1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. İşini iyi yapan başımın tacıdır, yoksa babamın oğlu olsa tanımam
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

İşini iyi yapan başımın tacıdır, yoksa babamın oğlu olsa tanımam

A+A-

Geçenlerde, “Bu açıklama hiç olmadı” başlıklı yazımda Körfez Kulüpler Birliği’ne olumsuz yönde eleştiri getirmiştim. Birlik adına Kenan Ay, yazıma cevap niteliğinde yeni bir açıklama yaparak sosyal medyadan paylaşmış. İlk okuyan ve beğenenlerden biriydim. Elbette bununla yetinmeyip açıklamaya köşemde yer verip, düşüncelerimi paylaşacağım. Önce Kenan Ay imzalı açıklamaya bakalım.

KÖRFEZ KULÜPLER BİRLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI:

“Körfez 1921 Takımı’nın altyapı çalışmalarıyla ilgili etraftan çok sayıda spor adamının görev almak için çalışma yaptığını gördük. Bu oluşumun 3.yılında 3’üncü koordinatör arayışı veya talipli olanlar vardı. Oysaki madem çok önem veriyorsunuz ilk düşünce istikrar ve uzun vadeli çalışma olmalıydı. Her sezon başında koordinatör değişiminin zarar vereceği düşüncesiyle o açıklama yapıldı. Körfez ilçesinden kesinlikle görev isteyen veya bekleyen kimse yoktu. Hayrettin Albayrak müdürümü severim, yıllardır o da sporun gelişmesi için elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor. Ancak bir tek kötü bir huyu var bazı spor adamlarını bir yerlere yönlendirmeyi sever. Sanırım burada böyle bir çalışması vardı. Oysa o yönlendirdiği kişiye sahip çıkardık Körfez’de. Biz sadece tavsiyede bulunduk altyapı ve A takım için. Biz haddimizi biliriz”

AÇIKLAMAYA BENİM YANITIM

Öncelikle kulübün yeni adı, Körfez 1921 hayırlı olsun diyelim. Açıklamada bu isim kullanıldığına göre iş bitmiş demektir. Hayırlısı olsun. Konumuz bu değil, sonrasında ismi tartışırız.  Doğrudur, 3’üncü yılda 3’üncü koordinatör arayışına girmek elbette yanlış. Hele söz konusu altyapıysa istikrardan yana tavır koymak gerekir. Aynen katılıyorum. Ancak yapılan açıklamadaki vurgu bu değildi. Açıklamada tasarruf nedeniyle koordinatörlüğün kaldırılması gerektirdiğinin altın çizilmişti. TFF’nin kriterlerinde Gençlik Geliştirme Sorumluluğu yani koordinatörlük zorunlu kılınmışken, böyle bir yaklaşım doğru değildi. Benim tepkim bunaydı. Kenan Ay Ağabey beni sevdiğinden, spora katkı yaptığımdan söz ediyor. Sağ olsun. Kendisiyle ilgili benzer düşünceler taşıdığımı yazmıştım. Kenan Ay, benim bazı spor adamlarını bir yerlere yönlendirmek gibi kötü bir huyum olduğundan bahsediyor ve Körfez 1921 Takımı için böyle bir çalışma yaptığımı sandığının altını çiziyor.

İSMİ ERHAN YILMAZ SÖYLEDİ 

Görüşüme başvurulduğunda inandığım, güvendiğim spor adamlarıyla ilgili elbette ki tavsiyede bulunurum, bunun kötü bir huy olduğu düşüncesinde değilim. Ziya Tuzel veya Erhan Yılmaz arayıp, “Abi altyapı koordinatörlüğü için bize tavsiye edeceğin biri var mı ?”diye sorsa, hiç düşünmeden Necip Öztaş derim. Bence bu görevi bu kentte yapılabilecek en iyi isimlerden biri, hatta birincisi. Ancak ne Ziya Tuzel, ne Erhan Yılmaz beni bu konuyla ilgili aramadı, ben de onları arayıp Necip Öztaş’ı önermedim. Erhan Yılmaz ile telefonla görüşürken, altyapı teknik yapılanması için ne düşündüğünü sorduğumda, “İşin başına Necip Öztaş’ı getirmeyi düşünüyoruz” dedi. İsmi o söyledi, ben de iyi bir tespit dedim ve konuyla ilgili haberler, yorumlar yaptım. Nitekim sonraki günlerde Necip Öztaş’ı arayıp antrenör kadrosuyla ilgili çalışma yapmasını istemişler.

AÇIKLAMA ABESTİ, ELEŞTİRDİM

 Süreç böyle gelişirken, Körfez Kulüpler Birliği’nden gelen koordinatöre gerek yok, yöneticiler o görevi yapmalı şeklindeki o açıklama bana abes gelmişti. Bunun üzerine o yazılı yazmıştım. Yazdıklarımın arkasındayım, aynı şeyleri bugün de savunuyorum.  Yönetim kurulunun son kararı ne olacak bilmiyorum, bildiğim bir şey var ki kriterler gereği altyapıda bir sorumlu olmalı. Yönetim ister Öztaş’ı tercih eder, ister geçen sezon görev yapan Ali Gürdal’ı. Veya bir başkasını.  Tasarruf onların.  Erhan Yılmaz, “Necip Öztaş’ı düşünüyoruz” dediği için ben o isim üzerinden gittim, çok iyi tercih şeklinde yorum yaptım.

İSİMLERE TAKILIP KALMAM, İCRAATA BAKARIM

Yoksa Ali Gürdal ve ekibiyle devam ediyoruz, çünkü başarılıar deseydi de doğru düşünmüşsünüz, hayırlı olsun derdim. Geçen yıl Kocaeli Birlikspor altyapısında gerçekten güzel işler yapıldı. Bunu görmemek için insanın ya ama ya da nankör olması gerekirdi. Bu yönde yorumlarım da oldu, teknik kadroyu alkışladım. En başta Ali Gürdal bunları biliyor, birçok kez arayıp teşekkür etmiştir. Benim Gürdal veya geçen sezonki teknik ekibe yönelik ortada yaşanan güzellikler varken ön yargım kesinlikle söz konusu olamaz. Ayrıca ben isimlere takılıp kalmam, şu bana yakın, bu uzak diye bakmam. İşini kim iyi yapıyorsa benim başımın tacıdır, peşinden giderim; yoksa kimsenin kaşına gözüne meraklı değilim babamın oğlu olsa tanımam. Hala bunu bilmeyenler varmış, hatırlatmış oldum.

Can Ulusoy’u rahmet ve özlemle anıyoruz

20 Temmuz 2011’de, yani tam 5 yıl önce aramızdan ayrılmıştı Can Ulusoy Ağabey. Kocaelispor’un en parlak döneminin futbol şube sorumlusuydu. 10 yılı aşkın süreyle görev yaptı. Yönetimle teknik ekip ve futbolcular arasında öylesi sağlam, samimi köprü kurmuştu ki, başarıyı getiren en önemli unsurlardan biriydi.

 Onu sevmeyen tek bir futbolcu yoktu.  Sadece futbolcu değil, personel, taraftar, basın herkesle, her kesimle çok iyi diyalogları vardı. Uzun yıllar birlikte çalıştık. Takımın kötü zamanları da oldu, ağır eleştirilerde bulunduk. Bir kez olsun kızdığını, kırıldığını bilmem. Son derece hoşgörülüydü. Yöneticiliği bir tarafa çok iyi bir insandı. Yardımsever biriydi. Yüzünden tebessüm hiç eksik olmazdı. Son aylarında illet hastalık pençesine girdiğinde şiddetli acılar çekmesine rağmen dışarıya hiç belli etmedi. Kimsenin kendisi için üzülmesini istemezdi.

Sıcak bir temmuz günü vefat haberi geldi, henüz 56 yaşındaydı.  Günler o kadar hızlı akıp geçiyor ki, 5 koca yıl geçmiş üzerinden. Kocaelispor Tarihi’nin sadece en başarılı değil, en sevilen, en babacan yöneticilerinden biri olan Can Ağabeyi ölüm yıldönümünde rahmet ve özlemle anıyoruz, onu hiç unutmayacağız. 

 

Bu yazı toplam 1865 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum