1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İslam için tek çıkış yolu yenilikçilerdir”
“İslam için tek çıkış yolu yenilikçilerdir”

“İslam için tek çıkış yolu yenilikçilerdir”

İslam dünyasının geleceğinin tartışıldığı panelde konuşan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu “İslam için tek çıkış yolu yenilikçiler” dedi.

A+A-

Araştırma ve Kültür Vakfı İzmit Şubesi, İnsanı Değerler Derneği(İDEBİR) ve Gölcük Eğitim Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Kuran ve Toplum Paneli MÜSİAD’da garçekleşti. Panelde; Yenilikçi İslam Düşünürleri Mehmet Akif, A.İzetbegovic, Fazlurrahman Raha Abdurrrahman, Kazan Uleması’nın tartışıldı. Moderatörlüğünü Araştırmacı Yazar Ahmet Baydar’ın yaptığı panele konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Drr. İlhami Güler, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Do. Dr. Ali Vasfi Kurt, Şair Yazar Metin Önal Mengüşoğlu katıldı. 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Adil Çifçi rahatsızlığı nedeniyle panele katılamadı. 

TOPLUM YENİLİĞE HAZIR DEĞİL

Muhafazakar kesimin yoğun ilgi gösterdiği panele; İDEBİR Başkanı Nazır Esirci, Araştırma ve Kültür Vakfı Başkanı Mustafa Yaltrak ve Gölcük Eğitim Derneği Başkanı Dilaver Sarışık katıldı. Panelde ilk olarak konuşan Moderatör Araştırmacı Yazar Ahmet Baydar, “İnsanı konuşmak zor. Konumuz insan. İdebir çok hayırlı iş yaptı. 2 senedir Kuran ve toplum konulu çalışmalar yapıyor. Bugün en anlamlısı. Konumuz İslam’ın yenilikçileri. Toplum buna hazır değil. Canlılar hücuma uğradıklarında korunurlar. Bitkiler de korunur. Çimler kesilirken duyduğumuz koku, komşularına bildirmek için salgıladığı kokudur. Tehlikeye hazırlık yapın der. Arılar canlarını tehlikeye atarlar. Ölürler” dedi. 

3 AKLIN VARLIĞI

Baydar konuşmasına şöyle devam etti: “İnsan da korunur. Birilerine sığınır. Bilgilerini yenilemez orada kalırsa IŞID, burada kalırsa yenilikçi yaftasına maruz kalır. Algılanış biçimiyle yafta diyorum. Yenilikçi sözüyle kastedilen yenileyicidir. Yeniden inşa edici değildir. Hekes akıl tanımı yapıyor. 3 aklın var olduğunu görüyorum. Ritüel aklı. Hep hayrette ve suskun. Oysa ritüel aklın sadece tanrıya karşı suskun olmasını telkin etmeli. İkincisi Mehdi aklı. Kurtarıcı bekleyen kaderci akıl. Allah hep kadirdir. Sadece Kadridir. Düzeltilmemiz gerekiyorsa birisini gönderir düzeltir. İşlerini mucizelerle yürütür. Üçüncü akıl içtihad aklıdır. Bu akla göre Allah kadirdir ama aynı zamanda adildir.” 

ALİYA 1’İNCİ SINIF ENTELLEKTÜEL

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “İslam için tek çıkış yolu yenilikçilerdir. A.İzetbegovic, 1’inci sınıf entellektüel ve başarılı olmuş bir devlet adamıdır. 2’inci bir Aliya yok. Artıları çok fazla. Bizler için çok önemli. Türkiye’de ilahiyat camiasında Çarlık, Sovyet Rusya islam araştırmaları konusunda uzman 1 tane ilahıyatçımız yok. İlk adım Aliya sayesinde oldu. İki batıyı bir araya getirerek bir hesaplaşma yapan bir insan. Biz ölü gözler ile okumaya alışığız. Aliya’nin kitapları da ölü gözlerle okunuyor. Aliya şöyle bir söz söylüyor. ‘Eğer Hrıstiyanlık ve sosyalsizm baştan aşağı yanlışsa o zaman İslam’ın da önemli bir kısmı batıl demektir. İslamın büyüklüğü bu iki eğilimi reddetmesinde değil. Tam aksine hakikat paylarını tanımasındadır.’ diyor. Çünkü güvenl bir yerde yaşamıyor. Var olma mücadelesi veriyor. İçinde yaşadığı toplumum realitesini farkettiği için ortak değerler üzerine proje geliştirmeye çalışıyor.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.