1. HABERLER

  2. İpek kozasından zırh yaptı
İpek kozasından zırh yaptı

İpek kozasından zırh yaptı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Ortaöğretim Öğrenciler Arası Araştırma Projesi Kayseri Bölge Yarışları Melikşah Üniversitesi’nde açılan sergi ile başladı. Öğrencilerin

A+A-

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Ortaöğretim Öğrenciler Arası Araştırma Projesi Kayseri Bölge Yarışları Melikşah Üniversitesi’nde açılan sergi ile başladı. Öğrencilerin hazırladığı 110 proje sergide yer aldı. Birbirinden ilginç projelerin olduğu sergide ipek kozasından üretilen zırh, araç çamurluklarındaki buz ve kar birikintilerinin erimesi için oluşturulan ısıtma sistemi, davul çalarak elektrik üretimi, doğalgaz kaçağını önleyerek hem ülke ekonomisine katkı sağlama hem de ölümleri azaltabilecek alarm sistemi vardı. Yarışmada bölge finaline kalan Pakistanlı öğrencinin sarımsaktan şeker hastalarının glikozunu dengeleyecek çalışma dikkat çekenler arasındaydı.

Melikşah Üniversitesi’ndeki proje sergisinin açılışını Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Melikşah Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tankut Yalçınöz, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetliler katıldı. Açılış sonrasında ise projeleri inceleyen Vali Yılmaz, öğrencilerden bilgi aldı.

Özel Kılıçaslan Liseleri öğrencilerinden Mustafa Kutluay Yıldırım, fizik projesinde ipek kozasından zırh yapımı çalışması bölge finaline kaldı. Öğretmeni tarafından getirilen bir ipek kozasının projesine başlangıç için ilk adımı olduğunu anlatan Yıldırım, 8 katlı ve özel kullandığı tutkal ile ipek kozalarını birleştirdi. Sonrasında av tüfeği ile ateş edilerek ipek kozasının kurşun geçirmezliği denendi. Başarılı sonuç alınması üzerine ipek kozasından çelik yelek üretimini Bursa’da bir firmaya yaptırdı. Yıldırım, mevcut kurşun geçirmez yeleklerin maliyet açısından çok pahalı olduğunu ve ağır olması nedeniyle de kullanımının sorun oluşturduğunu hatırlattı. İpek kozasından yapılan zırhın hafif olması nedeniyle günlük hayatta rahatlıkla da kullanılabileceğini ifade ederek, üretim maliyetlerinin de çok ucuz olacağına dikkat çekti.

Kayseri Sema Yazar Anadolu Lisesi öğrencisi Gökçe Nur Dağlı, binaların atık suyunu kullanarak elektrik üreten projesini sergide tanıttı. Dağlı, binaların çatı katından gelen yağmur suyu, lavabo ve banyo gibi atık sularını borularla birleştirdi. Binanın bodrum katında depo oluşturarak, deponun çıkışında elektrik enerjisi üretmek amacıyla bire dinamo yerleştirdi. İki katlı binayı temsil eden makette, elektrik üretimi sağlandı. Dağlı, bu projenin atıkları en iyi şekilde değerlendirme adına önemli olduğunu ifade etti.

Kayseri Özel Mustafa Yelkenoğlu Fen Lisesi öğrencileri Şerife Seda Gedikbaş ile Esra Yılmaz davul çalınması sırasında oluşan sesle elektrik üretmeyi başardı. Gürültüyü elektriğe çevirmekte Faraday yasasına göre hareket ederek yaptıklarını anlatan öğrenciler, gürültünün fazla olduğu bütün ortamlarda sesi toplayarak elektrik enerjisine çevirebileceklerini anlattı. Konser salonları, stadyumlar, şehir merkezinde gürültünün fazla olduğu bölgelerde elektrik üretirken gürültüyü bir yerde toplayarak çevreyi verdiği zararından en aza indirildiğini belirtti. Davul derisine yerleştirilmiş güçlü neomidium mıknatıslar ve davulun etrafına sarılmış bobinlerle, davula tokmakla vurulduğu andaki ses etkisiyle lambayı yakma başarısı gösterdi.

Sivas Özel Sultan Murat Anadolu Lisesi öğrencileri Oğuz Koç ve Alperen Bulut, araç çamurluklarına biriken buz ve karların eritilmesiyle ilgili oluşturdukları projede dikkat çekenler arasındaydı. Projeye göre, araç davlumbazındaki biriken kar ya da buzlanma temizlenmesi oldukça güç. Aynı zamanda oluşan sürtünme nedeniyle daha fazla yakıt tüketiminin yanı sıra lastiklerinde aşınmasıyla ekonomik kayıp oluşuyordu. Projeye göre araçların davlumbazlarına, elektrikli battaniye içine yerleştirilen telleri buraya yerleştirdiler. Burada sağlanan ısınma ile çamurluklarda artık buzlanma yada kur birikimi olmuyor.

Kayseri Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Pakistanlı Sajjad Ali Shah ve Kosovalı Samur Bungu sarımsak suyunun glikoza etkilerini araştırdı.

Kayseri Bölgesi finalleri sonucunda seçilecek 17 proje Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye finalinde yarışmaya katılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.