1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. İnşallah Küçük Ali’den utanırız
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

İnşallah Küçük Ali’den utanırız

A+A-
Hayırlısıyla yeni bir yıla daha girdik. Girmesine  girdikte hangi yönden yenilendik.Gelin  kendimize bir soralım isterseniz.Birkere  bir yaş  daha  eskidik.Sonra  oturduğumuz evimiz ,evimizdeki eşyalar,üzerimizdeki giysiler ,kullandığımız arabamız,yaşadığımız dünya,güneş,ay,yıldızlar yani anlaşılan yeni yıla yeni hiçbirşeyimizle  giremedik.Aşağıda anlatacağım  küçük  Ali’nin  hikayesinden kendimize bir ders çıkaralım da hiç olmazsa ruhlarımızı ve gönüllerimizi eskitmeyelim onlar  bari  yeni kalsın  olmazmı. 
Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler sınıftan çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırlandılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyalarını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor, bir yandan da arkadaşlarının gitmesini bekliyordu.
 Öğretmeni, onun bu halini fark etti:
- Hayrola Ali, dedi. Eve gitmeyecek misin?  
Ali, son arkadaşının da çıktığını görünce cevap verdi:
- Sizinle konuşmak istiyorum öğretmenim.
- Peki, dedi öğretmeni. Ne söyleyeceksin bakalım?
-  Ahmet arkadaşımız var ya…
-  Evet, ne olmuş Ahmet'e?
- Durumları pek iyi değil galiba. Annesi, beslenmeçantasına pekiyi şeyler koymuyor.
-  Eee?
-  Ona yardım etmek istiyorum. Ama benim yardım ettiğimi bilirse üzülür. Günde bir simit parası biriktirip her hafta size versem, siz de ona verseniz? 
  Cebinden bir avuç bozuk para çıkarıp öğretmenin masasının üzerine koydu. Nurhan Öğretmen, paraya dokunmadı. Sandalyesine oturup düşündü. Ali hakkındaki bilgilerini yokladı. Bildiği kadarıyla ailesinin durumu pekiyi değildi. Bu çalışkan ve sevimli öğrencisi, ne kadar da iyi niyetli ve düşünceliydi. Zengin bir ailenin çocuğu değildi. Buna rağmen yardım etmek istiyordu. Üstelik yardım ettiğininbilinmesinideistemiyordu. 
 Nurhan Öğretmen:
- Dur bakalım Ali, dedi. Bildiğim kadarıyla sizin de maddî durumunuz pekiyi değil. Yanlış mı biliyorum?
- Doğru biliyorsunuz öğretmenim. Babam gündelikçi. Çoğu zaman iş bulamıyor. Ama ben de çalışıyor, para kazanıyorum.
- Nerede çalışıyorsun?
- Simit satıyorum.
  Nurhan Öğretmen yine durup düşündü. İyiliğin bu kadarına ne demeliydi acaba? Bunun gerçekleşmesi  birazzor  diye  düşündü. Onu, bundan vazgeçirmek için bir çare bulmalıydı. Bunu yaparken, sevimli öğrencisini de kırmamalıydı. Onunla biraz daha konuşursa, belki bir yolunu bulurdu.
 Nurhan Öğretmen, Ali'ye döndü:
- Büyüyünce ne olmak istiyorsun, diye sordu.
- Çok zengin bir işadamı…
- Niçin?
- İnsanlara daha çok yardım etmek için…
- Güzel, dedi Nurhan Öğretmen. Bak şimdi Ali, Ahmet'in ailesinin durumu pekiyi değil, bu doğru. Ama sizinki de bundan pek farklı değil. İstersen acele etme. Çok zengin olduğun zaman insanlara yardım edersin. Olmaz mı?
- Olmaz, dedi Ali. Şimdi yapmalıyım.
— Neden olmaz?
— Üç sebepten dolayı olmaz.
Birincisi: Bu para zaten benim değil. İyilik ettiğim için Allah, beni insanlara sevimli gösteriyor. İnsanlar da bundan etkileniyor, daha çok simit alıyorlar. Bu sayede gün boyu çalışanlardan bile fazla simit satıyorum. Hele mahallede bir Hasan Amca var, her gün iki simit alıp güvercinlere veriyor. 
İkincisi: ''Ağaç yas iken eğilir.'' deniliyor. Şimdiden iyilik yapmayı öğrenmezsem büyüdüğümde hiç yapamam. Şimdiden iyilik yapmayıp bunu zenginlik günlerime ertelersem, zengin olduğum günlerde de daha zengin olduğum günlere erteler kendimi kandırmış olurum.
 Üçüncüsüise daha önemli: Büyüdüğüm zaman çok zengin bir işadamı olmak istiyorum. Zamanında yatırım yapmayanlar büyük işadamı olamazlar.
 Nurhan Öğretmen, karşısında büyük biri varmış gibi dinliyordu:
- Bu sonuncusunu pekiyi anlayamadım, dedi.
  - Açıklayayım öğretmenim, dedi Ali. Şimdi, çok zengin olmadığım için, ancak günde bir simit parası kadar yardım edebiliyorum. Bundan fazlasını veremem. Allah, Cennet'i gücü kadar iyilik edene veriyor. Şimdi gücüm bu olduğuna göre, Cennet'infiyatı birkaç simit parası kadardır. Eğer zengin olmadan ölürsem birkaç simit parasıyla Cennet'e girebilirim. Bundan daha karlı bir yatırım olur mu?
 Nurhan Öğretmen'in gözleri dolmuştu. Başını ''Evet'' anlamında sallarken Ali''yi evine yolladı. 
  Sınıfa geri dönerken okulun boşaldığını fark etti. Eşyalarını toplamak için masasına döndüğünde Ali'nin bıraktığı paraların masa üstünde kaldığını fark etti. Sandalyesine gayri ihtiyari oturdu ve paraları eline aldı. 
Hiçbir para ona bu kadar kıymetli gelmemişti. Sanki elinde dünyanın en kıymetli incilerini, yakutlarını, elmaslarını tutuyordu. Hatta bu paralar onlardan bile kıymetliydi. Bu paralar, bu bozuk simitparaları, Cenneti satın alabilecek paralardı. Sanki hiç bırakmak istemeyen bir duygu ile bozuk  simit  paralarını  sımsıkı kavradı.
  Oturduğu yerden kalkamadı Nurhan Öğretmen. İçinin dolduğunu, Tarif edilemeyen duygulara boğulduğunu hissetti. Birden boşalan sağanak yağmur gibi ağlamaya başladı. Ağladı… Ağladı… Ağladı.
  Kendine geldiğinde akşam olmuştu. Yavaş adımlarla sınıftan çıkıp okuldan ayrılırken bekçi Sadık Nurhan öğretmenin ''Bozuk Simit paraları ile cenneti satın almak, Bozuk Simit paraları ile  cenneti satın almak'' diye sayıkladığını duydu. Bekçinin hayretler içinde, ''Ne dediniz hocam?'' demesini bile duymayan Nurhan öğretmen, bekçinin şaşkın bakışları  arasında akşamın alaca karanlığına karışıp evinin yolunu tuttu.
Şimdi  bu hikayeyibeğendiyseniz ve Ali'den utanmışsanız, maddi durumunuz iyi değilse bile,hiç  olmazsa   iki tane ekmek alıp  bulunduğunuz  bölgedeki bir fakirin kapısına bırakın.  
Bir okul önünde biraz bekleyipşu  soğuk  kış  gününde  yırtık ayakkabısı olan bir çocuğa bir  çift  ayakkabı alın. 
Maddidurumunuz  iyiyse  hiç  olmazsa  ihtiyacı olan birine yardım edin. 
Yeter ki boş durmayın!
                 "Bir ekmeği paylaşmak oekmeği  yemekten daha lezzetlidirsanırım." Herkese iyi  seneler , iyi pazarlar.
Bu yazı toplam 566 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum