu bölgede Kürt kökenli seçmen üzerindeki çalışmalarında belli ki başarılı olmuş.
Bu yazı toplam 792 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.