1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşçiler Tüpraş sözleşmesinden memnun 
İşçiler Tüpraş sözleşmesinden memnun 

İşçiler Tüpraş sözleşmesinden memnun 

Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar Tüpraş sözleşmesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-

Beyaz Yalı Restoran’da gerçeklesen basın açıklamasına Genel Yönetim Sekreteri Ünal Akbulut’ta katıldı. Yaşar, işçinin sözleşmeden memnun olduğunu söyledi. 

Sözlerine 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak başlayan Yasar, “Öncelikle bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. 19 Mayıs Bayramı'nı kutluyor, ülkemizi emperyalist işgalden kurtaran tüm milli mücadele şehitlerimizi ve Gazi Mustafa Kemal'i yad ediyor, saygıyla anıyoruz.O gün verilen mücadelenin kıymetini halkımız gayet iyi biliyor. 15 Temmuz'da gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi sırasında bu gerçek bir kez daha ortaya çıkmıştır. Halkımız, tıpkı işgal yıllarında olduğu gibi mücadele etmiş, kahramanca ülkesine ve demokrasiye sahip çıkmıştır. Çok önemli bir Anayasa Referandumu'nu geride bıraktık. Referandumda ortaya çıkan tablonun çok iyi okunması ve buna uygun bir şekilde hızla normalleşme yönünde adımlar atılarak artık elbirliğiyle halkımızın aş ve iş sorunu başta olmak üzere asli meseleleri üzerine, toplumun ve ekonominin ihtiyaçlarına yoğunlaşmamızın zamanı gelmiştir” dedi. 

TÜPRAŞ sözleşmesinin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Yasar, “Aliağa, Batman, Kırıkkale ve Kocaeli şubelerimize  bağlı toplam 3887 üyemizin çalıştığı Tüpraş işletmesinde 1.1.2017-31.12.2018 yürürlük dönemi için, 15.05.2017 tarihinde toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır. Toplu iş sözleşmesi öncesi ortalama aylık çıplak brüt ücretin 3.984.-TL olduğu işletmede, sözleşmenin birinci yılı 1. altı ayı için ücretlerimize “% 9” oranında ücret zammı alınmıştır. Bu oran aynı dönem için geçerli olan altı aylık enflasyon oranının, yani %4,73 oranının yaklaşık iki katıdır. Sözleşme ile 01.07.2017 tarihinde ikinci altı ay için, altı aylık enflasyon oranında zam yapılması kararlaştırılmıştır. Mayıs ayı başında açıklanan altı aylık enflasyon oranı %8’dir. Ücret zammı dönemimiz olan Temmuz 2017 ayı başında açıklanacak enflasyon oranının da bu oran veya üzerinde olması olasılık dahilindedir. Temmuz 2017 ayında açıklanacak enflasyon oranının %8 olması halinde, 1. altı ayda aldığımız %9 ücret zammı oranı ile birlikte Temmuz başı itibariyle aylık ücretlerimiz %17,72 oranında artmış olacaktır. %8 enflasyon oranı olasılığına göre; 31.12.2016 tarihi itibariyle işletmedeki ortalama aylık ücret, 3.984.- TL idi. Bu ücret 1. altı ay ve 2. altı ay zamları ile birlikte 01.07.2017 tarihi itibariyle 4.690.-TL olacaktır.  Bu hesaba göre aylık zam miktarı toplam 706.- TL’dir. Sözleşmenin İkinci yılı  1. altı ayı için  altı aylık enflasyon oranında,  2. altı ayı için ise altı aylık enflasyon oranına 0,50 (yarım) puan eklenmesiyle bulunacak miktar kadar ücret zammı yapılması kararlaştırılmıştır.

SOSYAL YARDIMLAR
Toplu iş sözleşmesindeki sosyal yardımların 1. yıl için yıllık artış oranları %15 ile %29 arasında değişen oranlarda gerçekleşmiştir. Üyelerimize her ay ödenen birleştirilmiş sosyal yardım miktarının artış oranı yaklaşık %20 olmuştur. 2015 yılında ilk defa sözleşmeye giren Bayram Ödentisi miktarının artış oranı ise yaklaşık %17 olmuştur. Böylece bayram ödentileriyle birlikte 1. yıldaki yıllık sosyal paket  toplamda 5.200.-TL olmaktadır. Bu miktarlar, sözleşmenin 2. yılında yıllık enflasyon oranında artırılacaktır. Tüpraş için imzaladığımız sözleşme ile alınan zam oranları ve diğer kazanımlarımız  ile benzer büyüklükte ve benzer ortalama ücretli işyerleri için  Türkiye’de imzalanan toplu iş sözleşmeleri  karşılaştırıldığında, Tüpraş toplu  iş sözleşmesindeki  kazanımlarımız  oldukça yüksek.

KIDEM TAZMİNATI KORUNMALI
Türk-İş hem de Petrol-İş Sendikası olarak kıdem tazminatında herhangi bir hak kaybına yol açacak bir düzenlemenin karşısında olduğumuzu vurguluyoruz. En temel haklarımızdan olan kıdem tazminatı, sendikaların kırmızı çizgisidir. Konfederasyonumuz Türk-İş'in 2015 yılındaki son Genel Kurulu'nda da kayıt altına alındığı üzere, hak kaybı getirecek bir düzenleme Genel Grev nedenidir. Petrol-İş Sendikası, kıdem tazminatında eğer bir hak kaybı söz konusu olursa, konfederasyonumuzun bu kararının gereğinin yapılması hususunda inisiyatif alacak ve mücadelenin öncüsü olacaktır. Aylık %8,33'lük oran ya da 1 yıla 30 günlük ücrete karşılık gelen mevcut sistemden bir adım geri atmayız. Öte yandan, kıdem tazminatının bireysel fon hesabına devredilmesine ve alın terimizin karşılığı olan bu hakkımızın piyasa şartlarına emanet edilmesini de yanlış buluyoruz. Kamuda alt işveren ve geçici olarak çalışanların kadroya alınması konusu bir seçim vaadi olarak kalmamalıdır. Bu hususta derhal bir düzenleme yapılmalıdır. Memur Sen’in ILO temsilcisi olması düşüncesini kabul etmiyoruz. Türk is en büyük konfederasyon. Referandumdan evet oyu çıktıi ancak hayır diyenlerin kararı da iyi okunmalıdır. İşsizlik fonu daha iyi kullanılmalı.  Bu fonda Katrilyonlar var. İşten atılanlara eski sistem üzerinden para ödeniyor” dedi. 

Ayşegül Kalaycı
 

Bu haber toplam 3423 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.