1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Işık, Ergün, Güneş ve Türkkan kent için lazım
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Işık, Ergün, Güneş ve Türkkan kent için lazım

A+A-
1 Kasım seçimlerinin takvimi müthiş bir hızla işliyor. Siyasi partilerin aday adaylığı başvurularında süre çok kısa tutuldu. AKP’de bugün sona eriyor. MHP’de  6 Eylül Pazar, CHP’de 7 Eylül Pazartesi akşamı  başvuralar sona eriyor..
Bizim demokrasimizin, bizim seçim yöntemlerimizin pek çok tartışılan, eleştirilen kusuru vardır. Bence bunların içindeki en önemli ve en önce değiştirilmesi gereken kusur, halkın kendi milletvekilini seçemiyor olmasıdır. Hiçbir siyasi parti, milletvekili adaylarının sıralamasını yapma hakkını seçmene, partinin üyelerine bırakmıyor. Kocaeli’nin adaylarını birileri Ankara’da bir masa üzerine yatırıyor, sıralıyor ve “Alın bunları seçin” diye önümüze listeyi koyuyor..
……….
Türkiye’deki sistemde bir kent için o kentten seçilen milletvekillerinin niteliği çok önemlidir. Kocaeli çok büyük eksikleri, sorunları  bulunan bir kenttir.. Geçmişe baktığımızda bu şehrin hep hükümetlerde bakanı, Meclis’te etkili, tuttuğunu kopartan milletvekillerinin bulunduğu dönemlerde önemli hizmetler aldığını görüyoruz. 
Rahmetli Nihat Erim’den, Prof. Turan Güneş’ten başlayın.. Prof. Onur Kumbaracıbaşı’nın, Kazım Dinç’in Kocaeli milletvekili sıfatıyla Bakan olduğu dönemlerde bizim şehrimiz önemli yatırımlar aldı. 
2002 sonunda AKP’nin iktidara gelişi ile birlikte Kocaeli hiç bakansız kalmadı. Bu dönemde, Bakan olduğu süre içinde Kocaeli için en çok çalışan, en çok kaynak yaratıp, hizmet getiren isim, hiç kuşkusuz  Osman Pepe olmuştur.. Aslında bizim, 2004’den beri çok güçlü bir Büyükşehir Belediyemiz var. Üstelik, Büyükşehir Belediyesi ile merkezi iktidar  aynı siyasi partiden.. Ama kent sorunlarının çözümünde, bu kentten milletvekili seçilip, Bakan olanların bu sistem içinde önemli ağırlığı bulunuyor. 
……..
Bakanlığı döneminde Nihat Ergün bu şehir için önemli işler yaptı. Nihat Ergün’ün bu şehrin gözünün içine baka baka  “2017 Universiad Oyunları İzmit’e gelecek” demesine rağmen, daha sonra bu sözünün arkasında durmayıp, 20 milyon Euro bahanesiyle bu sözünü yemesini hiç unutmayacağım. Ama bu kentte halen kullandığımız çok önemli iki köprülü kavşak, Nihat Ergün’ün başında bulunduğu Bakanlığın bütçesinden arttırıp, hazineye hibe etmek yerine Kocaeli’nin hizmetine aktardığı paralarla yapılmıştır. Fikri Işık, gerektiğinde bu kent için yakasına yapışabileceğimiz türden bir siyasetçidir. Hoş zaten Fikri Işık’ın 1 Kasım seçimlerinde yeniden milletvekili seçilmesinin önünde bir engel de gözükmüyor.
……….
7 Haziran’dan sonra ülkemizde yaşanan siyasi süreci şöyle bir hafızanızdan geçirin.
Meclis Başkanlık divanı oluşturuldu. Siyasi partiler arasında koalisyon pazarlıkları yapıldı. Sonra seçim hükümeti için milletvekillerine teklifler götürüldü. 
Fikri Işık’ın doğal olarak devam eden Bakanlığı ve ülkenin içinden geçtiği koşullar ile kendi özel konumu nedeniyle HDP’li Ali Haydar Konca’nın Avrupa Birliği Bakanlığına getirilmesi dışında, bizim kentimizden seçilen 9 milletvekilinin adını bir kere duydunuz mu?..Kendi partilerinin Meclis’teki görev dağılımlarında bile isimleri geçmedi. 
Kocaeli gibi bir kente, özel, ulusal düzeyde isim yapmış milletvekilleri gerekir. Meclis’te ön sıralarda oturtup, her gerilim anında diğer partilerin milletvekillerinin üzerine yürüyerek, kavganın içinde yer alıp Genel Başkanı’nın gözüne girmeye çalışan milletvekilini bu kent ne yapsın?.. Meclis oturumlarına sırf koltuğunu doldurmak adına girip çıkan, sadece el kaldırıp indiren milletvekillerini ne yapsın.. Kendi partisinin içinde bile etkinliği bulunmayan, seçildikten sonra bir kere yemin için kürsüye çıkıp, daha sonra hiçbir yerde adı geçmeyen milletvekilini bu kent ne yapsın?..
Yolumuz yok bizim. Havaalanımız yok. Deniz yolunu kullanamıyoruz. Bu şehrin futbolu, basketbolu, voleybolu yok. Bu şehrin ruhu ölmek üzere.. Asayiş konusunda bile sıkıntılar başladı. 
…………
1 Kasım seçimlerinin bugünden görünen sonuçlarına göre, çok büyük olasılıkla yine tek başına iktidar olmayacak ama bu defa siyasi partiler koalisyon konusunda seve seve uzlaşmak zorunda kalacaklardır. Şimdi partilerin genel merkezlerinde bu şehrin milletvekili adayları ile ilgili liste hangi kıstaslara göre belirlenecek?..
Genel Başkanlar, “Aman benim koltuğumda gözü olmasın” diyebilecekleri, kendileri salona girdiğinde, en önce ayağa fırlayıp, önünü ilikleyecek, hiçbir konuda kendi görüşünü partisinin görüşünün üzerine çıkartmayacak, parti içinde maraza yaratmayıp, söz dinleyecek isimler arayacaklar.
Ama bize, tuttuğunu kopartan, 1 Kasım’dan sonra kurulacak hükümetlerde Bakan olma potansiyeline sahip, ülke siyaseti düzeyinde bir şekilde kendini kanıtlamış milletvekillerine ihtiyacımız var. 
İşte bu nedenle, AKP’de Fikri Işık ve Nihat Ergün, CHP’de Prof. Dr. Hurşit Güneş, MHP’de Lütfü Türkkan gibi isimlerin yeni dönemde Meclis’te olması, ilimizi temsil etmesi gerektiğini düşünüyorum. Eminim, siyasi partiler listelerini ön seçimle belirlese, bu saydığım isimler zaten kendi partilerinin listelerinde ön sırada olurlardı. 
Nihat Ergün’le önceki gün görüştüm. Adaylık konusunda kararsız olduğunu söyledi. “Lütfen aday olun.. Sizin bulunduğunuz Meclis’e, sizin Bakan olarak yer aldığınız hükümete ben bir vatandaş olarak gönül rahatlığı ile güvenebiliyorum” dedim. Nihat Ergün’e aday olması için baskı yapmalıyız. Seçim sonrası olası bir CHP’li koalisyonda çok etkili olabileceği bilinen Hurşit Güneş’in, olası bir MHP’li koalisyonda çok etkili olabilecek bir Lütfü Türkkan’ın sahip oldukları potansiyel ve geçen dönemdeki etkili çalışmalarıyla hak ettikleri vekilliklere yeniden sahip olmaları için baskı yapmalıyız. 
Bu şehrin hizmete ihtiyacı var. Bu şehrin, 1 Kasım’dan sonra oluşacak hükümetlerde mutlaka temsil edilmeye ihtiyacı var. Bu şehrin sıradan değil, devletin gücünü bu kente aktarabilecek temsilcilere ihtiyacı var.
Bu yazı toplam 481 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum