1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Işık: “Biz hizmet üretiriz; ötekiler polemik yapar”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Işık: “Biz hizmet üretiriz; ötekiler polemik yapar”

A+A-

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ı son bir hafta içinde iki önemli toplantıda dinledim. Kendisi ile yan yana konuşma fırsatı da buldum. İlk toplantı, The Ness Otel’de, soru-cevap şeklindeydi. Bu toplantının ardından iftar yemeğinde birlikte olmuştuk.
İkinci toplantı dün, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde, Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarının yapıldığı salonda gerçekleşti. Işık, ilk toplantıya 1.5 saatlik gecikmeyle gelebilmişti. Dün tam zamanında geldi. Bu defa soru alınmadı. Işık’ın sesi kısılmıştı. Yaklaşık 1 saat konuştu. Yeni dönemde Kocaeli için hazırlanan projeleri tek tek anlattı. 

YÜZDE 76’SI HAYATA GEÇTİ
Toplantıya, bütün milletvekili adayları, bütün belediye başkanları, il yönetimi, ilçe başkanları, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu katılmıştı. Işık önce teşkilatı pazar günü yapılan mitingin başarısı nedeniyle kutladı. Sonra, geçen dönem vaat ettiklerinin hesabını verdi. 2015 seçimleri öncesi Kocaeli’ye verilen sözlerin yüzde 76’sının tamamlandığını veya inşaatının sürdüğünü, ya da ihale aşamasında olduğunu söyledi. 2015’de açıkladıkları projelerin sadece yüzde 24’ünün henüz başlamadığını söyleyen Işık, “Bunların da takipçisiyiz” dedi.
Işık 24 Haziran seçimleri için Kocaeli’ye yönelik projeleri açıklamadan önce şunu da söyledi:
“-Bunlar, mart ayındaki yerel seçimleri kapsamıyor. Yerel seçim dönemi için yeni projelerle halkın önüne çıkacağız. Bu sadece 24 Haziran seçimleri içindir.”
Başbakan Yardımcısı, “Diğer partiler, adaylar sadece polemik üretiyor. Biz her defasında halkın önüne projelerle çıkıyoruz” diye de ekledi. 

KAVŞAK, METRO, YOL PROJELERİ
Fikri Işık, 24 Haziran seçimlerine yönelik Kocaeli’ye özel hazırlanan projeleri, çok şık hazırlanmış bir kitapçık eşliğinde açıkladı. Halen inşaatı başlamak üzere olan, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıracağı  “Gebze-Darıca-Çayırova Metrosu” birinci proje olarak sunuldu. Henüz proje etüt çalışmaları devam eden “Körfez-Derince-İzmit-Kartepe Metrosu”, önümüzdeki beş yıl içinde mutlaka yapılacak proje olarak tanıtıldı. Yeni dönemde İzmit tramvayının batıda Kuruçeşme, doğuda Alikahya ve Şehir Hastanesi’ne ulaşacağı vurgulandı. Gebze-Sabiha Gökçen Havaalanı ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3 ncü Köprü) arasında hızlı tren çalışacağı belirtildi. İzmitlilerin hasretle beklediği Haydarpaşa-Adapazarı banliyö treninden hiç söz edilmedi. Kuzey Marmara Otoyolu’nu anlattı Başbakan Yardımcısı. Artık trafik sorunu yaşanmayacağını söyledi. Güney Marmara Otoyolu projesinin bittiğini belirtti, “Bu konuda biraz geciktik. Ancak projeyi değiştirdik. Viyadükler, tüneller içinden geçecek. Yerleşim alanlarını bölmeyecek. Büyük kolaylık sağlayacak” dedi. Gebze, Dilovası bölgelerindeki kavşak projelerini anlattı. Kandıra yolunun mutlaka duble yol olacağını söyledi. Derince limanından TEM otoyoluna bağlantı projesinin kamulaştırmalar nedeniyle geciktiğini, bu projenin de mutlaka hayata geçeceğini anlattı. Cephanelik’te yapımı süren Şehir Hastanesi’ne ulaşım için yeni kavşaklar, yollar yapılacağını söyledi.

HER YERE MİLLET BAHÇESİ 
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, yol ve kavşak projelerini anlattıktan sonra, AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu seçim dönemi için ortaya attığı “Millet Bahçeleri” projelerinin Kocaeli ayağını anlattı. Işık, “Millet bahçelerini sıradan bir park yeri olarak düşünmeyin. Çocukların oynayabileceği, tarihimizi kültürümüzü yansıtan yaşam alanları yapacağız” dedi.
İzmit’in Millet Bahçesi, Fuar alanında düşünülüyor. Işık, Fuar organizasyonunun devam edeceğini, Fuar alanı içindeki düğün salonlarının yenilenip, modernleştirileceğini söyledi; “Fuar alanındaki millet bahçesi, düğün kültürümüzün de yaşatıldığı alan olacak” dedi. Gebze’de Millet Bahçesi, askeriyeden boşalan alana yapılacak. Bu alana muhteşem, görkemli bir de cami planlanıyor. Darıca için Millet Bahçesi projesi var. Gebze Hünkar Çayırı alanı da Fatih Sultan Mehmet’in anılarını ve izlerini yaşatan bir millet bahçesine dönüştürülüyor. Kartepe’nin Millet Bahçesi, Memduh Tağmaç Kışlası alanına kuruluyor. Yeni Adliye de bu alan içinde yer alacak. Başiskele ilçesinde Nahit Şenoğul Kışlasının alanı Millet Bahçesi yapılıyor. Derince Millet Bahçesi, eski Askeri Hastane alanına kuruluyor. Bu arada Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi de tamamen yenilenecek. Dilovası’nda Bayraktepe Millet Bahçesi yapılacak. Gölcük’ün millet bahçesi ise, askeri lojmanlardan başlayıp, bütün Kavaklı sahilini içine alacak şekilde projelendiriliyor. Işık’ın açıkladığı projeler içinde en önemlilerinden biri, Gebze’deki taş ocakları bölgesinin Gebze Park olarak düzenlenmesi.

ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTE, YENİ HASTANELER
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Millet Bahçeleri projesinin ardından sağlık ve eğitim projelerine geçti. Kocaeli Üniversitesi’nin bölünmeyeceğini, ama üçüncü bir üniversite kurulacağını söyledi. Yeni Adalet Sarayı programda yer alıyor. “Milli mikroçip” fabrikası kurulacak, Kandıra Gıda İhtisas OSB mutlaka hayata geçirilecek. Yeni dönemde Derince Eğitim Hastanesi baştan başa yenilenecek. İnşaatına başlanan Gölcük Devlet Hastanesi bitecek. Çayırova’ya yeni hastane yapılacak. Körfez Devlet Hastanesi’ne ek bina geliyor. Işık “Sağlıklı yaşam merkezleri” kurulacağını, yıllardır sözü edilen AMATEM, ÇEMATEM merkezlerinin bu kez hayata geçirileceğini söyledi. Eğitimde ilimize 3 bin yeni derslik yapılacak. Gelecek eğitim döneminin sonunda ilimizde ikili eğitim yapan okul kalmayacak. Kız Meslek Lisesi de yeni yere taşınırsa, 50 nci Yıl Ortaokulu da bu binaya taşınacak. 

İZMİT LİSESİ VE ORTAOKULU
Fikri Işık,  Yenimahalle’de eski cezaevi alanındaki görkemli okul binalarının önümüzdeki eğitim yılında açılacağını söyledi, şu bilgileri verdi:
“-Bu yeni okullara İzmit Lisesi ve İzmit Ortaokulu taşınacak. Kız Meslek Lisesi’nin taşınıp, taşınmamasını da düşünüyoruz. İzmit Lisesi binasında tabela kalacak. Ortaokul haline getirilecek. İzmit Ortaokulu tarihi binasında görkemli bir Akçakoca Kütüphanesi kurulacak.
Işık, Perşembe Pazarı alanının Kocaeli Kent Meydanına dönüşeceğini, Kandıra’da kent meydanı, Darıca Bayramoğlu’nda marina yapılacağını söyledi. Çok önemli bir konu, TIR parkları. Işık, Gebze, Dilovası ve Körfez’de TIR Parkları yapılacağını, ara sokaklarda park eden TIR kalmayacağını anlattı. Kandıra’da Roman vatandaşlar için kentsel dönüşüm yapılacak. KEV’den boşalan 50 dönümlük alanda olimpiyat sporcuları yetiştirme merkezi kurulacak.
Bütün bunları ve daha fazlasını anlattı Başbakan Yardımcısı Fikri Işık. AK Partililer hiç değilse derslerini iyi çalışıyorlar. 2004’den buyana verilen sözlerin hepsi elbette tutulmadı. Ama hiç değilse, “Yeni ne yapabiliriz” diye düşünüyorlar, bunların maket fotoğraflarını hazırlıyorlar.
Önümüzdeki beş yıl göreceğiz bakalım. Bütün bu anlatılanları AK Partililer mi, yoksa başkaları mı yapacaklar? 

Projelerin açıklandığı toplantının ardından, gazeteciler, Başkan Karaosmanoğlu, Bakan Fikri Işık, bir süre açık havada sohbet ettik. Ben yine “Kocaelispor, Birlikspor” dedim. Işık, “Kocaelispor şehrin en önemli markasıdır, Kollamak hepimizin görevi “ dedi. 

DUVAR YAZISI 

Yarın akşam Rusya’da 
Dünya Kupası başlıyor.
Bir ay mecburen TRT 
televizyonunu izleyeceğiz.

Bu yazı toplam 1895 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum