1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İşaret etmeyin, sabit gelirler sağlayın
İşaret etmeyin, sabit gelirler sağlayın

İşaret etmeyin, sabit gelirler sağlayın

Kocaelisporluların, kamuoyunun 4 Şubat kongresiyle ilgili beklentisi Vali Ercan Topaca ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun belirleyeceği, başka bir deyişle işaret edece

A+A-

Kocaelisporluların, kamuoyunun 4 Şubat kongresiyle ilgili beklentisi Vali Ercan Topaca ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun belirleyeceği, başka bir deyişle işaret edeceği bir yönetimin göreve gelmesi. En iyi, en doğru isimleri onların bulabileceği, işi bilen, güvenilir bir oluşumun onlar tarafından belirlenebileceği düşünülüyor. Beklenti böyle de, gerek Valimizden, gerekse Büyükşehir’den gelen haberler “Boşunu beklemeyin” yönünde. Valimiz ilk günden beri altını çiziyor,”Ben isim veremem, taraf olamam. Güçlü, güvenilir bir oluşum gelirse desteğimi veririm” diyor. Belediye Başkanımız da aynı şeyi vurguluyor,  “Kimse benden isim işaret etmemi beklemesin. Kocaelispor sahipsiz kalmaz. Gelen yönetime destek oluruz” diyor. Beklenti ve cevaplar böyle. Güçlü, yükü kaldırabilecek bir oluşumun gönüllü olarak ortaya çıkması da uzak bir olasılık. Peki, ne olacak, nasıl olacak? Kafalar karışık.

Yönetim tek başına yükü kaldıramaz

Önceki akşam Kocaeli TV’deki programda bu konuyu tartışırken, bir fikir ortaya çıktı. Bize göre olumlu, güzel bir düşünceydi. Sizlerle paylaşmak, bilginize sunmak isterim. Kocaelispor yönetimine güvenilir, işi bilen bir yönetimin talip olmamasının arkasındaki neden belli. Kulübün ekonomik koşulları. Göreve gelecek yönetim, maddi sorunun üstesinden gelemeyeceği korkusunu yaşıyor, bu yüzden de uzak duruyor. Böyle düşünmekte haklılar da. İki sezondur futbolculara, personele para ödenmemiş. Başka borçlar da var. Üstüne giderler için de önemli bir rakam gerekiyor. Yani bu kulübü ayakta tutmak, maddi sorunların üstesinden gelebilmek için hatırı sayılır bir para gerekiyor. Böyle bir parayı bulmak sanıldığı kadar kolay değil. Tek başına yönetimin bu yükü kaldırması söz konusu değil.  Güvenilir ve işi bilen insanlar kendilerini neyin beklediğini bilmedikleri için maceraya atılmak istemiyorlar.

Vali ile Başkan desteklerinin adlarını koymalılar

Diyeceksiniz ki, Vali ile Başkan destek olacaklarını söylüyorlar. Daha ne olsun? Bu önemli elbette. Vali ile Başkan’ın varız demeleri ekonomik zorlukların üstesinden gelebilmek adına yönetime talip olmak isteyenlerin bir güvencesi. Ancak önemli bir nokta var. Vali ile Başkan destek olacaklarını söylüyorlar da bunun adını koymuyorlar. Ne kadar bir destek? Bu belli olmayınca yönetime talip olmak isteyenler acaba diyor, öne çıkamıyor. Desteğin ne olacağı konusundaki belirsizlik kimseye adım attırmıyor. İşi bilen, güvenilir oluşumların yönetime talip olmaları için bu belirsizliğin ortadan kalkması olmazsa olmaz koşul olarak gözüküyor. Yani Vali Topaca ile Başkan Karaosmanoğlu verecekleri destekleri somut olarak ortaya koymadılar, desteğin adını koymalılar.

Kulübün sabit gelire ihtiyacı var

Vali ile Başkan yasal olarak para veremiyorlar ama kaynak yaratabiliyorlar. Kaynak yaratmanın bir sürü formülü var. Bu noktada Vali ile Başkan, kulübü sabit gelir getirecek kaynak noktaları göstermeli. Kulübün mutlaka sabit gelirleri, akarları olmalı. Bunu yaratacak kişiler de Vali ile Başkan’dan başkası değil. Örnekle açıklarsak. Kulübün aylık 100 bin TL gideri var diyelim. Bunun yarısı Vali ile Başkan tarafından yaratılacak kaynaklarla  karşılansın. Diğer yarısını da gelecek yönetim ödesin. Böyle bir şekil ortaya çıkarsa, yani mali yükünün birlikle omuzlanacağı belli olursa güvenilir, işi bilen oluşumların önü açılır. Ben inanıyorum bu durumda Kocaelispor yönetimine bir değil, birkaç oluşum talip olur.

Yönetim işaretle değil, genel kurul kararıyla gelsin

Buradan Valimiz Ercan Topaca’ya, Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na sesleniyorum, çağrı yapıyorum. Yönetime kimseyi işaret etmem diyorsunuz. Haksınız. Güvenilir bir yönetim gelsin destek olacağız diyorsunuz. Teşekkür ediyoruz. Çıkın desteğinizin adını koyun. Bu kulübe aylık ne kadar kaynak yaratacaksınız bunu açıklayın. Sonra gerisine karışmayın. Siz o açıklamaları yapar yapmaz, yönetime talipliler birer birer ortaya çıkacaktır. Çıksın iki-üç oluşum, talibim desin. 4 Şubat’ta kongrede birbirleriyle yarışsınlar. Biz genel kurul üyeleri de hangisi bu işi yapar, hangisi yapamaz sorgular, vereceğimiz oylarla bunun kararını veririz. Görev alacak yönetim işaretle değil, genel kurul üyelerinin kararıyla belirlenir. Olması gereken, sağlıklı yol budur.  Gözümüz kulağımız Valimiz ve Belediye Başkanımızda. En kısa süreçte bekliyoruz açıklamalarını.

Aykut Okan böyle gönderilmeyi hak etmedi

Bölgesel Amatör Lig’de Kocaeli takımlarının genel olarak başarısız bir ilk yarı geçirdiğini dün yazmıştım. Aksini düşünen çıkacağını sanmıyorum. Puan durumu her şeyi anlatıyor zira. Futbol potansiyeli olarak Türkiye’nin önde gelen illerinden biriyiz ama bulunduğumuz grupta ilk 3 içinde yokuz. Her bakımdan üstün olduğumuz Düzce ilinin temsilcisi, Sakarya ili bizi sollamış. Bunu kabul edemeyiz, içimize sindiremeyiz. İlk yarı bittiğinde ilk 3 sırada üç Kocaeli takımı sıralanmalıydı. Kocaeli’ne yakışan da, bu ilden beklenen de buydu.

Kan değişikliği gerektiren bir durum yoktu

Genel bir değerlendirmeden sonra asıl konumuza gelmek istiyorum. İlk yarının son maçının ardından Hereke Yıldızspor’da önemli bir gelişme yaşandı, yönetim teknik direktör Aykut Okan ile yollarını ayırdı. Başkalarını bilmem ama benim beklediğim bir karar değildi bu. Tamam Kocaeli takımları ilk yarıda bekleneni veremedi ama takımlarımız arasında en başarısızı kim diye sorarsanız vereceğim yanıt önce Derince Belediyespor, sonra Çenesuyu Plajyoluspor olur. Hereke Yıldız’ın imkanlarını, sezon başındaki hedefini düşündüğümüzde bu ekiple ilgili çok başarısız diyemeyiz. Daha iyi olmalıydı, olabilirdi ama teknik direktör değişikliğini gerektirecek bir durum da yoktu. Son maçla ilgili kiminle konuşsak hakemin temsilcimizi yaktığını söylüyor. Yani haksız bir yenilgi söz konusu. Böyle bir maç sonrasında faturayı teknik direktöre çıkarmak hiç doğru olmadı bence.

Zamamlama da yöntem de yanlış

Yanlış alan başka bir nokta, Aykut Okan’ın görevine maçtan sadece iki saat sonra telefonla son verilmesi. Teknik direktör ile yolları ayırabilirsiniz elbette ama şekil kesinlikle bu olmamalıydı. Bunun yolu yöntemi vardır. Çağırırsın teknik direktörünü karşılıklı konuşur, güzellikle bu işi sonlandırırsın. Zamanı da şekli de uygun olmadı bu kararın. Hereke Yıldızspor yönetimi ayıp etti. Aykut Okan yaklaşık 3 ay o kulübe hizmet etti, elinden geleni yaptı. Böyle gönderilmeyi asla hak etmemişti. Aykut Okan bu ilin elit teknik adamlarından biri. İnanıyorum ilerli süreçte meslekte çok iyi yerlere gelecektir. Benim bundan yana bir kuşkum yok. Sevgili Aykut’a geçmiş olsun diyor, bundan sonrası için başarı diliyorum.

Fahri’nin geleceği zaman değil

Hereke Yıldızspor yönetimiyle ilgili bir eleştirim daha var. Gelen haberler Okan’ın yerine Fahri Denli’nin getireceği yönünde. Fahri’yi çok severim, müthiş futbolcuydu. Teknik adam olarak da iyi yerlere gelebilir. H. Yıldız’a da mutlaka hizmet edecektir. Ancak gün o gün değil.  Fahri’nin abisinin  başkanlık yaptığı takıma teknik direktör olarak gelmesi şık bir durum olmaz diye düşünüyorum. Başkan ile teknik direktörün kardeş olmasının ileride bazı sakıncalar yaratabileceği konusunda kaygım var. Bunu da yazmadan edemedim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.