1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. İngilizlerin bombaladığı Çuhane, küllerinden doğuyor
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

İngilizlerin bombaladığı Çuhane, küllerinden doğuyor

A+A-

Anadolu coğrafyasının en güzel noktasında kurulmuş, 3 bin yıllık tarihi geçmişinde pek çok medeniyete kucak açmış İzmit, 97 yıl önce düşmandan kurtulmuş, ama hep sahipsiz kalmış.

En başta, bu kentin tarihine, kültürüne sahip çıkan olmamış.

Tarihine, kültürüne, diline, dinine sahip çıkamayan toplumlar, tarih sahnesinde bölünerek, ezilerek, asimile edilerek, ona buna yamanarak yok olup gitmeye mahkumdur. Tarihe şöyle bir baktığınızda benliğine sahip çıkamadığı için yok olup giden pek çok ulus görmek mümkündür.

Ama artık bu sahipsizlik yavaş yavaş kayboluyor. Kültür ve tarih varlıklarımızı koruyup kollamaya, yarınlara taşımaya daha çok önem veriyoruz. İşte bir örnek.

Kartepe Belediyesi’nin turizm alanında vizyon projeleri arasında yer alan Çuha Fabrikası’nda hazırlanan Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri onaylandı.

Osmanlı döneminin önemli dokuma fabrikalarından biri olan Kartepe Çuha Fabrikası Tanzimat döneminde girişilen sanayileşme programı çerçevesinde ilk kurulan fabrikalar arasında yer alıyor. Sultan Abdülmecid Tanzimat fermanının hemen ardından 1839'da yayınladığı bir Hatt-ı Hümayûn ile gerek askeriye için gerekli olan ve gerekse halkın kullandığı çuhanın karşılanması amacıyla 1844 yılında hizmet vermeye başladı.

PROJE ÇALIŞMALARINA BAŞLANILDI

Kartepe Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar ile ilçenin en önemli tarihi miraslarından olan Çuha Fabrikası’nın yeniden canlanması için gereken adımlar hızla atıldı. İstanbul II Numaralı Kvtvkk’nun 25.06.1998 tarih ve 4861 sayılı kararı ile “taşınmaz kültür varlığı” olarak tescil ve ilan edilmesi sonrasında röleve, restitüsyon ve restorasyon proje çalışmalarına başlanılmıştı.

RÖLEVE PROJESİ ONAYLANDI

Kartepe Belediyesi tarafından Çuha Fabrikası’nda yürütülen proje çalışmaları kapsamında 1.Etap olarak belirlenen Atölye (Bacalı Ambar), Ahır Yapısı (Av Köşkü), Hidroelektrik Santrali, Su Deposu yapılarının ilk olarak Röleve Projeleri ve ekleri Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.

1-hava-fotografi-eski-hali.jpgcuha-fabrikasi-yaniyor-002.jpg

ÇUHA FABRİKASI BOMBALANMIŞ- İngiliz uçakları İzmit’i bombalarken en önce sanayi kuruluşlarını hedef almış. Kullar’da bulunan Çuha Fabrikası da bombaların etkisiyle alevler içinde kalmış. İngilizler, bombardımanın ardından bombaladıkları yerlerin bir de fotoğrafını çekmiş.

ilk-etap-boyle-olacak-(2).jpgilk-etap-boyle-olacak-(3).jpg

ilk-etap-boyle-olacak-(1).jpg

İLK ETAP BÖYLE OLACAK-1.Etap olarak belirlenen Atölye (Bacalı Ambar), Ahır Yapısı (Av Köşkü), Hidroelektrik Santrali, Su Deposu yapılarının ilk olarak Röleve Projeleri ve ekleri Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.

Bu yazı toplam 1245 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.