1. YAZARLAR

  2. Mehmet SÖNMEZOĞLU

  3. İslam’ın şiarı ezan (1)
Mehmet SÖNMEZOĞLU

Mehmet SÖNMEZOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

İslam’ın şiarı ezan (1)

A+A-
Ezan sözlükte “bildirmek, duyurmak, çağrıda bulunmak, ilan etmek” anlamlarına gelir. Dinî anlamı ise,  farz namazların vaktinin girdiğini belli sözlerle bildirmek ve ilan etmektir. Ezan okuyan kişiye de müezzin denir.Ezan, İslam’ın bir şiarı ve sembolüdür.Camiler ile minarelerden yükselen ezan, bir beldenin İslam diyarı olduğunun alametidir.

Ezan, Müslümanları namaz vaktinin girdiğini hatırlatan bir çağrı olmasının yanında ayrıca Allah’tan başka ilâh ve Rab olmadığını, Muhammed (s.a.s.)’in son peygamber ve tek önder olduğunu bütün insanlara bildirmek ve ilân etmektir.
Ezan, insanları sadece bir olan Allah’a kulluk yapmaya ve itaat etmeye, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Allah’tan getirdiği hükümlere göre yaşamaya davettir. Müslümanlar ezanla, güçleri yettiğince gür bir sesle ve korkusuzca Allah’ın adını yükseltir, Allah’tan başka hiç bir güç tanımadıklarını, O’ndan başka hiç kimsenin önünde eğilmelerinin söz konusu olmadığını bütün dünyaya ilan ederler.
Namaz Mekke döneminde farz kılınmakla birlikte, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in Medine’ye hicretine kadar namaz vakitlerini bildirmek için bir yol düşünülmemiş, namazlar cemaatle kılınmadığı için buna ihtiyaç da duyulmamıştı. Medine döneminin başlarında bir süre sokaklarda “es-salâh, es-salah” (namaza, namaza) veya “essalâtü câmia” (namaz insanları toplayıcıdır) gibi sözlerle mü’minler namaza davet edilmiş, ancak bu yeterli olmamıştı.
Mescid-i Nebevî'nin inşası tamamlanıp düzenli bir şekilde cemaatle namaz kılınmaya başlanınca, Hz. Peygamber vakitlerin girdiğini duyurmak için ne yapabileceğini arkadaşlarıyla görüşmeye başlamıştır. Bu esnada Hz. Peygamber’e vahiyle, ayrıca sayıları yirmiye kadar ulaşan sahabiye rüyalarında bugünkü ezanın şekli öğretilmiştir. Hz. Bilal tarafından sabah namazında, yüksekçe bir evin damında okunarak uygulamaya konulmuştur. 
Ezan sünnet-i müekked olmakla birlikte, Müslümanlığın şiarı haline gelmiştir. Ezan aracılığıyla halka hem namaz vaktinin girdiği ilan edilmekte, hem de Allah’ın büyüklüğü, Peygamberimizin O’nun kulu ve elçisi olduğu ve namazın kurtuluş yolu olduğu ilan edilmektedir. (Dini Kavramlar Sözlüğü, DİB. Yay. Sh. 166)
Ezanın sözleri ve anlamları şöyledir: 
“Allahu ekber: Allah en büyüktür” (4 defa) 
“Eşhedü en lâ ilâhe illallah: Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilâh yoktur” (2 defa)
“Eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah: Şehadet ederim ki Muhammed Allah’ın elçisidir.” (2 defa) 
“Hayye ale’s-salâh: Haydin namaza” (2 defa)
“Hayye ale’l-felâh: Haydin kurtuluşa” (2 defa)
“Allahu ekber: Allah en büyüktür” (2 defa)
“Lâ ilâhe illallah: Allah’tan başka ilâh yoktur” (1 defa)
Sabah ezanında “Hayye ale’l-felâh” denildikten sonra “es-salâtü hayrün mine’n-nevm” (Namaz uykudan hayırlıdır) sözleri ilave edilir ve bu iki defa tekrar edilir.
Ezan ile Müslümanların hâkimiyeti ve özgürlükleri arasında bir bağ bulunmaktadır.Şöyle ki; Müslümanlar Mekke döneminde de namaz kıldıkları halde, ezan okuyamıyor ve cemaatle namaz kılamıyorlardı. Hicretten sonra Medine’de güçlü bir İslam toplumu oluşup hâkim duruma geldiklerinde ise; yüksek sesle ezan okumaya,  toplanıp hep birlikte cemaatle namaz kılmaya başlamışlardır. Müslümanlar tarih boyunca fethettikleri beldelerde hâkimiyetlerinin bir alameti olarak öncelikle ezan okumuşlardır.
Ezan, mü’minlere huzur verir, onları sevindirir. İnanmayanları, şeytanı ve şeytan tabiatlı kimseleri de rahatsız eder. Nitekim bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur: “Namaz için ezan okunduğu zaman, şeytan oradan sesli sesli yellenerek uzaklaşır, ezanı duyamayacağı yere kadar kaçar. Ezan bitince geri gelir. Kamete başlanınca yine uzaklaşır, kamet bitince geri dönüp kişi ile kalbinin arasına girer ve ‘şunu hatırla’ , ‘bunu düşün’ diye insanın aklında daha önce hiç olmayan şeylerle vesvese verir. Öyle ki (buna kapılan) kişi kaç rekât kıldığını bilemeyecek hale gelir.” (Buhârî, Ezan, 4; Müslim, Salât, 19    (Devam edecek)
Bu yazı toplam 489 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.