1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşkur projeyi bitirdi onlar işsiz kaldı
İşkur projeyi bitirdi onlar işsiz kaldı

İşkur projeyi bitirdi onlar işsiz kaldı

İşkur tarafından Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne yerleştirilen işçiler işten çıkarıldı. Duruma tepki gösteren işçiler önce Fuar alanında bulunan Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü önünde toplandı, ardından İşkur İl Müdürlü

A+A-
Geçici işçi statüsünde olan işçiler, İşkur tarafından Toplum Yararına Program projesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne 23 Şubat 2015 tarihinde yerleştirildi. Proje kapsamında çalışan işçilere bugün işlerinin fesh edildiği söylenerek ayın 15’inde işten çıkarılacakları belirtildi. Bunun üzerine işten çıkarılan yaklaşık 200 işçi, Fuar alanında bulunan Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü önünde toplandı. Yaşadıkları duruma tepki gösteren işçiler, İşkur İl Müdürlüğü önüne yürüyüşe başladı. 

İŞİMİZİ GERİ İSTİYORUZ 

Fuar alanında bulunan Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık 200 işçi, İşkur Projesinin takipçisi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığından Orman Mühendisi Osman İlhan ile görüştü. İlhan’a bize verilen söz böyle değildi. İşkur 4 ay, sizde 5 ay olmak üzere toplam 9 ay çalışacaksınız sözünü verdiniz. Ama verdiğiniz sözü tutmuyorsunuz. Biz kendimizi sizin verdiğiniz söze göre ayarladık. Biz kime güveneceğiz. İşimizi geri istiyoruz “ dediler. Seçimden önce işe alıp seçimde istenilen başarıyı elde edemeyince bizi işten çıkardılar diyen işçiler, oyları aldılar şimdi bizi kapı önüne koydular. Bu şekilde olacağını bilsek kimse çalışmazdı” diye tepki gösterdiler. 

İŞKUR TÜRKİYE GENELİNDE OLAN BU PROJEYİ BİTİRDİ

İşkur’un ülke çapında yaptığı bir proje ile işe alındınız diyen, İşkur Projesinin takipçisi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığından Orman Mühendisi Osman İlhan, “Bu proje ile İşkur maaşı verecek, o ilin ilgili kurumu da işçiyi çalıştıracaktı. Bu şekilde protokol imzalandı. İşkur, projeyi 4 ay daha uzatacağım dedi ama ödenek yok diyerek, uzatmadı. Türkiye genelinde olan bu projeyi bitirdi. Gönül isterdi ki hepiniz çalışmaya devam edin. Ama İşkur16 Haziran’dan sonra maaşları veremem diyor. Başvuruyu İşkur yaptı, biz yapmadık. Bizim elimizde olan bir şey yok” dedi. 

KAVGAYA DEĞİL HAKKIMIZI ARAMAYA GELDİK 

Bunun üzerine Fuar alanında bulunan Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü önünde toplanan işçiler toplu halde İşkur İl Müdürlüğüne yürüdü. İşkur İl Müdürü Ulvi Yılmaz ve Müdür Yardımcısı Engin Gülmez ile görüşen işçiler buraya kavgaya değil, hakkımızı aramaya geldik. Bize verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Hepimizin ailesi var. İşimizi geri dönmeyi istiyoruz “ dediler. 

SİYASİLERDEN DESTEK İSTEYİN TAVSİYESİNDE BULUNDU 

Kısa süre önce İşkur İl Müdürlüğüne atanan İşkur İl Müdürü Ulvi Yılmaz ve İşkur İl Müdür Yardımcısı Engin Gülmez, işçileri sıcak bir şekilde karşıladılar. İşçiler arasından bir gurup ile görüşen Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi bizden sürenin uzatılması için talep etti, bizde genel müdürlüğe yazı yazdık. Ama yazıya red cevabı geldi. Şuan ne İşkur’un ne de belediyenin devam etsinler deme lüksü yok. Çünkü buna Ankara karar veriyor. Biz tekrar bir yazı daha yazarız ama başka yapabileceğimiz bir şey yok “ dedi. Bununla ilgili siyasilerden destek istemelerini tavsiye eden Yılmaz,” Tatlı tatlı gidin siyasilerden destek isteyin. Onlar uğraşsınlar. Bizde tekrar yazımızı yazalım. Tekrar işe alınırsanız inanın en az sizin kadar bizde sevineceğiz “ ifadelerini kullandı. 

GENEL MÜDÜRLÜK OLUR VERMEZSE YAPILACAK BİRŞEY YOK 

Proje ile ilgili bilgi veren İşkur İl Müdür Yardımcısı Engin Gülmez, “ Toplum Yararına Program Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ağaçlandırma Faaliyetleri projesi 23 Şubat’ta başlatılarak 15 Haziran’da sona erecekti. Sadece sizin ki değil, diğerleri de bitirildi. Ayrıca diğer kurumların, belediyeler, kaymakamlık hatta en son valiliğin projelerine de onay verilmedi. Bunun nedeni ellerinde para yok. Bu aşamaya gelmeden zaten belediye uzatalım talebini iletmiş bizde yazımızı yazmıştık. Eğer İşkur Genel Müdürlüğü olur diye bir karar vermez ise İl Müdürlüğünün yapacağı bir şey yok” diyerek işçileri sakinleştirdi. Görüşmelerin ardından işçiler olaysız bir şekilde İşkur İl Müdürlüğünden ayrıldı. 
 
Bu haber toplam 3648 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum