1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşçiler Hürriyet'e tepkili: “Başkan Fatma işçileri atma”
İşçiler Hürriyet'e tepkili: “Başkan Fatma işçileri atma”

İşçiler Hürriyet'e tepkili: “Başkan Fatma işçileri atma”

İzmit Belediyesi’nde 10 işçinin işten çıkarılmasına tepki gösteren Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, işçilere gönderilen iş akitlerinin feshinin yok hükmünde olduğunu söyleyerek yasal haklarını kullanacaklarını belirtti.

A+A-

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Sadican Aygen, Memur-Sen İl Başkanı Şahin Yaşlık, üyeler ve çalışanlar, İzmit Belediyesi’ne bağlı BEKAŞ A.Ş’de çalışan 10 işçinin iş akdinin feshedilmesi ve belediyedeki görevden almalar üzerine belediye önünde bir araya geldi. Zulme uğrayan çalışanların yanlarında olduklarını dile getiren kalabalık, “Başkan Fatma işçileri atma” şeklinde slogan attı. Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy ise, “İşçilerin hakkını korumak için gerekirse İzmit Belediyesi önünde çadır kurarız” dedi. İdris Ersoy açıklamasında şunları dile getirdi:

“Hizmet-İş Sendikamızın yetkili olduğumuz İzmit Belediyesi şirketi BEKAŞ A.Ş’de çalışan 10 üyemizin iş akdi feshedilmiştir. Kamuoyunun dikkatini çekmemek için, gizli ve sessiz bir biçimde yapılan bu fesih yasa dışı, hukuksuz ve kanunsuzdur. Fesih sebebinin yazılmadığı, 696 KHK kapsamında olmayan ve BEKAŞ A.Ş tarafından fesih işleminin yapılması gerekirken İzmit Belediyesi İnsan Kaynakları tarafından yapılan bu fesih, yasal olarak geçersiz ve yok hükmündedir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce Cumhuriyet Halk Partisi İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, miting alanlarında ve basın yayın kuruluşlarında yaptığı konuşmada, 'Kimsenin ekmeği ile oynamayacağım-İşçiler bana güvensin' diyerek bende işçi çocuğuyum, emeğin, alın terinin, açlığın ne olduğunu bilirim demiş, ancak daha 2 ay olmadan mübarek Ramazan günü çalışanları açlığa, işsizliğe mahkum etmiştir. Bu hukuksuzluğu, kuralsızlığı, mobingi kabul etmemiz mümkün değildir.

whatsapp-image-2019-05-28-at-16.48.54.jpeg

Bu işçi kıyımının devam etmesi ve çıkarılan işçilerin işe alınmaması durumunda İzmit belediyesinde iş barışı ve huzurundan bahsetmenin artık mümkün olmadığı ortadadır. Bu konuda her türlü yasal ve demokratik eylem hakkımız sonuna kadar kullanacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz."

Daha sonrasında söz alan Bem Bir-Sen Şube Başkanı Sadican Aygün ise belediye yönetimini suçlayarak şunları dile getirdi:

“31 Mart seçimleri sonrasında İzmit Belediyesinde gerçekleşen başkan değişikliği sonucunda idari ve çalışma kadrolarındaki hareketleri endişe içinde ve dikkatle takip etmekteyiz. Her şeyden evvel insan hak ve hukukunun teminatı olan avukatlık mesleği mensubu olan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in tasvip etmediğimizi mesleği ile ilgili değerlerle bağdaşmadığını, yapılan bu uygulamanın zulüm olduğunun altını çizmekteyiz.

İzmit Belediyesinde özellikle sendikal platformda BEM BİR Sen üyelerini tehdit ve baskı ile istifa ettirilmesine, KESK’e bağlı Tüm Bel Sen’e geçiş noktasında, Hürriyet ve yönetiminin tutumu bu baskıcı hukuksuz ve anti demokratik anlayışlarının ilk işareti olmuştur. Yeni atadığı insan kaynakları müdürünün kamu görevini ifa ederken tarafsız olması gerekirken valilikte sendika yetki Tüm Bel-Sen yetkilisi gibi hareket etmesi bu tutumlarının bir başka yansımasıdır.”

whatsapp-image-2019-05-28-at-16.48.53-(1).jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum