1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İnsanlık Anıtı’na Başbakan yakıştırması: “Ucube”...
İnsanlık Anıtı’na Başbakan yakıştırması: “Ucube”...

İnsanlık Anıtı’na Başbakan yakıştırması: “Ucube”...

Eski Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun girişimleriyle ünlü heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan, 2009 yılında Üçler Mahallesi’ndeki tepeye dikilen “İnsanlık Anıtı”, Başbakan Erdoğan

A+A-

Eski Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun girişimleriyle ünlü heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan, 2009 yılında Üçler Mahallesi’ndeki tepeye dikilen “İnsanlık Anıtı”, Başbakan Erdoğan tarafından “ucube” olarak nitelendirildi...

Sanatçı Mehmet Aksoy, Başbakan’ın “ucube” lafını, “Bu şekilde açıklamalar ve bu tavır çok çirkin” derken, bir de heykelin tamamlanmamış olduğuna dikkat çekiyor... ve “Anıtta yer alacak, vicdani temsil eden göz ve savaşların acısını temsil eden gözyaşları henüz yapılmadı” diyor...

Başbakan ise Kars Belediyesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’a buyuruyor: ‘Yıkın gitsin...’

Şimdi... Eski Başkan Naif Alibeyoğlu CHP’nin ya da soldaki bir partinin mi belediye başkanıydı? Hayır. Alibeyoğlu da AKP’li idi... ama heykelseven bir AKP’li... Hürriyet’ten Şükrü Küçükşahin, O’nu şöyle tanıtıyor...

“Alibeyoğlu, iki dönem görev yaptı, ama en çok da heykel tartışmalarından çekti.

Avrupa’daki kardeş belediyelerden, Azerbaycan’dan edindiği hibe heykellerle şehri süslemeye kalkıştığında başlayan tartışmalarda bakın neler yaşadı?

Belediye kapısına giyinik iki kadın heykeli koydu, yaşlı olanı gelenleri elinde çiçekle karşılamayı, genç olanı ise kucağındaki kuzu ile doğa sevgisini simgeliyordu, ama heykeller kimileri için müstehcendi. (Sonunda kaldırıldı.)

Kendi görüşleri doğrultusunda Kars’ın değerlerini korumaya niyetlenen  Alibeyoğlu, ne hemşerisi âşıklar Murat Çobanoğlu, Şeref Taşlıova, Âşık Şenlik’i ne de şehrin sembolü olan atla kazı unuttu, hepsini anıtlaştırdı. ( . . . ) Alibeyoğlu’nun bu yaptıklarını beğenmeyenler de vardı. Onların konuyu Başbakan Erdoğan’a aktardığı ilk 2006’da anlaşıldı.  Erdoğan o yıl da Sarıkamış şehitlerini anma etkinlikleri çerçevesinde Kars’a gitti, bir yemek sırasında Alibeyoğlu ile sohbet olanağı doğdu.

İnsanlık Anıtı’nın değil de diğer heykellerin tartışıldığı günlerdi ve  Erdoğan, onları ima ederek, bu tür eserleri doğru bulmadığını söyledi.

Alibeyoğlu,  ne kadar “Şehri güzelleştirmeyi amaçlıyorum. Bazılarının önyargılarını yıkalım Sayın Başbakanım” dese de, ikna edici olmadı...

Alibeyoğlu için artık çok şey zorlaşmaya başlamıştı. İşçilerin DİSK’ten Hak-İş’e geçmesi için baskı görse de aldırmadı. Heykellerin kaldırılması yönünde gelen taleplere direnişini sürdürdü. O günlerde şöyle ilginç bir olay da başından geçti.

İktidarın o günlerdeki en güçlü  isimlerinden birine, bir şenlik davetiyesi verirken, “Şenliğe hangi sanatçıları çağırdın?” sorusuyla karşılaştı. “Efendim,   Sezen Aksu ile Anadolu Ateşi grubu katılacak” dedi.

Yanıt, “Ya Başkan,  Sezen Aksu iyi de Anadolu Ateşi’ni Başbakan pek beğenmiyor. Dansçılar da çok açık değil mi? Keşke çağırmasaydın” oldu.

Ne diyeceğini şaşırdı, sessiz kalmakla yetindi...”

Yazı devam etse de bu kadarı yeterli. Yazının çok kısa özeti ise yazının başlığı olmuş: “Sorun sadece ‘ucube’ heykel değil”.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.