1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. ''İngiliz anahtarı IŞİD''
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

''İngiliz anahtarı IŞİD''

A+A-
        Hiçbir terör örgütü yoktur ki, arkasında bir veya birkaç devlet olmasın. El-Kaide adlı terör örgütü ABD’nin kurduğu hep söyleniyordu ve ilk saldırdıkları ülke de ABD oldu. Hatırlayın 11 Eylül 2001 saldırısını. Terör örgütleri adeta bumerang gibidirler. Dönüp kendilerine bakıp- besleyenleri vurduklarını görmüşüzdür. Şimdilerde de, IŞİD denen bir bela türedi ve bu bela, gazeteci Mahmut Övür’ün ifadesiyle “İngiliz Anahtarı” gibi!
Terör örgütleri, eskiden küçük çeteler halinde üreyip daha sonra dallanıp budaklanarak varlıklarını sürdürürlerdi. Amaçları: korku salmak ve menfaat temin etmekti. Şimdilerde ise, gerek teçhizat bakımından ve gerekse lojistik destek bakımından terör örgütleri tamamen devlet destekli ve kimi devletler, kendilerine rakip gördükleri ülkelere karşı adeta bir “İngiliz Anahtarı” işlevini üstlenmeleri için üzerlerine salıyorlar. Bu da, o devletlerin içine düştüğü ahlaki çöküntünün göstergesi olarak ortaya çıkıyor. Dikkat ediyor musunuz? Bu tür terör örgütlerinin ne silahları bitiyor, ne paraları ve ne de muhaberatları. Yıllarca ayakta kaldıklarını görüyoruz. Ülkemizdeki terör belası da bunun en canlı örneği. 
Bu gün terör şiddetinden müşteki ülkelerin yöneticileri, bu konu hakkındaki söylemlerinde samimi değiller. Her birinin arka bahçelerinde büyüttükleri birer terör örgütleri mutlaka vardır ve bu ülkeler meşru dairede elde edemediklerini gizli kapaklı bir şekilde bu suç şebekeleri aracılığıyla elde etmeye çalışıyorlar. Bu, kâh göz koydukları ülkelere ve onların zengin kaynaklarına yönelme şeklinde ortaya çıkmakta, kâh o ülkeleri de stabilizasyona sevk ederek adeta bir taşla iki kuş vurma misali çift yönlü kazanç elde etme şeklinde kendini göstermektedir. Bu şeytani oyunlarını da, özellikle İslam coğrafyasında uyguluyorlar. Yani anlayacağınız, kirli kazanımlar elde etmek için terörizmi bir manivela aracı haline getirmişler. Dün Dıyarbakır’daki ve Ankara’daki saldırının temelinde bu vardı, bu gün Paris’teki saldırının temelinde de yine bu vardır.  
Bir diğer önemli husus, terör, devletlerin beşeriyet mahsulü ve adaletten yoksun zalimane idare biçimlerinin mahsulü… Ne yaparlarsa yapsınlar, yönetimlerinde mutlaka bir adaletsizlik tortusu var ve bu adaletsizlikleri bir takım terörist faaliyetlerine kaynaklık teşkil ederek karşılarına çıkmaktadır. Faturayı da masum insanlar ödüyor. İşte 13 Kasım 2015’te Fransa’nın Paris kentinde farklı noktalarda eş zamanlı ve eşgüdümlü bir şekilde meydana gelen saldırının temelinde de Fransa gibi ülkelerin inançlara ve başka ülkelerin ve kavimlerin kutsallarına saldırılmayı bir demokratik hak olarak görmesi yatmaktadır. Elbette ki, hiçbir sebep böylesi menfur saldırıların gerekçesi olamaz. Lakin, fırsat veren ve zemin hazırlayan ülkeler bu suça ortak olmaktadırlar.
Işid denen İslam düşmanı örgütün cellatlarının çoğu, İngiliz, Fransız ve Alman vatandaşı. Yani örgütün elemanlarının çoğu kendilerinin besleyip büyüttükleri insanlardan müteşekkil…
Bu gün Suriye ve Irak işgal altında, küresel haydutlar her biri bir taraftan bu coğrafyaya göz dikmiş ve bu mazlum halkların yer altı ve yerüstü zenginliklerini sömürmeye çalışıyorlar. Bu manzarayı seyreden Rusya’da hiç geri kalır mı? O da bu koroya katıldı ve pastadan pay almanın gayreti içerisine girdiler. İşte tüm bu küresel haydutların zalimane istilalarına karşı kendilerine alan bulmaya çalışan örgütler türemeye başladılar. Aslında zımni olarak bu örgütlerin arkasında batı var ve bunlar batı orijinli. Çünkü o örgütler olmazsa, saldırma gerekçeleri ortadan kalkar. Onun için o örgütler, İslam coğrafyasını sömürmek için onların can simidi. 
Hiç dikkat ettiniz mi? Ne İsrail ve ne işbirlikçi muhipleri, Işid hakkında tek kelime etmiyorlar. Aynı zamanda İsrail, Işid’i terörist kabul etmediği gibi; Işid de İsrail’e karşı en ufak bir terörist faaliyetinin içinde yok. Peki, bu nasıl bir İslam devleti ki, İsrail ile bu kadar aşna fişne? İşte bu ince nokta bile gerçekleri öğrenmemize yeter ve artar da.
Ezcümle; hangi gerekçeyle, kimler tarafından ne adına yapılırsa yapılsın, her türlü terörist faaliyetleri şiddetle ve nefretle kınıyor, bu tür olaylarda hayatlarını kaybeden masum insanların ailelerinin acılarını paylaşıyor ve başsağlığı diliyorum.  
     
Bu yazı toplam 576 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.