1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “İsmetpaşa’nın yıkılması anayasa, yasa ve yönetmeliklerden ziyade vicdanlara da aykırıdır;”
“İsmetpaşa’nın yıkılması anayasa, yasa ve yönetmeliklerden ziyade vicdanlara da aykırıdır;”

“İsmetpaşa’nın yıkılması anayasa, yasa ve yönetmeliklerden ziyade vicdanlara da aykırıdır;”

Kocaelispor yönetimi, Bakan Fikri Işık’ın İsmetpaşa Stadı’nın haziran ayında kesin olarak yıkılacağını açıklamasının ardından, basın bildirisi yayınladı.

A+A-
Bildiride Bakan tarafından yapılan açıklamaların hayretti takip edildiği, anayasa, protokol ve yönetmeliklere göre yıkımın yapılamayacağı belirtildi.  Bildirinin final bölümünde, “Mevcut koşullarda yıkımdan söz etmek anayasa, yasa ve yönetmeliklerden ziyade vicdanları da aykırıdır” vurgusu yapıldı.   

KOCAELİSPOR YÖNETİMİNİN BASIN BİLDİRİSİ:  “HABERLERİ HAYRETLE TAKİP ETMEKTEYİZ”
“Yerel medyamızda bugünlerde sıkça yer alan İzmit İsmetpaşa Stadı, Yan Tesisleri ve Kapalı Yüzme Havuzu'nun 07 Haziran 2015 Genel Seçimlerinin hemen akabinde yıkımına başlanacağı haberlerini hayretle takip etmekteyiz. Bahse konu 87 dönümlük arazi ve üzerindeki taşınmazların mülkiyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne ait ise de anayasa, yasalar ve yönetmelikler gereği KOCAELİSPOR Kulübü ve diğer amatör spor kulüpleri tarafından vatandaşların beden ve ruh sağlığını geliştiren spor amaçlı olarak kullanılmaktadır”

“MAÇLARI OYNAYABİLECEĞİMİZ BAŞKA STADYUM YOK”

"20.745 seyirci ile Bölgesel Amatör Lig Seyirci Rekorunu kırdığımız 2014-2015 Sezonunda 13.000 seyirci ortalaması ile maçlarımızı İzmit İsmetpaşa Stadı'nda oynadığımız göz önüne alındığında, şehrimizde bu seyirci kapasitesine sahip olan Kocaelispor’un maçlarını oynayabileceği başka bir stadyum maalesef mevcut değildir."
“BAHSE KONU HİÇ BİR TESİS TAMAMLANMADI”
 “30 Aralık 2011 tarihinde T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ (Başbakanlık Toplu Konut İdaresi) arasında imzalanan protokolle 5 ilde yapılacak olan Spor Komplekslerinin içinde yer alan Kocaeli 33.000 seyirci kapasiteli Stadyumu, 2.000 seyirci kapasiteli Olimpik Yüzme Havuzu, 10.000 seyirci kapasiteli Kapalı Spor Salonu, 1.000 seyirci kapasiteli Atletizm Pisti, 2 kapalı ve 4 açık Tenis Kortu, 4 adet Doğal Çim Yüzeyli Futbol Sahası, 150 yatak kapasiteli Kamp Eğitim Merkezi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Binası ile 8 daireli Lojman; mevcut İsmetpaşa Stadı, Yan Tesisleri ve Kapalı Yüzme Havuzu karşılığında yapılacaktır. Bugüne kadar bahse konu bu tesislerin hiçbiri tamamlanmamış olup, hatta birçoğuna henüz başlanmamıştır. Yapım aşamasında gösterilmeyen aceleciliğin, devir ve yıkım aşamasında gösterilmesi, şehrimiz insanı ve KOCAELİ SPORU'nu olumsuz olarak etkileyecektir”
İLGİLİ YÖNETMELİK NE DİYOR? 
GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE AİT TAŞINMAZLARIN İDARESİ HAKKINDAKİ YÖNETMELİĞİN 63. MADDESİNDE
"(1) Amatör spor kulüplerinin ortak kullandığı spor tesislerinin bulunduğu taşınmazlar, alternatif spor tesisleri yapılmadıkça satılamaz, trampa edilemez, arsa veya kat karşılığı inşaata konu edilemez."
hükmü yer almakta olup, düzenlenmiş olan protokoller ve sözleşmelerde alternatif spor tesislerinin tamamlanması şartının da muhakkak ki konulduğuna inanmaktayız”
“VİCDANLARA AYKIRI”
“2014-2015 Sezonunda KOCAELİSPOR, Kocaeli Birlikspor ve Derincespor A.Ş. tarafından kullanılan İzmit İsmetpaşa Stadı ile Kocaeli Yüzme Kulübü, Olimpik Çınarlı Yüzme Kulübü, Akademi Yüzme Kulübü, Körfez Yüzme Kulübü, Derince Spor Kulübü, Deniz Yıldızları Kulübü ve Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü'nün Yüzme Branşında 1.000'in üzerinde lisanslı sporcu ile kullandığı, Deniz Yıldızları Kulübü, Yarımcaspor Kulübü, İzmit Su Altı Spor Kulübü, Mitav Spor Kulübü, Karsad Spor Kulübü, Baracuda Su Altı Spor Kulübü ve 50.Yıl İlköğretim Okulu'nun Su Altı Sporları Branşında 200'ün üzerinde lisanslı sporcu ile kullandığı ve aynı zamanda Bedensel Engelliler, Görme Engelliler, Yetişkin Bayanlar, Yetişkin Erkekler, Kuran Kursları Öğrencileri saatleriyle halkımız tarafından yoğun olarak kullanılan, çok sayıda Milli Yüzücülerimiz ve Şampiyonlarımıza antrenman ve müsabaka alanı olan Kapalı Yüzme Havuzu'nun alternatifinin temeli dahi atılmamışken yıkımından bahsetmek, anayasa, yasalar ve yönetmeliklerden ziyade vicdanlara da aykırıdır”
BUNU HAK ETMİYORUZ 
“Kaldı ki, ilimiz dışında benzer protokol ve sözleşmeler ile Kayseri, Konya, Şanlıurfa, Bursa, Antalya, Mersin, Rize, Sakarya, Samsun, Adana ve Diyarbakır'da yapılan yeni tesisler tamamlanmadan eski mevcut tesislerin yıkılmadığı hepimizin malumudur. Kocaelispor Kulübü Yönetim Kurulu olarak, bizim şehrimiz ve taraftarlarımızın da bunu hak ettiğine olan inancımızla bu konuda halkımız, taraftarlarımız ve şehrimiz yöneticilerinden desteklerini bekliyoruz. Saygılarımızla”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.