1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Işık istemezse, taşocağı kurulabilir mi?
Işık istemezse, taşocağı kurulabilir mi?

Işık istemezse, taşocağı kurulabilir mi?

Bazı bakanlar da zaman zaman aynı şeyi yapıyorlar. AKP'de böyle bir alışkanlık var. Toplumsal duyarlılık taşıyan konularda, sanki kamuoyu ile aynı yönde düşünüyorlar da, ellerinden bir şey

A+A-

Bazı bakanlar da zaman zaman aynı şeyi yapıyorlar. AKP'de böyle bir alışkanlık var. Toplumsal duyarlılık taşıyan konularda, sanki kamuoyu ile aynı yönde düşünüyorlar da, ellerinden bir şey gelmiyormuş gibi davranıyorlar.

Oysa AKP iktidar. Hem de tartışılmaz şekilde güçlü bir iktidar. AKP'deki güçlü isimlerin günümüz Türkiye'sinde yapamayacakları bir şey olamaz.

Son olay Hereke Kışladüzü mevkiinde kurulması gündemde olan yeni taş ve mıcır ocağı ile ilgili gelişmeler. Hereke'nin Kışladüzü mevkii taş ocaklarıyla dolu. Dinamitler patlatılıyor, damperli kamyonlar bölgede cirit atıyor. Taş ocakları yerleşim alanlarının içine kadar girmiş. Bu sorun uzun süredir tartışılıyor. Bölgede yaşanan sıkıntıyı gidermenin yolları aranıyor.

Bu arada İstanbullu hatırlı ve güçlü kişilere ait bir şirket (Eken Madencilik), Kışladüzü mevkiinde yeni bir taş ve mıcır ocağı kurmak için kolları sıvamış. Bugün saat 14. 00'de Hereke Kışladüzü Mahallesi Köseoğlu Kıraathanesi'nde bu taş ocağı tesisi ile ilgili ÇED toplantısı var.

Ülkemizde herhangi bir yatırım, ÇED toplantısı aşamasına gelmişse, pek çok formaliteyi aşmış demektir. ÇED toplantısı, son formalitedir. Yapılır. Halk gelir, karşı çıkar, bağırır çağırır. Ama sonunda yatırımı yapacak şirket güçlüyse, halkın bütün tepkisi havada kalır. O iş yapılır.

Şimdi Kışladüzü Mahallesi'ndeki yeni taş ocağı işi bu aşamaya gelmiş. İlkokul çağında Hereke’ye yerleşen, bu beldeyi çok iyi tanıyan, Hereke'yi kalkındırmak için yeni projeler üzerinde çalışan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık “Ben bu taş ocağına karşıyım. Biz bölgedeki mevcut taş ocaklarını başka yerlere taşımanın yolunu arıyoruz. Yeni taşocağı yapılamaz” demiş.

Fikri Işık'ın bu sözleri cesur ve sevindirici. Ama kafama takılan bir soru var: Fikri Işık etkili bir siyasetçi. İktidar partisinin üyesi. İstediğini yaptırabilecek, istemediğini yaptırmayacak güce sahip. Işık'ın karşı çıktığı bir taşocağı yatırımı nasıl olmuş da ÇED raporu aşamasına gelmiş?

Eken Madencilik ÇED aşamasını da geçer, Ankara'da işini uydurup taş ocağını faaliyete sokarsa Fikri Işık'ın samimi konuşmadığını, taşocağının açılmasını engellemek adına fazla çalışmadığını düşüneceğim.

Cumartesi günü İzmit'in doğusuna gitmeyin

Kebapçı Selman 2010 yılının bitimine bir hafta kala yeni dükkanını açtı. Geçen cumartesi günü, yani yeni yılın ilk günü arkadaşlarla gittik.

Köftesi, külbastısı, pirzolası muhteşemdi. Hele o külbastı. Benzerini İzmit'te değil lokantalarda, bol yıldızlı otellerin lüks restaurantlarında bile bulmanız olanaksız.

Kebapçı Selman'a gitmek için yola çıkarken şehir merkezi alabildiğine tenhaydı. 1 Ocak günü, daha öğlen saatleri. Bir gece önce geç yatan İzmit halkı daha uyanmamış, caddeler, sokaklar bomboş…

Ama Bekirdere'ye Kanal Boyu bölgesine yaklaşınca curcunanın içine düştük.

Büyükşehir Belediyesi, aslında bu bölgede önemli işler yapmıştı. Kanal Boyu Bulvarı, ulaşımı rahatlatmıştı. Ama artık Cumartesi günleri bu bölgede tam bir karmaşa var.

İzmit bir süre Cumartesi Pazarı'nı tartışmıştı. Neredeyse yarım asırdır Santral Bölgesinde kurulan Cumartesi Pazarı'nı Başkan Doğan Perşembe Pazarı alanına taşımak istedi. Pazarcılar ayaklandı. Başkan Doğan geri adım atmak zorunda kaldı. Cumartesi Pazarı Kanal Boyu Bulvarı’nda kurulmaya başlandı.

İzmit'te semt pazarları ile ilgili bir söylem var. “Vatandaş pazarlara ilgi gösteriyor” deniyor. Şehrin göbeğinde günde 250 bin kişinin dolaştığı yere çadır kurup satış yaparsan tabiî ki ilgi olacak. New York şehrinin ana caddesinde izin versinler bizim pazarcılar bir gün pazar kursun. Farklı bir şey de satmalarına gerek yok. Bekirdere'de ne satıyorlarsa aynı tezgahı açsınlar. Orada gezen milyonlar da yollarının üzerindeki dometesciden dometesi alır. Böyle olunca ABD'li hiç bilmediği pazar kültürünü sevmiş mi oluyor?

İzmit'in doğusu büyük gelişme içersinde. İşler iyice kilitlenmeden bundan 15-20 yıl sonrası düşünülerek planlama yapılmalı. Bu bölgeye çağdaş bir görünüm kazandırılmalı.

Bu hedef uğuruna da kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.