1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Işık artık MGK üyesi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Işık artık MGK üyesi

A+A-

65 nci Cumhuriyet Hükümeti açıklandı. Binali Yıldırım Başbakanlığındaki yeni Hükümette de,  Kocaeli’den en az bir Bakan’ın bulunacağı, bu kişinin de çok büyük olasılıkla Fikri Işık olacağı zaten tahmin ediliyordu.

Büyük sürpriz, Fikri Işık’ın gerçekten çok başarılı olduğu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yerine, Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesiydi. Hem partiyi, hem devleti tanıyan birinden şu değerlendirmeyi dinledim:

“- Yeni dönemde,  yerli savunma sanayiine büyük önem verilecek. Yerli savunma sanayiinin gelişmesi için, bilim ve teknolojiyi çok iyi kullanmak gerekiyor.  Geçmişte Savunma Sanayii ‘nin içinde, çok önemli pozisyonlarda görev yapan Düzce Milletvekili Faruk Özlü’nün Milli Savunma Bakanı olması bekleniyordu. Çok ilginçtir. Milli Savunma Bakanı olması beklenen Özlü, Bilim Sanayi ve Teknoloji

Bakanı oldu. Yeniden Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olacağına kesin gözüyle bakılan Fikri Işık ise, Milli Savunma Bakanlığı’na getirildi. Burada çok ilginç ve çok önemli bir mantık bulunduğunu tahmin ediyorum. Aslında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı birbiriyle çok yakın ilişki içinde çalışacaklar. Özlü Işık’a, Işık Özlü’ye yardımcı olacak…”

Hiç kuşkusuz, Fikri Işık’ın 2013 yılının son günlerinde Nihat Ergün’den devralıp başarıyla yürüttüğü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, vatandaşa daha çok dokunan, daha fazla halkın içinde ve daha aktif bir bakanlık göreviydi. Milli Savunma Bakanlığı,  çok fazla halkla ilişkili bir görev değil. Ama, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, üstlendiği bu görevle birlikte aynı zamanda Milli Güvenlik Kurulu (MGK) doğal üyesi olmuştur ki,  bu da devletin içinde yer almak açısından son derece önemlidir.

Bu arada eski milletvekili, Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Nihat Ergün’le ilgili de bir bilgi aktaralım. Ergün, kesinlikle ve tamamen aktif siyasetin dışında. İstanbul’da yüksek lisans eğitimini tamamlamış,  doktora üzerinde çalışıyor. Birkaç yıl sonra Nihat Ergün için “Prof.Dr.Nihat Ergün” dersek, şaşmayın. Ergün’ün yeni bir kitap üzerinde de çok ciddi çalışma yaptığını öğrendim.

Fevziye Bahçesi’ne portatif şemsiye

İzmit’in cenaze törenleri, ağırlıklı olarak Fevziye Camii’nde gerçekleşiyor. Zincirlikuyu Camii, Hayırseverler Camii, M.Alipaşa Camii, Yahya Kaptan Camii, Yenicuma Camii bahçeleri de zaman zaman çok kalabalık cenaze törenlerine tanık olur. Bu camilerin avlularında toplanan insanları yağmurdan veya kızgın güneşten koruyacak tenteli kapalı bölümler var.

Ama en kalabalık cenaze törenlerinin düzenlendiği Fevziye Camii avlusu tamamen açık. Bu nedenle  yağışlı veya kızgın güneşli havalarda  Fevziye avlusunda toplananlar, cenaze sahipleri büyük sıkıntı çekiyorlar.

Uzun süredir Fevziye Camii bahçesine, insanları yağmurdan ve güneşten koruyacak bir düzenek yapılması gündemde. Ama bizim şehrimiz şu Anıtlar Yüksek Kurulu’na bir türlü söz geçiremiyor. Anıtlar Kurulu, kente çok lazım Halk Evi binasını restore ettirmiyor, Fevziye bahçesine tente yaptırmıyor.

Geçen pazartesi günü, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın annesinin cenaze töreni vardı. Elbette çok kalabalıktı. Havada yağmur havası vardı. Hatta şiddetli bir sağanak boşalabilirdi.  Fevziye Camii bahçesinin bir bölümüne,  İzmit Belediyesi, portatif şemsiyeler yerleştirdi. Küçük bir kapalı kabin de yapıldı. Hiç değilse, cenaze için gelen kadınların olası yağıştan korunması sağlandı.

Geçen gün Başkan Doğan ile görüşme imkanı buldum. Fevziye Camii bahçesini sordum, “Hani tente yapılacaktı?. Sizin annenizin cenazesinde önlem alındı ama, vatandaş cenazelerinde ne olacak?” dedim.

Başkan Doğan, Fevziye bahçesi için yeni projeler hazırlattıklarını, Anıtlar Yüksek Kurulu’nu ikna etmeye çalıştıklarını söyledi. Ama bu süreçte, önümüzdeki sıcak yaz günlerinde, annesinin cenaze töreninde kullanılan portatif şemsiyelerin Fevziye Camii bahçesine kurulacağını söyledi. Yani, çok sıcak veya yağışlı

günlerde Fevziye Camii bahçesinden cenazesi kalkacak vatandaşlar, İzmit Belediyesi’ni başvurup, bahçede portatif şemsiyelerin konulmasını talep edebilir. İzmit Belediyesi, Fevziye Bahçesi için Anıtlar Yüksek Kurulu’nun da onay vereceği kalıcı bir düzenek için de çalışmalarını sürdürüyor.

 Yine pot kırdım

Biliyorum, çok patavatsız bir adamım. Aklıma geleni, her ortamda, herkesin yüzüne söylemek gibi bir huyum var. Genellikle iyi oluyor. Beni seven, bu halimle seviyor. Ama kimi zaman da bu patavatsızlık, pot kırmama neden oluyor.

Pazartesi günü,  Başkan Nevzat Doğan’ın annesinin cenazesine gitmedim. Gidemedim. Hem çok işim vardı. Hem o gün cenazeye çok büyük katılım olacağını öngörmüş,  trafikle boğuşmayı, Fevziye Bahçesinde yüzlerce kişiyle birlikte olmayı göze alamamıştım.

Ama biliyorum. Nevzat Doğan sevdiğim bir arkadaşımdı ve taziyede bulunmam da gerekiyordu. Salı günü makama gittim. Geçmişte Sefa Sirmen’le, bugün Nevzat Doğan’la yaptığımız iş nedeniyle yakındık. Buna rağmen, Belsa Plaza’ya girmişliğim 2’den fazla değildir. Belediye Başkanlarının, Valilerin, bürokratların makamında bulunmaktan,  ziyaret etmekten hiç hoşlanmam. Sıkılırım. Taziye bir insani zorunluluktu, bu nedenle Başkan Doğan’ın makamına gittim.

İnsanlar grup grup geliyor, Başkan’a annesinin kaybı nedeniyle taziyelerini sunuyorlar. Ben de başsağlığı diledim. Hemen çıkıp, dönmek istedim. Ama Başkan bırakmadı, “Sen her zaman gelmezsin. Bir şey ikram etmeden göndermem” dedi.

Oturdum. Odada Cengiz Özdemir de vardı. Cengiz Özdemir, 2004 yerel seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Başkanlığı için AKP’den aday adayı olmuştu. Kısa sürede kendisini geniş bir kesime sevdirmişti. Ama adaylık yarışında Karaosmanoğlu’nu geçemedi. Daha sonra Özdemir’in bir de Kocaeli’den DP adayı olarak milletvekilliği girişimi oldu.  Cengiz Özdemir’i severim. Hala inanırım ki, 2004 yerel seçimlerinde Kocaeli adayı gösterilse, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olsa, bugün bizim şehrimiz Türkiye’de spor, sanat, kültür açısından en ileri illerden biri olabilirdi.

Başkan kahve söyledi. Oradan buradan sohbet ediyoruz. Ben çıkıp, Cengiz Özdemir’e “2019’da gel, Büyükşehir adayı ol” dedim.

Birden makam odasında buz gibi bir hava esti. Özdemir, ısrarla ve sanki biraz da panik halinde, “Yok yok. Ben boyumun ölçüsünü aldım. Artık siyasette yokum. Hiçbir yere de aday olmam” dedi. Ben hala ısrar ediyor, Özdemir’e “Yahu gel. Ortalık boş gözüküyor. Başkan Karaosmanoğlu yeniden aday olmayacak. Gel burada bu defa şans daha yüksek” diyorum. Ben böyle dedikçe, Cengiz Özdemir adeta kendini korumaya alıyor, siyaseti nasıl tamamen bıraktığını anlatıyor. Sonra, konuyu değiştirdiler.

Taziye ziyareti bitti, Belsa’dan çıktık. Gözümün önüne Cengiz Özdemir’e “Gel 2019’da Büyükşehir adayı ol” dediğim anda odada esen soğuk rüzgarı getirdim. Jeton düştü.  2019 için Büyükşehir adaylığına en içten taliplerden biri Nevzat Doğan’dı. Adamın makamındayız. Adamın annesi için taziyeye gelmişiz. Ben orada, Nevzat Doğan’ın çok arzuladığı bir görev için başka adamı öne çıkartmaya çalışıyorum. Böyle hatalar çok yapar, böyle potlar çok kırarım.

Ama en azından Nevzat Doğan da, Cengiz Özdemir’in 2019 için karşısında rakip olmadığını öğrenme fırsatı oldu. Belki bu açıdan kırdığım pot işe yaramıştır.

Bahçeli: “Başkanlık yok” dedi

Salı günleri,  siyasi parti genel başkanlarının Meclis Grup toplantılarındaki konuşmalarını kaçırmadan dinlemeye çalışıyorum. Salı günleri ilk toplantıyı MHP grubu yapıyor. MHP malum, çalkantılı günlerden geçiyor. Parti içi muhalefet başkaldırıp, olağanüstü kongre istediğinde, Devlet Bahçeli de sanki AK Parti’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaklaşmaya başlamıştı.

Ancak geçen Salı günü Bahçeli bu kez kesinlikle Başkanlık Sistemine, Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çıktı. Mevcut parlamenter sistemi savundu. Meclisi Başkanlık sistemi ile ilgili Anayasa değişikliği tasarısı geldiğinde, buna destek vermeyeceklerini çok açık bir dille ifade etti.

Aynı gün akşam saatlerinde Yargıtay ilgili dairesinin, oy birliği ile, MHP’de muhalefetin istediği olağanüstü kongre için onay verdiği açıklandı. Olağanüstü kongre girişimleri yargı kararları ile engellenirken, Bahçeli iktidara daha yakındı. Acaba, Salı günü akşam saatlerinde açıklanan Yargıtay kararını Bahçeli, aynı gün sabahtan mı öğrenmişti. Başkanlık konusunda  AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile köprüleri atmış olmasını bu yeni duruma bağlayabilir miyiz?..

MHP’de olağanüstü tüzük kurultayı, haziran sonunda. Tüzük değiştikten sonra, yeni Genel Başkanın seçileceği olağanüstü kurultay ise, temmuz ayında. Yani, Ramazan Bayramı ertesinde MHP’de bambaşka bir tablo görebiliriz. Hatta, parti genel merkezi, tüzük değişikliği kurultayından vazgeçip,  doğrudan seçimli kurultay kararı alabilir ki, böylesi MHP açısından da çok daha iyi olacaktır. Birkaç kez yazdım. MHP değişince; Türkiye de değişecektir. Türkiye siyaseti değişecektir. Belki CHP’de de bir olağanüstü kurultay olacaktır. Başkanlık sistemi gerilirse, çok büyük olasılıkla bu yılın bitiminden önce bir erken seçimi görmemiz ihtimali de sanki giderek güçleniyor.

En önemli final

Türkiye’de Fenerbahçe ile G.Saray, gazozuna maç yapsa bile çok önemlidir. Sadece futbolda değil. F.Bahçe ile G.Saray’ın kürek takımları yarışsa, boksörleri ringe çıksa, bunlar da heyecan yaratır, önemli

olur. Bu akşam saat 21.15’de Antalya’da F.Bahçe ile G.Saray Ziraat Türkiye Kupası finalinde karşılaşacaklar.

Belki de son yıllardaki en önemli F.Bahçe-G.Saray maçı bu maç olacak. İki takım da bu sezon futbolda hedeflerinin çok gerisinde kaldı. Lig şampiyonluğunu Beşiktaş’a kaptırdılar. F.Bahçe yıldızlar alıp, büyük paralar harcadı ama, hayal kırıklığına uğradı. G.Saray çok kötü bir sezon geçirdi. Borç batağı içinde. Bu akşam Türkiye Kupası’nı kazanamaz, Avrupa bileti alamazsa, gelecek sezon da G.Saray açısından çok heyecansız ve hedefsiz olacak.

Bu nedenle, bu akşamki final çok önemli. Kaybeden takımın Teknik Direktörü gider. Hatta, kaybeden takımın yönetimleri bile sallanır. G.Saray kazanırsa, mevcut Hollandalı hocasıyla önümüzdeki sezon da devam edebilir. Son maç, büyük heyecan. Üstelik final maçını açık kanal (aTV) yayınlıyor. Maç yayını sırasında hırsızlar, soyguncular iş tutmaya çalışacaktır. Maç gergin geçerse, bittikten sonra kavgalara karşı dikkatli olmak gerekir.

Bu akşamki Kupa finali, bu sezonun Tükiye’deki son futbol maçı değil. Yarın akşam da Konya’da büyük bir final var. Ad.Demirspor ile Alanyaspor, gelecek yıl Süper Lig’e çıkacak 3 ncü takım olmak için  mücadele edecekler. Yarın akşamki final de çok sıkı bir mücadeleye sahne olacak. Futbolseverlere duyurulur.

 

 

 

Bu yazı toplam 2007 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.