1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. İnsanların derdi çok dikkatli konuşmak ve sosyal projeler üretmek gerekiyor
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanların derdi çok dikkatli konuşmak ve sosyal projeler üretmek gerekiyor

A+A-

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü gibi Cumhur İttifakı’na sıkı sıkıya bağlı bir il başkanı “ülkücülere iş bulunması” noktasında çok agresif. Gemileri yakacak kadar olmasa da ittifakın keyfini kaçıracak kadar sert bir söylem içinde…

Ama boşa değil.

Çünkü işsizlik had safhada… Ve herkes etkili- yetkili gördüğü insanların kapısında…
Ekonomi kötü. İnsanların canı burnunda…

Dikkatli olmak, dikkatli konuşmak lazım…

***

TV8 ekranlarında yayınlanan ve Seray Sever ve Hakan Hatipoğlu’nun birlikte sunduğu "Gel Yazın Konuşalım" programındaki bir diyalog memleketi salladı. Sever’in Hatipoğlu’nun “insanların hayatları zor; ekonomik problem çeken var nasıl gülsün bu insan” cümlesine verdiği yanıt tepkilere neden oldu. Sever’i bir ekran yüzü olarak düşünmeyin sadece…

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezunu… Ama ne mezunu olursan ol söyleyeceğin nasıl söylemen gerektiğini bileceksin. Sever, Hatipoğlu’nun sorusuna  “Şöyle gülsün bu insan; en azından yukarıda savaş uçakları uçmuyor, bombalar patlamıyor. Yanında insanlar ölmüyor. Vatanındasın birazcık da şükretmeyi bilmesi lazım… En azından sağlıklısın. Çalışırsın kazanırsın; millet işi de beğenmiyor. O ucuz bu pahalı; üretirsin kardeşim! Fasulye pahalı! Pahalıysa pahalı ne yapacaksın fasulye yemeyeceksin o zaman ucuz sebze yiyeceksin… Mevsim sebzelerini zamanında alacaksın. Pahalıyken almayacaksın.

***

Algı yönetiminin temel kuralı: “Ne söylediğin değil, nasıl söylediğin önemlidir.

Eğer sen asgari ücretiyle geçinmeye çalışan birine “Bak savaş yok vatanındasın, sebzeleri mevsiminde tüket” gibi küçük detaylar üzerinden çözüm önerirsen. Biraz da eleştirirsen adamı tefe koyarlar.

Çünkü net olan bir gerçek var: Ekonomi kötü, asgari ücretle insanlar geçinemiyor. Enflasyon yüksek, gelir artışı az. Yaşam standartları geri gitti.

Bu adama karpuzu mevsiminde tüket demek küfür gibi algılanır. Nitekim de öyle anlaşılmış; sosyal medya yıkılıyor.

***

Yıllarca seçim kampanyası yürüten ekiplerin içinde oldum. Kampanyaları yürüttüm. Herhangi bir gerçekliği negatif anlatmanın prim yaptığını görmedim. İçinden umut ve empatinin geçmediği bir cümlenizin hiçbir önemi yoktur. Süleyman Demirel’in 1991 seçimlerindeki “iki anahtar” vaadi çok eleştirilse de doğruydu. İçinden umut geçiyordu.

***

Medyanın da sosyo-ekonomik gerçekliğe dikkat etmesi gerekiyor. Kentin referans gazetesi olarak biz buna büyük özen gösteriyoruz. Anlatım diline özen gösteriyoruz.

Bir- Ekonomi kötü mü, evet kötü… Zamlar, işsizlik, enflasyon, ticaretteki sıkıntılar bu gazete de detaylı biçimde yer alıyor.

İki- Toplumun umudunu pekiştirecek ne güzel gelişme varsa onlar yer alıyor.

Üç- İçinden geçtiğimiz sıkıntılı süreçte yöneticilerin ürettiği sosyal politikalara hak ettiği değeri veriyoruz.

Yani durumun vahametini ortaya koyuyoruz, nasıl çıkmamız gerektiği konusunda üretilen her şeye- gelişmeye değer veriyoruz.

***

Bakın Özgür Kocaeli’nin cumartesi günü nüshasında üç haber var.

Bir- Otobüsçüler zam istiyor: Alın size ekonominin yaşadığı sıkıntıyı anlatan somut bir haber. Bir gün önce simidin 1 lira 75 kuruşa çıkması ikinci manşetimizdi. Perşembe ise geleneksel olarak Pazar raporu vardı. Bugünün gazetesinde fındık fiyatlarının beklentiyi tam karışlamaması gazetemizde yer alıyor. Uzatmayalım, ekonomik sıkıntılar. Gazetemizde yer buluyor.

İki- Ekonomi kötü ama umudumuzu yeşertmek de lazım. Kocaeli Oto Ticaret Merkezi’ndeki ikinci el araba satışları da birinci sayfamızda… Bir ayda sitede 900 otomobil satılmış. Yani küçük de olsa kıpırdama var. Memnuniyet verici…

Üç- Manşetimiz ise “Garibana lojman”…

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın talimat vermiş, Kuruçeşme’deki belediye memurlarının kaldığı lojman boşaltılıyor. 10 dönümlük alan üzerine kurulu lojmanlar bir ay içinde boşaltılacak. O işlem bitince de barınma merkezi ya da hasta yakınları için konaklama misafirhanesi olacak. Çok güzel hamle…

***

Tahir Hoca’nın büyük projelerden ziyade halka dokunacak çalışmalar yapacağını sık sık yazıyorum. Halk ekmek, ucuz konut, ulaşım reformu gibi çabalar halkın ekonomisine ve yaşam kalitesine dokunma gayretleridir.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in de çöp taksi uygulaması benzer bir yaşam kalitesini artırma gayreti. İlk kim yapmış çok önemli değil. Yalova’da benim görev yaptığım dönemde çoktan başlamıştı. Ama önemli olan düşünülüp İzmit’te de uygulamaya konulması. Doğru tercih. Az para ile vatandaştan çok mutluluk- alkış…

***

Toparlayalım…

Öyle vatandaşa bol kepçeden anlamsız akıl vermenin anlamı yok. Vatandaşa katkı vermek ve çıkış yolunu göstermek zorundasınız.

Vatandaşın yaşam kalitesini artırıyorsanız eyvallah yoksa gölge etmeyin başka ihsan istemez…

Bu yazı toplam 2625 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum