1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İnönü Caddesi'nde hız kontrolü olmalı
İnönü Caddesi'nde hız kontrolü olmalı

İnönü Caddesi'nde hız kontrolü olmalı

Salı günü öğlen saatlerinde İzmit İnönü Caddesi'nde yüzlerce kişinin gözü önünde korkunç bir trafik kazası meydana geldi. İnönü Caddesi'nin İzmit Lisesi ile 50 nci Yıl Cumhuriyet İlköğretim

A+A-

Salı günü öğlen saatlerinde İzmit İnönü Caddesi'nde yüzlerce kişinin gözü önünde korkunç bir trafik kazası meydana geldi.

İnönü Caddesi'nin İzmit Lisesi ile 50 nci Yıl Cumhuriyet İlköğretim okulu arasındaki batı bölümünde, çift sıralı -bazen 3 ncü sıra bile oluyor- parklara yönelik denetim; Çocuk Parkı ile Devlet Hastanesi arasındaki doğu bölümünde de hız denetimi yapılması şart.

Salı günü meydana gelen kazada, Ziraat Bankası Baç Şubesi önünden caddenin karşısına geçmek isteyen 71 yaşandaki vatandaşa, hastane yönünde çok hızlı giden 41 LL 873 plakalı otomobil çarpıyor. Kazayı görenlerden biri anlattı. Otomobil çok hızlı geliyormuş. Yaşlı adama çarpmış. Yaşlı adam, havaya fırlamış, adeta havada takla atarak yere düşmüş. Olay yerinde de hayatını kaybetmiş.

İnönü Caddesi'nin bu bölümünde çok yoğun bir yaya trafiği var. Yaya kaldırımı çok az. Yayaların güvenli geçişi için trafik lambası sadece bir noktada bulunuyor. Bu bölgede pek çok işyeri, İzgaz, Ziraat Bankası, Büyükşehir Belediyesi bürosu vs bulunuyor. Yayalar, yolun bir tarafını hiç göremeden caddeye çıkıyor. Araçlar, bu kesimde önlerini boş görünce gaza basıyor.

İnönü Caddesi'nde yayaya çarpmalı ilk kaza bu değil. Bu gidişle, son kaza da olmayacak. Caddenin bu kesiminde mutlaka hız denetimi yapılması, hiç değilse kalabalık saatlerde yayaların karşıdan karşıya güvenli geçişi için birkaç tane trafik polisinin bölgede bulunup, zaman zaman araç trafiğini kesmesi lazım.

Ayaz, büyük bir sorunu çözdü

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, bölgesinde yıllardır pek çok vatandaşı mağdur eden önemli bir sorunu çözmeyi başardı.

80'li yıllarda ilimizin hatta ülkemizin en büyük inşaat firmalarından biri olan Kuryapı, yaklaşık 20 yıl kadar önce Kullar Yakacık Mahallesi Paşadağ mevkiinde 100 dönümden büyük araziyi; sahiplerinden tek tek toplamıştı. Arazi sahipleri ile anlaşma yapılmış fakat para ödenmemişti.

Kuryapı, bu arazilerin tapularını güvence olarak gösterip, Pamukbank'tan kredi almış, bu kredi ile Libya'da çok geniş çaplı müteahhitlik işlerine girişmişti.

Kuryapı'nın Libya'daki işleri bozuldu. O dönemde de Libya'nın başında olan Kaddafi keyfi kararlarla Kuryapı'nın hak ettiği paraları ödemedi. Şirket zor duruma düştü, kredileri geri ödeyemedi. Pamukbank, teminat gösterilen arazilere el koydu.

Daha sonra Pamukbank tasfiye edildi, araziler TMSF'ye geçti. Arazi sahipleri mağdur olmuşlardı. Sattıkları arazilerin paralarını alamamış, tapular ellerinden gitmiş, bu büyük arazi devletin malı hâline gelmişti.

Ortada ciddi bir hukuk sorunu vardı. Başkan Ayaz ilçesinin sınırlarındaki bu sorunun üzerine gitti. Gerekli temasları yaptı, mağdur vatandaşın haklılığını anlattı. Sorun çözüldü ve bölgede mağdur olan 100 civarında vatandaşa, eski arazilerinin tapuları bu hafta başında yeniden dağıtıldı.

Belediye Başkanları, bulundukları bölgenin her şeyidir. Vatandaşın her işini takip etmek ve çözmekle mükelleftir. Başiskele Belediye Başkanı Ayaz, Paşadağı mevkiinde yıllardır devam eden büyük mağduriyeti çözerek, başarılı bir belediye başkanı olarak görevini yapmıştır.

Yeşil duvarlı serin tünel

İzmit'e gelen bir yabancıyı bu şehirde en fazla hayrete düşüren, en çok hayran bırakan yer, Yürüyüş Yolu oluyor. Geçtiğimiz yıllarda İzmit dışından bir arkadaşım gelmişti. Yürüyüş Yolu'nda ilerlerken “Ne güzel düşünmüşler şehir merkezinde yayalar için böylesine geniş bir kaldırım yapmışlar” dedi. Yürüdüğümüz yerin eski demiryolu güzergahı olduğunu, çınar ağaçlarının da 100 yıl kadar önce demiryolu güzergahı boyunca dikildiğini ve böylesine büyüdüğünü anlattım.

Her yıl sonbahar ve kış aylarında alabildiğine budanan çınarlar, yine her baharda filiz veriyor, yazın da yemyeşil yapraklarını açıyorlar. Yürüyüş Yolu şimdilerde yine yemyeşil duvarlı, adeta her yeri klimalı bir tünel gibi.

Sokakta, binaların içinde bunaltıcı sıcak olsa da, Yürüyüş Yolu'na kendinizi attığınızda bu yemyeşil tünelin içinde ferahladığınızı hissediyorsunuz. Dünyanın hiçbir şehrinde böylesine mükemmel bir yürüyüş alanının bulunduğunu sanmıyorum.

İzmit'te sadece Yürüyüş Yolu değil, pek çok bölge mükemmel ağaçlandırıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin de son yıllarda bu konuda çok önemli katkıları oldu. Türkiye'de şehir merkezinde en çok ağaç bulunan, yeşil yaprakların en fazla serinlik yaptığı kent öyle sanıyorum ki İzmit'tir. Bunun kıymetini bilmek lazım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.