1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. İnsanın bir gözü ağlarken öbür gözü gülmez
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanın bir gözü ağlarken öbür gözü gülmez

A+A-
Hepimiz kendimize göre bir hayat tarzı kurmuşuz şu dünyada. Kimseyi kurduğumuz bu dünya’mıza ve yaşantımıza ortak etmek istemiyoruz. Ama unutmayalım ki her şey insanlarla paylaşmayla güzeldir. İnsanlar mutluluklarını birbirleriyle paylaştığında nasıl artıyorsa, üzüntülerini de bir dostuyla paylaştığında azalıyor sanırım. Dostluk dediğimiz şey o kadar kolay kazanılmadığı gibi o kadar da kolay bitirilmemeli. Bir binayı her zaman yapmak zor ama yıkmak çok kolaydır. 
Karşınızdakinin kalbini bir sözünüz veya tebessümünüzle kazanabilirsiniz. Ama dost kazanmak başka bir şey gönül kazanmak başka bir şey. Çünkü dostluklar bir anda değil uzun zamanda oluşur. Bu kadar uzun zamanda kazanılan bir şeyi bir anda bitirmek gibi bir lüksümüz olmamalı. Dünya’da her şeyin yenisi, dostun eskisi iyidir derler. Ama şunu da bilmeliyiz ki herkesi kendimize dost edinemeyeceğimize göre bize dost olmayanlarla da yaşamayı öğrenmeliyiz. Bütün yapacağımız şey insanların kendimizden farklı davranışlara sahip olduğu gerçeğine saygı duymak ve sizin gibi düşünen insanlarla kendi yolunuzda yürümektir. 
Hayatı olduğu gibi kabul etmeliyiz ama kabul edilecek hale getirmek içinde çaba göstermeliyiz. Size hayatta güç veren şey doğru olanı yaptığınızı bilmeniz olmalıdır.  Doğru olanı yapmak içinde her şeye doğru bakmak veya doğru görmek lazımdır. Kimseye kendinizi zorla sevdirmeye kalkmayın yapılması gereken tek şey kendinizi sevilmeye bırakmaktır sizi seven çok kişi vardır ama onlar duygularını nasıl ifade edeceklerini bilmeyebilirler. Önemli olan şey iyi insanların sizi sevmesi kötü insanlarında size kızmasıdır. 
Hayatta önemli olan en çok şeye sahip olmak değil en az şeye ihtiyaç duymaktır Bazen başkaları tarafından affedilmek yetmez insana, sizde kendinizi affedebilmelisiniz. İnsanlar sizin mevkiinize, malınıza ve şöhretinize itibar edip yüzünüze gülüp sizi hep yüceltebilirler tabiri caizse gaza getirebilirler. Bu sizleri asla aldatmasın yüzünüze gülen her insanı da size dost sanmayın. Dost acı söyler diye boşa söylememişler.Gerçek dost acı söyler ama acıyı da tatlı dille söyler. Yaşadığım hayatta şunu çok iyi anladım ki insanlarla ateşle dost olduğunuz gibi olmalısınız. Ondan faydalanmalısınız ama sizi yakmasından da korkmalısınız. 
Karakterinize şöhretinizden daha çok önem verin çünkü karakteriniz aslında ne iseniz odur, oysa şöhretiniz başkaları sizi ne sanıyorsa odur. Hayatta itibar denilen şey insanların sizin için mezar taşınıza yazdıklarıdır. Karakteriniz ise meleklerin Allah’ın huzurunda sizin için söyledikleri.Önemli olanda budur zaten.Bize verilen bu kısacık hayatta öyle yaşamalıyız ki elma ağcı gibi meyvemiz olmasa bile hiç olmasa çınar ağcı gibi gölgemiz olsun. Öyle dostlar edinmeliyiz ki onlarla aynı anda ağlayıp aynı anda gülebilmeliyiz. Çünkü insanın bir gözü ağlarken öbür gözü gülmez.Hani çok güzel bir söz vardır.Aynı dili konuşanlar değil,aynı duyguları paylaşanlar anlaşırlar diye. 
Güneşin size ulaşmasını istiyorsanız gölgeden çıkmalısınız. Yani sizlerle dost olmaya çalışan insanlara sizinde dost olmanız için çaba sarf etmeniz lazım. Dostlarımızla her zaman aynı düşüncede olacağız diye de bir şartta yok zaten. Dostluk bir gönül işidir söz işi değil. Bir kişiyle dost olmak kadar onunla dost kalmakta önemlidir. Hayatınızda sizin için değerli bir dostunuz yoksa sizin hayatınızın da bir değeri yok demektir. Şu dünyada ya çok seveceksin ya da sevmeyeceksin. Ama bir şey var ki asla seni seveni üzmeyeceksin. Herkese iyi pazarlar…    
Bu yazı toplam 696 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.