1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İpin ucunu kaçırmak
İpin ucunu kaçırmak

İpin ucunu kaçırmak

Şu anda ülkemizde yaşanan neden ve nasıl olduğu tartışılan tutuklamalarla ilgili yargı cephesinde yaşananlara baktıkça insanın içi kararıyor. İktidar farklı muhalefet farklı konuşuyor düz

A+A-

Şu anda ülkemizde yaşanan neden ve nasıl olduğu tartışılan tutuklamalarla ilgili yargı cephesinde yaşananlara baktıkça insanın içi kararıyor. İktidar farklı muhalefet farklı konuşuyor düz mantıkla düşünen sade bir vatandaş hiçbir zaman işin aslını ne sorgular neden yorum yapmaya çalışır.

Ama işin gerçeğini, düşünen olan biteni kendi vicdanında tartan insanların  ipin ucunun kaçtığı bunun nerelere gideceğini düşünmelerinden başka seçenekleri de kalmıyor. Zor bir dönemde üstelik toplumsal barışa şiddetle gereksinim duyduğumuz bir süreç yaşanıyor .

Üstelik bir kaç ay sonra genel seçimlerin  yaşanacağını düşünürsek bu yaşananlar ülkemiz için daha da büyük önem taşıyor.

Bir suskunluk bir bezginlik hakim fırtına öncesi sessizliğin yaşandığı bir ortamda, medyanın toplumsal iletişim araçlarının duyarsızlığı olup biten her şeyi olağan olarak algılamalarından kuşku duymamak elde değil.

Bazıları için sürpriz olmuş olsa da son yaşanalar için ABD elçisinin görüşlerine iktidarın tepkisinin de kurmaca  bir senaryo olarak görüyorum. Dünyanın süper gücünün ülkemizde yaşananlara elçisinin yanında Beyaz saray da sözcü aracılığı ile ortaya koyduğu görüşlere ABD tepki gösteriyor yaptıklarınız basın özgürlüğüne uymuyor gibi açıklamalar ne kadar inandırıcı geliyor ki, bugün bilgisi olmadan hiçbir siyasi gelişmenin olmayacağını sağır sultanın bildiği gelişmelerde  aaaaaa….. gördünüz mü ABD  bile tüm yaşananları izliyor ve tepkisini dile getiriyor demek bile tam bir saflık.

Bu nu kalkıp gördünüz mü bak demek küçük  bir çocuğa elma şekeri almak kadar basit bir durum ortaya çıkarıyor. Yapmayın etmeyin, bu ülkenin insanları bu kadar saf olamazlar.

Ortadoğu coğrafyasında farklı sosyo ekonomik yapı içersinde çok sesliliği renkli mozaiği ile farklı ülke konumundaki ülkemizde yaşananları akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Bir takım değerleri ters yüz edercesine olan bitenler karşısında elma şekerini yediğinde elinde sapı kalan çocuk pozisyonuna düşmemek için çok duyarlı olmak yaşanan gelişmeleri dikkatli gözlerle izlemeliyiz.

Önümüzdeki süreçte daha sıcak gelişmelere tanık olacağımız bir ortama giriyoruz. Seçimlerde huzur ve güven içinde olup bitenleri defalarca belleğimizde sorgulayıp ülkemiz geleceği açısından  nelere olup biteceğini de düşünmek gerekir.

Gerçekten yazımın başlığında belirtmeye çalıştığım gibi sizce ipin ucu kaçmıyor mu?  Tüm bu yaşananlar bir değişim ve dönüşüm mü yoksa bir hesaplaşmanın ayak sesleri mi?

Eğer bu soruların yanıtlarında hava da kalan bazı şeyler varsa durum ciddi kontrol edilemez bir yola çıkılmış  toplumsal dengeler sarsılmışta ve hala birileri masal anlatıyor..

Yumuşak huylu olmak

Söylemlerine tarzına bakılırsa yumuşak huylu bir genel başkan izlenimi veren Ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu  gerçekten zor sıkıntılı bir sınava hazırlanıyor. Adeta biyonik bir adam gibi tempo içinde sağdan sola partisi ile ilgili her türlü etkinliğe katılıp kamuoyuna mesajlar vermeye çalışıyor.

İktidar alternatifi bir parti olmanın  yanında partisi içinde çok radikal değişim bir sürecini de bire bir yaşayan Genel Başkan konumu da yaşaması da ayrı bir önem taşıyor.

Kolay değil hem iktidara laf yetiştireceksin hem partinizin politikaları konusunda belirleyici olacaksın hem de parti içi dengeleri koruyacaksın.

İşte yumuşak huylu bir siyasetçinin bu kadar yoğun bir tempo içinde başarılı olması ancak takım oyunu dediğimiz tüm örgütleri ile tek bir ses tek bir yürek gibi hareket etmesi  bazı dezavantajları avantaja çevirebilir.

Şimdi ülkemizdeki bu yoğun tozu dumana katmış hassas dengeler içinde üstelik ana muhalefette olan bir partinsin genel başkanın atom karınca örneğinde olduğu gibi inanılmaz bir tempo içinde partisini  iktidara taşımanın formülünü bulmaya çalışacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.