1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İngiltere’de anketler de, manşetler de yanıldı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İngiltere’de anketler de, manşetler de yanıldı

A+A-
Birleşik Krallık, kağıt üzerinde dünyanın monarşi ile yönetilen en büyük ülkesi. Ama aynı zamanda İngiltere, dünyanın en gelişmiş demokrasisi. 
Geçen perşembe günü İngiltere’de genel seçimler yapıldı.  Bakmayın,  dünyada genel olarak ABD ve Rusya iki süper güç olarak gözükür. Ama asıl büyük güç İngiltere’dir. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta genel seçimlerin pazar günü değil de perşembe günü yapılmış olması da şaşırtıcı gelebilir.  Birleşik Krallık,  Hıristiyan aleminde en muhafazakar ülkelerden biri. Pazar günleri yapılan seçimlere,  halkın büyük bölümü ailece Kilise’ye gidip dua ettiği için katılım oranı çok düşük oluyordu. Bu nedenle genel seçimlerin pazar günü değil, perşembe günü yapılmasına karar verilmişti.
………….
Birleşik Krallık parlamentosu, 650 milletvekilinden oluşuyor. Genel seçimlerde, Birleşik Krallık 650 seçim bölgesine ayrılıyor.  Dünyada, demokrasinin en iyi uygulanış biçimi olan “Dar bölge seçim sistemi”nin en kusursuz modeli İngiltere’de kullanılıyor. Her dar bölge,  birkaç mahallenin birleşiminden oluşuyor. Her seçim bölgesinde bütün siyasi partilerin adayları, o siyasi partinin üyeleri tarafından seçiliyor. Seçimde çeşitli bölgelerde bağımsız adaylar olsa bile, genellikle siyasi partilerin adayları yarışıyorlar. 
İngiltere’de yapılan bütün kamuoyu araştırmalarında, bu defaki seçimlerde iki büyük parti olan Muhafazakarlar ile İşçi Partisi’nin hemen hemen eşit oy alacağı, Meclis’e hemen hemen eşit sayıda milletvekili sokacağı öngörülüyordu. Kamuoyu araştırmalarını değerlendiren bütün uzmanlar, seçim sonunda hiçbir partinin Meclis’te tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamayacağını, ülkede koalisyonun kaçınılmaz olacağını ve ülkenin içinden geçtiği süreçte koalisyonun çok uzun ömürlü olmayıp, büyük olasılıkla bu yıl içinde yeni bir erken seçimin gerekeceğini belirtiyorlardı. 
Bizim ülkemizde, seçim anketlerinin, tahminlerinin yayınlanması, yazılması, konuşulması seçim gününe 10 gün kalınca yasak. İngiltere’de insanlar 7 Mayıs Perşembe günü sandığa giderken o gün yayınlanan bütün ulusal ve yerel gazetelerde seçim anketleri, tahminleri manşetten yayınlandı. Hatta dahası, 7 Mayıs sabahı insanlar oy kullanmaya giderken piyasaya çıkan gazetelerin manşetlerinde seçim sonuçları ile ilgili tahminler yer almıştı. Bütün anketlerde iki büyük parti Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi’nin yüzde 34-35 civarında eşit oy alması, tek başına hükümet için 329 sandalye gerekirken, iki büyük partinin her birinin milletvekili sayılarının 310 civarında olacağı öngörülüyordu. 
Seçim yapıldı. Katılım, beklenenin üzerinde çıktı. Sonuçlar da bütün tahminleri, anketleri yanılttı, seçim günü yayınlanan gazetelerin manşetlerini yalan çıkarttı. Başbakan David Cameron’un lideri olduğu, yeniden seçimi kazanması halinde “Avrupa Birliği’nden ayrılmayı” halka soracağını vaat eden Muhafazakar Partisi,  oyların yüzde 36’dan fazlasını, 650 üyeli Avam Kamarasında en az 329 sandalyeyi kazandı. İşçi Partisi yüzde 30 civarında oy alarak bu dönem de muhalefette kaldı. İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılması yönünde siyaset yapan İskoç Ulusal Partisi, beklenenin çok üzerinde oy alarak 56 milletvekilliğine ulaştı. 
…………
İngiltere’nin seçimlerinde kıskandığım pek çok unsur var.  En önemlisi, demokrasinin özü ve gerçeği olan dar bölge seçim sisteminin uygulanıyor olması. İnşallah bir gün ülkemiz de dar bölge sistemine, gerçek demokrasiye geçer. 
Kıskandığım ikinci unsur, Birleşik Krallık halkı için çok önemli bir manevi değeri bulunan Kraliçe’nin tamamen siyaset dışında kalıyor, seçimlerle ilgili en küçük bir imada bile bulunmuyor olması. 
Üçüncüsü, seçimlerin pazar günü değil de,  hafta içi perşembe günü yapılabiliyor olması. 
İngiltere’deki bu büyük seçim öncesinde iki büyük parti Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi’nin liderleri, defalarca birlikte televizyon programlarına çıktılar, halkın önünde tartıştılar. Seçimin diğer küçük partilerinin liderleri de zaman zaman birlikte televizyon programlarına katıldılar. Halk hepsini birlikte gördü. Liderler ülkenin farklı yerlerinde ayrı ayrı düzenledikleri kendi mitinglerinde değil, aynı ekranda, bütün ulusun önünde açık açık tartıştılar. Seçime İskoç Ulusal Parti, bir ayrılıkçı parti olarak girdi. Hiç dışlanmadı, itelenmedi, ötelenmedi. Üstelik ülkedeki seçim sistemi gereği, “Baraj altında kalıp, Meclis’e girememek” gibi bir risk de taşımadı. İngiltere seçimlerinde en çok kıskandığım olay ise, seçimi çok küçük farkla kaybeden İşçi Partisi Liderinin, bu yenilgi üzerine hemen görevinden istifa etmiş olmasıdır. 
Dünyanın en eski, en büyük monarşisi ve aynı zamanda dünyanın en köklü, en açık ve şeffaf demokrasisi olan ülkede bir büyük seçim daha, sonuçları üzerinde en küçük bir şüphe duyulmaksızın tamamlandı. 
Anketler, koalisyon beklentileri, kriz senaryoları boşa çıktı. İngiltere Avam Kamarası’nda 
1 milletvekili ile temsil edilen partiler bile bulunuyor. 
Buradan, 7 Haziran’daki Türkiye seçimlerine geçecek olursak..  Zaten hiç birine yüzde 100 güvenilmeyen anketlere itibar etmemek lazım. Koalisyondan korkmamak, ama bütün umutları da koalisyonlara bağlamamak lazım. İngiltere’de bir hayli yıpranılmış bir iktidar döneminin ardından hala David Cameron liderliğindeki merkez sağ eğilimli Muhafazakar Parti seçim kazanıyor ve kıl payı da olsa Avam Kamarası’nda tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edebiliyorsa, Türkiye’de de 7 Haziran’da buna yakın bir sonucun kuvvetle muhtemel olabileceğini düşünmek lazım. 
…………
Önemli olan sandıktır sevgili dostlar. Önemli olan demokrasidir. Özgür iradeyle insanların oy verebildiği seçimlerin yapılabiliyor olması, halkın iradesinin ülkeyi yönetecek meclise tam olarak yansımasının sağlanması önemlidir. Gerisi boştur. 
Bugün Anneler Günü.. Başta kendi Annemin, bana eşimi yetiştiren Kayınvalidemin, iki oğlumun annesi eşimin olmak üzere, bütün Annelerin Anneler Gününü kutluyor,  hepsinin ellerinden öpüyor, saygılar sunuyorum. 
Bu yazı toplam 545 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum