1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İşçiyle oynamayın
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İşçiyle oynamayın

A+A-
Türkiye’de bir şeyleri düzeltmek gerekiyor, bazı konularda “Böyle gelmiş, böyle gitmez” denilmek isteniyorsa, öncelikle el atılması gereken konulardan biri çalışma hayatı ve “Sendikacılık” düzenidir.
Biz gençliğimizde gerçek sendikacıları gördük. Kahraman sendikacılar vardı. Üyesi işçinin hakkını sonuna kadar savunan, gerektiğinde siyasi iktidara kafa tutan, kendisi de üyesi işçilerin kazandığı kadar parayla geçimini sağlayan; hatta bu ülkede iktidarları değiştiren sendikacılar vardı. 
Şimdi, sendikacılık tam anlamıyla bir ağalıktır. Profesyonel sendikacılıkta, şube yönetim kurulu üyeleri bile, sendikalarına üye işçilerin 8-10 katı maaş alırlar. Hele şube başkanı seviyesindeki, genel merkez yöneticisi seviyesindeki kimi sendikacıların aylık gelirlerini duysanız,  şaşarsınız.. Sendikacılar, gün gelir seçim kaybederler. Artık görevleri biter.. Aslında üyeleri gibi gerçek işe geri dönmeleri, üyeleri kadar maaşla geçinmeleri için yasal hak vardır. Ama artık rahata alıştıklarından, bunu göze alamazlar. Çok yüksek, aklınızın alamayacağı kadar yüksek tazminatlarla emekliye ayrılırlar.
………
Ülkemizde sendikacılığın bir değeri, saygınlığı da kalmadı. Bir şekilde bir sendikada bir koltuğu kapanlar, artık bunu korumanın çabası içine giriyorlar. Sendikaların hepsi için söyleyemem. Ama büyük bölümünde kurum içi demokrasi de uygulanmıyor. 
Türk Metal’in başı bu nedenle derde girdi. Yıllarca üyesi işçiyi uyuttu. İşverenlerle el ele kolkola verdiler. Sözleşme pazarlıklarında hep işverenin dümen suyunda gittiler. Türk Metal’a üyeleri işveren gönderir olmuştu. Sendikada köşe başlarını tutanlar,  işyeri temsilciliği seçimlerinde bile demokrasiyi içlerine sindiremediler. İşçiden aidatı aldılar, kendileri bir elleri yağda, bir elleri balda yaşadılar. Sonunda da o geçen mayıs ayından itibaren metal sektöründeki bildiğimiz, hala izleri devam eden sıkıntılar patladı. 
Türk Metal bunu yaptı da, işçinin kabaran öfkesini kullanmak için harekete geçen rakibi Birleşik Metal çok mu dürüst davrandı. Hayır.. Onlar da en istikrarlı, en çok üretim yapan, işçilerin gününde ücretlerini tıkır tıkır aldığı, iş barışının yıllardır korunduğu kimi işyerlerinde insanların öfkesini kullanmaya kalktılar. Türk Metal’i terk eden işçileri kendi sendikalarına alıp, daha fazla gelirin peşinde koştular. 
Huzursuzluklar çıktı. Kimi işyerlerinde tıkır tıkır işleyen çarklar durdu. Evli barklı, kendisine bir yaşam kurmuş kimi işçiler işten atıldılar, ortada kaldılar. Sendikalar vuruştu, işçiler kaybetti. Türk Metal anlayışındaki bir sendikanın burnunun sürtünmesi, sırtını böyle bir sendikaya dayayıp çalışanlarını sömüren kimi işverenlerin ağzının payını alması, belki yegane kazanç oldu. 
Geçen gün, çocukluğundan buyana tanıdığım, çok sevdiğim ve güvendiğim; bugünlerde ilimizdeki çok önemli sanayi kuruluşlarının en tepesinde yönetici pozisyonunda bulunan arkadaşım ziyarete geldi. Bütün büyük sanayiciler için zor günlerden geçildiğini, önlerini göremediklerini anlattı. Ancak kendisinin başında bulunduğu fabrikaların-bu bölgede birden fazla- küresel sıkıntılardan çok sendikaların neden olduğu huzursuzluklarla boğuşmak zorunda kaldığını söyledi. Genç ve başarılı yönetici arkadaşım, “Şundan emin ol. Ne Türk Metal’in yaptığı, ne Birleşik Metal’in yaptığı doğru. İkisi de aslında işçiyi zora sokuyor” dedi.
………..
Metal sektöründeki bu karmaşa ve sıkıntılar devam ederken, şimdi bölgemizde yeniden belediyelerde iş barışının bozulma riski var. Belediyelerde bu sendikal mücadeleye çok ayıp ve yazıktır ki siyaset de alet oluyor. Kocaeli’de devran dönüp, belediyelerin CHP’den AKP’ye geçmeye başlaması ile birlikte, bütün belediyelerde Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş üye toplamaya başlamış, adeta yok sendika konumundan en büyük sendika konumuna gelmişti. AKP’li yöneticiler, bütün Türkiye’de olduğu gibi, ilimizde de ellerine geçirdikleri belediyelerdeki işçileri Hak-İş’e üye olmaya zorladılar.
Hoş günümüzde yerel yönetimlerde sendikasız taşeron işçisi sayısı, sendikalı kadrolu işçiden çok daha fazla. Ama yine de sendikalar için altın tepsi içinde önlerine sunulmuş çok kazançlı bir kaynak var. 
Geçtiğimiz yıllarda Büyükşehir işçileri arasında bir dalgalanma olmuştu. AKP ile Hizmet-İş’in arası biraz bozulmuş, bunu fırsat bilen Türk-İş’e bağlı Belediye İş saldırıya geçmişti. İşçiler iki sendika arasında sıkıntılar yaşadılar. Karmaşa uzun süre devam etti. Elbette kentte işler de aksadı. Sonra bu durulmuştu. 
Bugün ilimizdeki 13 belediyeden, neredeyse tamamında Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş yetkilidir. Arada bir yöneticileri eser üfürür ama aslında Hizmet-İş’in üyelerine çok büyük katkısı yoktur. Zaten sendikacılarla belediye yöneticileri o kadar içli dışlıdır ki, sendikacının üyesi için arkadaşından bir şeyler istemesi kolay değil.
Sadece İzmit Belediyesi’nde DİSK’e bağlı Genel-İş yetkili. İzmit Belediyesi’nde sendika ile hiçbir sorun yaşanmadı. Üye işçi memnun... Demokrasi var.. Hizmet-İş’te yönetimleri kolay kolay üye işçi değiştiremez. Ama Genel-İş’te değiştirebilir. Yıllardır İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da sendika ile hiç uğraşmadı. İşçisine, “Bakın bu Genel-İş Komünist. Hizmet-İş bizden. Bırakın sendikayı Hizmet-İş’e gelin” demedi. 
Ama şimdilerde bir hareket başlamış. İzmit Belediyesi’nde Genel-İş üyesi işçilerin Hizmet-İş’e geçmeleri için baskı yapılıyormuş. Yine işin içinde Başkan Doğan’ın bulunduğunu hiç sanmıyorum. Pek çok özel sohbetimizde Başkan Doğan’ın Genel-İş’le arasında sorun bulunmadığını söylediğini bilirim. Ama belediye yönetimindeki bazı kendini çok önemli sanan, zaman zaman ortalığı karıştırmaktan zevk alan yöneticiler, Hizmet-İş’in değirmenine su taşımak istiyor, işçilere baskı yapıyormuş.
Çok tehlikeli bir durum. Metal sektörü karıştı, Türkiye ve işçi zarar gördü. 
Şimdi, yeniden Belediyelerin içine çomak sokuluyor. Gariban işçi üzerinden sendikalara rant aktarmanın siyasi kumpasları kuruluyor. İzmit Belediyesi’nde sendikalı işçi sayısı topu topu 250 civarında. Hizmet-İş’in zaten bu kentte binlerce üyesi var. Daha ne istiyorlar?.. Neden her şeyin içine siyaseti bu kadar çirkin biçimde sokuyorlar?.
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın bu konuda hassas olmasını, başında bulunduğu kurumda çok gereksiz ve haksız bir sendika operasyonuna izin vermemesini bekliyorum. 
Bu yazı toplam 432 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum