1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İŞKUR’dan istihdam teşvikine davet
İŞKUR’dan istihdam teşvikine davet

İŞKUR’dan istihdam teşvikine davet

İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, “Bölgemizde bulunan küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işverenlerimizi tüm teşviklerden yararlanmak için il müdürlüğümüze davet ediyorum” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Şubat Salı günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası'nda özel sektörde faaliyet gösteren işverenlerin, oluşturacakları ilave istihdam için destek vereceklerini açıklaması üzerine Resmi Gazete de istihdam teşviki yayımlanmış. Bugün de İŞKUR İl Müdürü ve çalışanları istihdam teşvikine dikkat çekmek üzere Yeni Cuma Camii karşısında Yürüyüş Yolu üzerinde konuyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Yılmaz, “İşverenlerimizden gelecek  talepleri karşılamak için ilimizdeki işsiz vatandaşlarımızı da kurumumuza bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İŞ VEREN MALİYETİ 773 TL AZALACAK
Teşvik uygulamasından özel sektör işverenlerinin de yaralanacağını ifade eden Yılmaz, “İşverenler 31 Aralık 2017 tarihine kadar 2016 Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için dolayı bu teşvikten yararlanacaklardır. İşverenlerin 01 Şubat 2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilave alacakları sigortalıların İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları gerekmektedir.  Bugün için bir çalışanın işverene maliyeti 2.177 TL'dir. SGK tarafından uygulanan 5 puanlık prim indirimi sonrasında işveren maliyeti 2.088,56 TL olmaktadır. Uygulanacak teşvikle işverenler. Mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece 1.404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır. Başka bir deyişle, ilave istihdam edilen her 1 kişi için işverenlerin maliyeti 773 TL azalacaktır” şeklinde konuştu. 

VATANDAŞLARI KURUMA BEKLİYORUZ
Teşvik uygulamasının 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olacağını ifade eden Yılmaz, “ Bu teşvikten yararlanacak işverenler; aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik destek ve indirimlerden yararlanamayacaklardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Ekonomi Şurası'nda yeni istihdam teşvikine yönelik olarak açıklamasında teşvik kapsamındaki çalışmalara vakit kaybetmeden başlanması, Mart ayına gelindiğinde işsizlik oranında düşüşün sağlanması ve yapılacak çalışmalar neticesinde işsizlik konusunda Türkiye'nin ciddi bir dönüşümü yakalaması gerektiğini ve bu kapsamda yürütülecek çalışmalara tüm illerin katkı vermesi gerektiğini belirtmiştir. Bu çerçevede, 81 il müdürlüğümüz işverenlerimiz başta olmak üzere tüm sosyal taraflar ile hızlı bir şekilde koordine olarak çalışmalara başlanmıştır. Bu kapsamda bölgemizde bulunan küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işverenlerimizi az önce bahsetmiş olduğum tüm teşviklerden yararlanmak için il müdürlüğümüze davet ediyorum. Ayrıca işverenlerimizden gelecek  talepleri karşılamak için ilimizdeki işsiz vatandaşlarımızı da kurumumuza bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çiğdem ARMAĞAN
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum