1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İslam aleminin Hal-İ Pürmelâli!
İslam aleminin Hal-İ Pürmelâli!

İslam aleminin Hal-İ Pürmelâli!

Geçen hafta “İslam Coğrafyası cayır cayır yanıyor; Müslümanlarsa aval aval seyrediyor” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Bu yazım sebebiyle birçok insan arayıp hissiyatlarına tercüman olduğumu

A+A-

Geçen hafta “İslam Coğrafyası cayır cayır yanıyor; Müslümanlarsa aval aval seyrediyor” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Bu yazım sebebiyle birçok insan arayıp hissiyatlarına tercüman olduğumu ifade ederek tebrik ettiler ve bu konuyu biraz daha irdelememi talep ettiler. Bu talebini ısrarla yineleyenlerden bir tanesi de eski İTO başkanı Sayın Nihat Gürer’dir. Bu tür taleplerde bulunmak duyarlı bir toplum olmak adına sevindirici bir gelişme. Gerçi, böylesine önemli bir konunun bir-iki makaleyle irdelenmesi beklenemez.  Aslında bu ve buna benzer yazıları sık sık kaleme alıyorum. Beni takip edenler bilirler.

Gelelim konumuza.

Değerli dostlar, gerçekten İslam âleminin hal-i pürmelâli içler acısı. Haçlı ittifakı, ya İslam âlemini birbirine düşman ettirerek, birbirinden bağlarını kopartarak, tedrici olarak teker teker haritadan silmeye çalışmakta, ya da ipi kendilerinin elinde olmak üzere kapıkulu olmaya namzet idarecileri bir şekilde bulup iş başına getirtip tahakkümü altına almaktadır. Böylelikle halk da varlık içinde yokluk çekiyor; yetmiyor dâhili ve harici zalimlerin zulmü altında inim inim inliyorlar.

Bir kere İslam âleminin olmazsa olmazlarının başında; siyasi, ekonomik ve teknolojik açıdan dışa bağımlılığı behemehâl ortadan kaldıracak projeleri ivedilikle hayata geçirmeleri gerekir ki, bu yakıcı bir ihtiyaçtır. Onun için de Peygamber Efendimiz’in “Utlubul’ilme velev bıs’sin” yani: “İlim Çin’de de olsa tahsil ediniz” Hadis-i Şerif-i mucibince hareket etmeleri ve yıllardan beri bir virüs gibi İslam Âleminin iliklerine kadar bulaştırılan–ladini ilimler- yaftasını derhal terk edip, pozitif ilimlere sarılmanın ve bu ilimlerin de Allah’ın birer ayeti olduğunu anlamanın ve anlatmanın yollarını aramaları gerekir. Bu çerçevede Müslümanları pozitif ilimlerden soğutan kimi din adamlarının Peygamber Efendimizin Ashab-ı Suffe’ye verdiği önemi görmezden gelerek içine düştüğü aymazlığı fark etmeleri gerekir. Keza, bu sahadaki vakumu (boşluğu) insanlara anlatmaları ve insanları aydınlatmaları kendileri açısından da bir iç muhasebe/tevbe niteliğinde olacaktır.

Pozitif ilimlerin birer eseri olan baş döndürücü teknolojik gelişmelerin ürünü sayılabilecek internet teknolojisinin, çamaşır makinesinin, bulaşık makinesinin, otomobilin, bilgisayarın, lazer ışınlarının, uydunun, jetlerin, jeolojinin, astrolojinin, hayalet uçaklarla başlarına atılan misket bombalarının ve burada saymakla bitiremeyeceğimiz birçok teknoloji ürününün tamamı pozitif ilimlerinin birer eseri olduğu unutulmamalıdır.

“Her şey Kur’an’da var” yalanına insanları inandırıp sanki Yüce Kitabımız Kur’an-i Kerim bir formülasyon kitabıymış gibi lanse ederek Müslümanları uyutmak ve uyuşturmak ihanetin belgesidir/temel taşıdır.

Her türlü şöhret ve şehvete para bulmaktan geri kalmayan bu toplum, kendi bağrından çıkmış müstesna beyinleri bünyelerinde muhafaza edecek ve beyin göçüne gem vuracak icraatlara girişmemeleri ve bunun için kaynak ayırmamaları ise, başka bir garabetin örneği.

İslam âlemi; idarecisiyle, avamiyle, havasiyle ilim adamıyla ve hülasa tüm kesimiyle silkinmeli, hayatın gerçeklerine yüz çevirmekten kaçınmalıdır. İpi başkasının elinde olan söylemi rahmani; eylemi şeytani idarecilerini sırtlarından atmaları, Softa âlimlerinden ve bel’amlardan şiddetle kaçınmaları ve bunlardan medet ummamaları gerekir.  Din ile dünyayı bir birine tokuşturan ve birini yekdiğerine kurban eden değil; birbirlerini tamamlayan varlıklar olduğunu anlayan ve anlatan gerçek din adamlarına kulak vermelidir. Aksi takdirde, başımıza daha çok bombalar atılır ve biz de aval aval seyretmeye mahkûm oluruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.